Gume

Staviš 15.5R38,točkove od rusa,prepraviš
I moze da se pozdravi sa tim traktorom u teskim radovima...15-38 je premala guma za taj traktor...pa i obicna 82 kad joj ne radi prednja vuca sa tim gumama je teska 0...samo ti njemu 18 ke opet nabaci...
 
@ mindjusar Kako da prepravim? Ostavim srce od mojih felni ili kako? I da li se podudara srce? Ovo 34, ono 38?
 
Ajd sad iz ovog gore svega ja nisam nista skonto a bas me interesuje jer mi zetor nosi zadnje felge 30 (sto je zadnji broj na gumi). A svugdje po prospektima pise 34 ali eto pazim da samo na mekom palim vucu da ne bi polomio sve jer se primjeti malo da vise vuku prednji od zadnjih i zuji na vecim brzinama ako ne iskoci. Zanima me sledece zanic traktor nosi gume 16.9-30 ( treba 16.9-34) zar nije prvi broj sirina gume a visina zavisi od velicine felge? Ako sam skonto onda vasu raspravu na kraju recimo 16.9-30 i 18.4-30, 18ka je veca od 16ke u visinu (ne samo sira) ? Ovo me zanima ako je tako zamjenom sledecih guma bi mogo nadoknatid visinu zadnjih guma stavljajuci te sire tj visocije gume na istu felgu :sta: nadam se da je makar neko skonto sta sam napiso

Ti pod pojam "visina" mislis ukupnu visinu tocka i tu je greska. "Visina" gume se mjeri od zemlje do felge, tj visina bocne stranice gume. Visina gume ovisi o njezinoj sirini a i o samom proizvodjacu (kalupu) gume. Ako guma nema naznaceno na sebi visina gume iznosi 80% njezine sirine.

Gore imas objasnjeno nove, stare oznake guma, matricke i incne oznake.

Ti ako mislis da ces dobiti nesto puno zamjenom 16.9 za 18.4, mislim da neces. Visina zida gume bi trebala biti vislja od prethodne za mozda 5cm. Naj pametnije bi ti bilo ako vec trebas mjenjati gume i ako vec osjetis da prednja vuca nije u slogi sa zadnjom da zamjenis i felge za 34" i na njih uzmes gume koje i trebaju biti i problem rijesen.
 
Nije, ako nije drugacije naznaceno, visina je 80% sirine nasao sam nekidan podatak da su gume sa starim oznakama imale odnos sirine i visine 100%, dakle 1:1 i sad mi je jasno zasto su u katalogu stari IMT traktori izgledali kao da svi imaju jako uske gume...


Evo, nalazim za automobilske gume stare oznake 83% pa 78% pa 70% i na kraju 60%...

A za traktorske gume svugdje nalazim podatak 80%
 
Pa vidi Bobo to me interesuje kad se poderu gume a neko ih je tek stavio mislim kad sam ja kupovo. A grabe malo sasvim malo i pratim da je koristim na tvrdom kad mi samo treba a na mekanom nema toliko veze osim sto se brze poderu gume. A vidi dobijem na rfazlici 5 cm i na sirini po 2.5 cm. A kad ionako bi znaci razlika otprilike trabala bit 30-34 2.5x4 =10 znaci falilo bi 5 cm. U nekim prehodnim stranicama ukupna visina se objasnila kao veleicina felge a sad 80% sirine i to me zainteresovalo. Potrazit cu malo i po netu da vidim razliku ukupne visine i hvala na misljenju
 
evo mene sa informacija malo o gumama za koje sam piso ranije. Naime ispalo je tacno ovo Bobino za da je sira guma i visocija. Nasao sam neki sajt strani sa tim dimenzijama u incima a i na trayalovoj stranici samo nije bilo guma koje me interesuju . Naime moj zetor treba da nosi 16.9-34 koje su 160cm visoke (podaci sa stranice) a nosi 16.9-30 koje su visoke 150 cm ( logicno 4 inca razlike u felgi x 2.5inci) a naredne gume ce bit 18.4-30 koje su 156 cm i samim tim cu smanjiti razliku izmedju prednjih i zadnjih guma za 6 cm i rijesiti barem mislim malo grebanje prednjih guma bez zamjeni felgi i jos ako bi i prednje stavio uze malte ne bi se poklopile . Nekom ce ovo sigurno dobro doci kad bude kupovo sire gume da zna i da su vece.
 
Ima u ovoj temi dosta mnogo o trayalovim gumama. Razlicita su iskustva, mnogi kazu da su najgori, neki su zadovoljni (mozda radi i princip: koliko para, toliko muzike).
Licno koristim traktor, na kom su trayalove zadnje gume, namontirane pre 10-15 god. (ako se dobro secam 2000), super izgledaju, svarno nemam zamerke (kuc-kuc). Drugi traktor je isto dobio trayalove gume pre ~godinu dana. Mozda su ove gume iz "dobrih serija", jer mnogi kazu da su uzasnog kvaliteta.
Za ovih ~15 god. eksploatacije ja nemam na sta da se zalim, sto se tice pogonskih tockova. Ni kramponi nisu potroseni.
 
Iskreno temu nisam procitao, nemam bas vremena.
Ovde u bosni 16.9 28 kostaju oko 300 evropljana, dosta su povoljnije od ostalih stranih proizvodjaca. Vjerovatno je princip koliko para tolike muzike, samo da ne naletim bas na katastrofu od kume.
 
ubjedljivo najlosija,drug je bas prije 2 godine stavio 14.9-28 i gledao da sto jeftinije prodje 2 godine je radio s njima i evo ih bile su jos na jesen za zamjenu.kvalitet je ravan 0.vec ako dajes 300 pretrpi se 350 i kupi barem neku kvalitetniju imas cultor-rumu kod nas je najzastupljenija i realna joj je i cijena u odnosu na trayal a i na ostale,imas kod nas i kioneskih turskih nema kakvih nema a ruma je za njih vrh,barem po meni.
 
Skoro svi kazu da je "kvalaitet 0", ali ima par nas koji smo - izgleda - "dobro prosli" (opet kuc-kuc).
Mislim da NorthArmy ima takodje trayal pogonske gume na fergusonu, i on je zadovoljan koliko ja znam - nadam se da ce me ispraviti ako gresim.
Doduse i meni se vise "svidja" cultor (malo je drugacija, vise nakrivljena - a mozda i -, malo dublja sara, "kramponi"), ali kazem nemam zamerku za ove pogonske koje su sad na 2 traktora.
Za te iz 2000 (ili tako nesto, mozda 2001) se ne secam za cenu - nemojte mi zameriti. Ali ove sto sam kupio (2 kom.) 2013. u avgustu 12,8/28 za 17750 din/kom. Mislim da to je prihvatljiva cena, ako guma nije katastrofalnog kvaliteta, a mislim da nije (ako se dobr osecam na te gume daju 2 ili 3 god. garancije).
 
Poslednja izmena:
ako nekom trebaju traktorske vucne gume 18.4 /30 ima 6 novih u Oleksovom otpadu u Pozegi 4 CULTOR i 2 REKORD PO CENI OD 35 000 DINARA
 
dotrayala.jpg
 
Odustao sam od trayala, vidim da skoro 90 % vlasnika istih, nije zadovoljno. Ja trenutno na jednom ursusu imam STOMIL...pokazala se kao odlicna guma. Na drugom su BARUM-ove isto prezadovoljan. E sad, gledao sam cultor-ve gume nekako mi djeluju kvalitetno, dobre krampone imaju. Za sad cu vidjeti, STOMIL ili CULTOR.
 
Stomil je jednan veoma ozbiljan proizvodjac guma. U teretnom programu njegov brend je Kormoran koji se veoma dobro pokazao. Mislim da se prave u Poljskoj a po kvalitetu su u rangu Baruma.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh