Herbicidi u soji

Mada i kod nas u ataru viđam dosta pojavu da suncokreti na početku njive u prvom prohodu budu dobro izbeljeni.
Baš se razmišljam da li je moguče da ne operu ljudi prskalicu ili šta moće biti.Ovo sa talogom ima logike.
 
А колика то треба бити температура да би спржило усев? Мислим да је у питању концентрација хемије, односно недовољно измешана. Ја увек пустим да ми до краја све издува из грана хемију. Кад је перем пустим гране да прскају и опет да све издува из њих, кад почиње прскање на ленији пустим да крене и пар секунди сачекам па крећем у њиву.
 
Radi sa Laudisom, Callistom mezotrion , jos neki ,nemogu sad da se sjetim ,..pa pogledaj kasnije sta je u diznama i sitkama.Ne desava se svaki put i kod svakoga ali se desava. Nakon par dana stajanja poslije prskanja pogotovo.Najcesce nakon prskanja budu ciste i nakon par dana stajanja se pojavi talog u diznama
 
А колика то треба бити температура да би спржило усев? Мислим да је у питању концентрација хемије, односно недовољно измешана. Ја увек пустим да ми до краја све издува из грана хемију. Кад је перем пустим гране да прскају и опет да све издува из њих, кад почиње прскање на ленији пустим да крене и пар секунди сачекам па крећем у њиву.
Mislim da nije do toga,dok se sipala voda sam sipao hemiju tako da je sama voda buckala i mesala.Posle toga upalio mesac,dok sam dosao do parcele par minuta + rasklopio grane + nisanio u koji red da udjem da oprskam malo i medju proslo je sigurno 10 minuta .Ili ima veze temperatura hemije koja se napravila u granama i sto je stajalo nekoliko dana na suncu pa je napravilo neku zajebanciju ili ovo sto MOMO prica oko taloga ali mi je i to nelogicno posto je bas mnogo vode proslo kroz nju i nije nigde napravilo stetu.
 
Poslednja izmena:
Ja mešam bar pola sata-sat pre prskanja. Dok sipam herbicide i vodu i sve vreme puta do njive.
10 minuta na leru je možda 1/4 protoka, ako je pumpa 100l/min×1/4= 25l/min×10min= 250l maksimalno.
 
Meni se to desilo lane sa Laudisom. Uradio sam to da je stajalo u prskalici tipa 3 dana 1000l rastvora i odem da prskam. Telefon zazvoni i ne ukljucim kardan nego sam se namestio u redove ali ugasen kardan. Krenem 5m i vidim ne ide voda, stanem, upalim kardan i odmah gas, nije promesan rastvor. Efekat je bio prvih 10-20m isto spaljeno, po meni se iztalozilo. Verovarno je laudis zapreminska masa veca od vode i pao na dno bureta, pumpa kako je povukla uletelo je to ekstemno koncentrovan Laudis. Posle je bilo sve ok cim je 5 sekundi povrat uzbuckao rastvor.
 
Ko ima Agromehaniku verovatno zna da uvek u crevima ostane određena količina vode/rastvora.Pre prskanja mora da se pusti da pumpa istera to napolje i onda da se radi redovno prskanje.Da li u mestu ili u putu nije bitno, mora da se protera da ne bi došlo do prženja ili ne poprskanih 10-15 dužnih metara.
 
Kad dođem kući posle prskanja uvek idem 50 litara vode i pustim da sve izađe na dizne. Kad sledeći put punim opet, dok sipam vodu, pustim malo da radi prskalica, da vidim da li sve dizne dobro prskaju i ujedno da opet malo iščistim i tek onda počnem sa sipanjem hemije. Čim izađem na put uključim kardan i tako sve do njive, a i tokom celog prskanja.
 
Koliko god vam delovalo kao hvalisanje ali nije nego muka naterala i to sam ovde na forumu (uz male dorade) naučio od nekoga iz RH:
Soja mora da se prska:
1: total+2,4D+dubinski (ja koristim nešto poput Senkora),
=posle setve a pre nicanja.
2: Rampa+Fleks+Basagran+Harmoni + Pulsar ako je baš rizična njiva (sve kinesje kopije), sve ful doze (uračunati preklapanje, odorano od puta i td +10%)
=do treće troliske
3: u slučaju da ima puno sirka pre prskanja 2 oprskati nekim kineskim Fuzilejdom, isto ful, fulova doza.
4: ako se pojavi sirak ponovo onda prskati Kletodinom 1,3-1,5 l/kj
Naglašavam da nema štednje ako hoćemo da imamo čuste njive i da nema rezistentnih korova.
Njive treba malo ranije spremiti da tek krenu korovi pre setve. Setva se vrši ispravnom sejalicom koja mora da seje bar na 4-6cm, pod pretpostavkom da smo spremili na dubinu 3-5cm, ne dublje i da je njiva ravna (ako treba setvispremirati više puta).
I to nije sve ali ovaj put toliko.
Iz PSS me zovu da pitaju kako radim. 😂😂😂
Sada smo se opet podsetili na danima polja, nije im prijalo ali su priznali. Ali ne bih ja to sve znao ni bez njih, a ni bez svih vas i onih koji nisu na forumu.
PS: na svakoj njivi ima svih trava, samo zavisi koliko ih ima i koliko se vide. Znači UVEK PRSKATI FUL SMEŠU sa FUL DOZAMA.
 
Ne znam napamet doze ali znam da sam posejao pśenicu i da NISAM imao problema ni tamo gde je duirano zbog preklapanja. Drugo ništa ne zna.
Sada ću sejati postrnu soju a prskao sam pšenicu preparatom na čijem uputstvu piše da se ne može sejati. Bićete obavešteni kako sam prošao.
 
Nazad
Vrh