Herbicidi u soji

Po jutru ili hektaru?
Verovatno te buni uputsvo za upotrebu.
Supr Selekt 240 je bio prvi Kletodim kod nas, posle su prepolovili aktivnu materiju a uputstvo ostalo isto. I sada je problem zbog dugotrajne upotrebe te akivne materije u nedovoljnim količinama da 100% ubije rizomski sirak stvorila se rezistencija kod sirka.
 
Upravo to. Sad vidim da je on 120 pa bi onda to bilo sve ok. Često se ova koncentracija zaboravi da pogleda pa nastanu nejasnoće.
Što bi rekli u onom domaćem filmu : Slavko, oči moje, dodaj tu bombu ( kletodim) da bacim na ovaj sirak.
 
Postoje Kletodimi sa 240gr/l.
Moja preporuka je da se radi pre prskanja širokolisnih korova sa nekim Fuzilejdom, Flupisorom, Panterom i td (naravno ako ima potrebe zbog puno suskolisnih).
U slučaju da treba prskati uskolisne posle trećeg troliska zbog selektivnisti preporučujem Kletodim u vrlo jakim dozama 1,3-1,5l/kj (120gr/l) zbog rezistentnosti. Uz obaveznu uporebu okvašivača i pravilne aplikacije.
Tretiranje raditi predveče ili uveče pre rose i bez vetra.
 
Palamida preživjela Ritmix. Ima par krugova na parceli pa sam mislio leđnom kantom da riješim. Samo kojim preparatom?
 
Palamida preživjela Ritmix. Ima par krugova na parceli pa sam mislio leđnom kantom da riješim. Samo kojim preparatom?
Ako si znao da je bilo palamide trebao si dodati barem jos 1 l bentazona i to bi bilo to. Jedan preparat sam nikad nije dovoljan, a pogotova Ritmix i slicni. Sad idi sa bar 2 l betazona i palamida je resena.
 
Sa cime bih smeo da prskam prilicno veliku soju (osmi, deveti trolistak) usrao sam par jutara sa prskanjem jer mi je prskalica bila s.ebana, ima cicka pepeljuge, da li je imao neko iskustva sa ovako kasnim prskanjem? Da pokusam bar malo da spasem soju od korovcine
 
Nisačim a da nije total ili 2,4D, a tada nema ni soje.
Najbitnije ti je koliki su korovi, pretpostavljam da su do kolena a tada ništa osim totala i 2,4D.
Ili plevljenje.
Dalje nema ili ja nisam čuo.
 
Soja prskana sa kletox extra pre 10 dana sva tecnost potrosena ali nisu ispraznjene grane. Pre 3 dana uzeo da oprskam soju postrno sejanu isto sa kletox extra iste koncentracije. Prvih 10-ak metara u njivi sprzeno na pocetku gde sam krenuo. Da li je moguce da je hemija koja je ostala u granama nesto sjebala za ovih 10 dana pa ostetila soju ili je mozda bila tecnost mnogo zagrejana u granama pa je od temperature doslo do ostecenja ili nesto trece.Prskano pre podne oko 10 sati. Ima li neko neko objasnjenje,ovo mi se prvi put desilo.
447616671_1825623054592258_3820572109970856789_n.jpg
 
10 dana ranije isto soja za sirokolisne(Oko 20 dana od danas). Ali je tada pre 10 dana prskano kletoksom 8 prskalica,nemoguce je da je nesto drugo ostalo a i da je ostalo opet bi bilo ovo za sirokolisne. Ovo sto je radjeno kletoksom pre 10 dana je regularno,nema ostecenja a sirak se raspada.
 
Oce tako da bude od nekih herbicida za kukuruz kao Laudis,mezotrion ,adengo,.. Ostane talog u crijevima,diznama. U pocetku ne pravi problem , jer da je mogao izaci izasao bi. Nakon par dana stajanja otpusti se i onda u prvom prskanju napravi problem
 
Nama se taj problem javljao kada zaboravimo da ranije uključimo mešač kako bi se hemija dobro izmešala. U protivnom ako mešač uključiš tek pri startovanju, prvih 10 metara dobije veoma jaku dozu koja je nataložena na dnu bureta.
 
Poslednja izmena:
Radjen je kukuruz laudisom pre toga znaci pre fazon 22-3 dana.Od tad je kroz prskalicu proslo oko 10 000l vode. Ako ga je toliko zalepio alal mu vera.
 
Nemoj ostavljati nikad prskalicu neopranu,ni preko noci a kamoli toliko dugi vremenski period,pise i u upustvima nekih herbicida koje koristimo da se obavezno opere prskalica po zavrsetku posla taj isti dan....Ja sam pisao u temi kukuruz kad sam sad koristio taj laudis a i equip,jbt ne mogu da operem prskalicu sve nesto masno se nahvatalo po zidovima kucista filtera ,to je ta uljna disperzija njixova valjda,trebalo je 4 ispiranja cistom vodom da budem zadovoljan,to je oko 500 l propusteno kroz prskalicu ....Kod tebe moguce da od stajanja na suncu,zagrevanja creva,plastike,se oslobodio deo te hemije koji je ostao,mada opet 10k litara je mnogo vode kroz prskalicu ,ali toplota i stajanje cini cuda.Ko ce ga znati ...
 
Ajde ne zajebavajte, nakon 10000 lit vode koje je proslo kroz prskalicu tek se onda aktivirao ono sto je pre toga bilo u prskalici???!!!😳
Ko da ste prvi put u zivotu videli prskalicu i ne znate apsolutno nista o funkcionalnosti iste!
Ko ce ga znati sta je bilo? Mozda nisi Musovac oprao dovoljno prskalicu ili grane pa si zaboravio sta si zadnje prskao ili neko usao i oprskao deo kako bi napravio neku nelogicnu pometnju!
 
Verovatno nikada necemo saznati sta se desilo. Zadnje sam prskao kletoksom soju kao sto napisah,i kad sam stigao kuci rekoh necu da je perem posto je sledece prskanje isto sa njim za nekoliko dana, zato je i ostala neoprana. Takodje i druga mogucnost otpada da je neko drugi oprskao zato sto mi je ta parcela u sklopu okucnjice i da bi se doslo do nje moras proci pored kuce kroz celo dvoriste sto je takodje nemoguce da je neko prosao i bas meni oprskao 10m soje.Sa jedne strane je livada koju koristim za ispasu a sa druge vocnjak tako da otpada i mogucnost da je neko od komsija nesto prskao jel ratarskih kultura nema u krugu od 100 metara ako ne i vise.A i u soji se vidi raspon grana od 10 m da je tacno na tu sirinu oprskano kolika je moja prskalica. Znaci 100% je iz moje prskalice izaslo e sad sta i kako boga pitaj.
 
Nazad
Vrh