Proračun transmisije se uvek radi prema ostvarenom momentu, a moment se ostvaruje, naravno, na pogonskim točkovima u kontaktu sa tlom.
Sa druge strane imamo pogonski motor koji kroz prenos na točkovima može izgenerisati određenu vučnu snagu, odnosno svoj obrtni moment.
Momente prema ovim parametrima nije problem sračunati, ide se jedna iteracija od strane točkova, a druga od strane motora.
E sad u glavnu matricu moraju ući i parametri radnog veka, faktor udara, a to je baš ono što smatram da nije dovoljno uzeto u obzir pri dizajniranju transmisije ovog traktora.
Ja čujem da neko opravdava slab KT par time što je taj traktor kao namenjen za(lake) površinske radove, i da nije namenjen za teška opterećenja itd.. To je smešna priča, jednostavno to se nije smelo fabrici dogoditi da ta slaba tačka ostane. Bar je trebalo u kasnijoj proizvodnji otkloniti taj problem i ponuditi rešenje.
Strana motora:
Tih oko 500 Nm motora provereni MF menjač sigurno nosi(i dosta više), i tu sigurno nema problema, čak i sa ugradnjom usporenog para(to je ujedno i odgovor Petru).
Strana točkova:
Na strani točkova kod ovog traktora težine preko 6t, postoji ozbiljan moment koji se može preneti na tlo pre proklizavanja točkova.
Ja sada nemogu da spekulišem o ostvarenoj vučnoj sili, da bih preko poluprečnika pogonskog točka došao do momenta, ali je on daleko veći nego u slučaju traktora od 3-4 tone.
Pretpostavljam da je konstruktor u velikoj meri uzeo uticaj grananja snage i skidanja iste baš ispred KT para, pa je time operisao sa dosta manjim momentom na KT paru. Većini je poznato da su prednje vuče uglavnom neispravne i da u tom slučaju taj nesretni KT preuzima na sebe kompletan prenos snage i automatski biva tih 30-40% opterećeniji od projektovanog.
Da stvar bude još gora ni 2wd traktor fabrički nema jači KT par(naravno, za njih bi to bilo skuplje)..
Dakle, ispravna prednja vuča će daleko produžiti vek trajanja KT para. Tu mislim da točkovi trebaju biti za dobrom šarom da bi prenoili svoj deo kako mora.
E sad KT par. Veliki je problem što više ne postoji kvalitetan fabrički deo, napravljen od dobrog materijala sa pravilnom termičkom obradom koji bi ipak uspeo odraditi neko solidno vreme, već samo komercijalno jeftino đubre gde je praktično skuplje ugrađivati delove nego sama njihova cena koštanja. Sa ovim što je kolega skender uradio svakako će imati dobar efekat na trajnost, ali problem usporenja je ostaje. Stojim i dalje da je sada najpravilnija opcija usporenje u finalnom prenosu. Ako bi se našli reduktori od nekog MF-a, JD, i drugih traktora u srodstvu, koji bi imali potrebni prenosni odnos, to bi onda bilo zaista trajno rešenja.