Još jednom hvala svima na savetima oko ovog problema sa zapeklom osovinicom!
Danas popodne sam izašao prvi put ove jeseni da orem, i to sa Rakovicom 65 i plugom IMT 756.20. Zapravo više sam eksperimentisao nego orao, ali nije mi žao. Evo šta sam ustanovio:
1) Ovaj nosač upornice ipak radi, tj. nije zapekao. Moj otac je seo u traktor jedan krug, a ja sam išao iza pluga i posmatrao da li, i kako radi taj nosač upornice. I radi dobro, ono što ja nisam mogao pajserom - plug radi kao od šale
. Kad god srednja tačka udari prema napred, tad hidraulik cimne plug na gore. Namerno sam rekao "udari" jer sam baš takav utisak stekao, kao da ga udara od nazad a ne kontinualno pritiska (kakav utisak imam kod IMT hidraulika)! I prilikom tog udara/pritiska srednje tačke, ovaj nosač upornice ima baš lep hod, tj. pomeri ga nekad unapred skoro do samog kućišta. Pre polaska sam na silu ugurao malo masti na mazalice, a kad sam se vratio sa oranja ponovio sam postupak i jedna mazalica sad lepo prima mast, dok se druga još joguni, odnosno tek na silu izbacuje malo stare masti pored one osovinice. Ali tek, tek vrlo malo, a ja ne mogu jače da guram mast ručnom pumpom jer počne da pušta mast na spoju creva i pumpe (može samo nešto da se polomi na pumpi). Dakle, nije zapeklo, al' još kad i druga mazalica proradi biće sve po ps-u.
2) Posmatrao sam i eksperimentisao sa radom ručica hidraulika. Kao prvo, ne znam da li sa malom ručicom mogu da se podignu poluge ako je velika skroz dole. Odnosno, u kom položaju male ručice (kad je vučete iz najdonjeg položaja prema gore) treba da hidraulik počne da diže. Nisam sad baš siguran, ali mislim da se kod mene ne podižu poluge (zajedno sa plugom) ako povučem malu ručicu skroz gore a velika ostane skroz dole, ili, ako i podiže, to bude kad mala ručica dođe skoro do samog vrha kvadranta. Kažem nisam siguran, al' probaću sutra. Ovo pitam zato što kod određivanja dubine oranja, kod mene mala ručica može da se podigne skoro do samog vrha kvadranta i tek onda plug iskoči iz zemlje i klizi po površini. U svim nižim položajima male ručice, imam dubinu rada od nekih 22-26cm, pa do dubine koliko plug može da ide dole, (to zavisi još i od položaja velike ručice). Ali pliće ne može da se podesi tom malom ručicom, ili ide ovih 22-25cm i dublje, ili iskače napolje. Evo kako sam štelovao:
Prvo sam obe ručice spustio skroz dole i krenuo sa oranjem. Naravno plug je išao preduboko. Onda sam malu ručicu polako povlačio na gore kako bi plug smanjio dubinu, ali dubina je ostajala ista bez obzira koliko sam podizao malu ručicu. Tek pri samom vrhu kvadranta bi plug iskočio iz zemlje. Ok, pošto nisam video kako ta mala ručica reguliše dubinu, postavio sam je u neki srednji položaj na kvadrantu i počeo da dižem veliku ručicu. E sad sam već dobio napredak i plug je počeo da ide pliće i lakše. Onda sam u nekom položaju velike ručice dobio željenu dubinu od oko 25-26 cm i tu je hidraulik najlepše radio. Kad u takvom položaju ručica stanem sa oranjem (plug u zemlji), izađem iz traktora i pozadi pokušam da rukom guram onu malu polugicu sa šrafom (ključ 17), onda vidim koliko ta polugica ima slobodnog hoda pre nego hidraulik počne da diže plug. Najmanji slobodni hod pre reagovanja hidraulika, ta polugica ima kad je velika ručica negde u položaju u kojem počinje da spušta hidraulik (npr. kad vučete tu ručicu gore hidraulik počne da diže kad ručica dođe do npr. 2/3 kvadranta, ako veliku ručicu spustite ispod tog položaja prekida se dizanje i hidraulik je zakočen, a spuštanje počinje tek kad ručicu spustite još niže, npr. na polovinu kvadranta - e na tu tačku mislim u prethodnom opisu). Ako je velika ručica niže od tog položaja, onda je slobodan hod one male polugice (do reagovanja hidraulika) veći, i to povlači za sobom da su intervali udranja srednje tačke malo veći, odnosno plug se malo više zabode pre nego što ga hidraulik vrati gore. Kad ta mala polugica ima najmanji slobodni hod - onda hidraulik pravi manje i brže udare, tj. manje se plug zabode pre nego ga hidraulik vrati, i samim tim je traktoru lakše i lepše plug radi. Iako je u tom položaju manje cimanje hidraulika i pluga, ipak to nije neprimetno i kontinualno kao kod IMT hidraulika, već je više "impulsno" - ako mogu tako da se izrazim. Dakle u nekom položaju velike ručice se dobije da je taj impulsni rad najmanje primetan i plug preciznije i lakše održava potrebnu dubinu. E sad ono što me buni: Taj položaj velike ručice, kad je ostvarena zahtevana dubina i kad je najmanje primetan taj impulsni rad hidraulika, je različit za različite položaje male ručice. Koliko sam primetio, ako je mala ručica višlje, onda je i "taj" pložaj velike ručice višlji na kvadrantu, i obrnuto. Ono što hoću da kažem je da ja mogu istu dubinu rada ostvariti određenim položajem velike ručice, bez obzira da li mala ručica bila na npr. 1/3 kvadranta ili npr. 2/3 kvadranta! I kako onda to mala ručica određuje dubinu rada hidraulika? Eto, to mi nije baš najjasnije, da li je to tako i kod vas ili je meni razdešen hidraulik (pogotovo ta mala ručica)? Ovako ispada da je mnogo važnija velika ručica i njeno podešavanje nego mala... (Pomoglo bi npr. da mi kažete gde otprilike na kvadrantu stoje velika i mala ručica kad orete na 25-27 cm dubine. Znam da to zavisi od samog zemljišta, ali ipak, bar da imam orijentir.)
3) Pokušao sam da orem i bez točka (opet uz kompletnu proceduru podešavanja kao što je gore opisano). I može tako da ore, ali nije tako dobro održavanje dubine, plus što ide malo dublje. A i traktoru je tako malo teže jer se plug dublje zariva pre nego ga hidraulik vrati gore. Takođe sam primetio da je bez točka potrebno ponovo izravnati plug jer se ovaj sad blago nagne u levo u odnosu na slučaj kad radi sa točkom, kao i da plug tada više beži u zabrazd (teži da uhvati više).
Nadam se da ste imali strpljenja i živaca da pročitate ceo post!