Gume

ja sam predprosle godine vulkanizirao gumu rupa je bila oko 3 cm i evo je jos tera ,a svakog dana sam u sumu i vozim oko sest ipo do sedam metara drva gume su stare i ispucale svuda a fleka nije popustila nigde ko da je stavljena pre pet meseci,ovo kazem iz mog iskustva e sad mozda se pogodilo tako neznam.
 
Ja imam dva pitanja za poznavaoce označavanja guma.
Prvo pitanje je šta označava broj 9 na oznaci 14.9-28. Dali devet desetih delova cola, što mi nije logično jer se coli dele na polovine, četvrtine itd.
A drugo pitanje je kolika je visina profila na ovako označenim gumama tj. dali je visina 100 procenata od širine ili manje.
 
14,9 je sirina u colima.
Visina fakticki zavisi od "kalupa" (nije ista visina napr. kod Baruma ili kod Trayala iste dimenzije). Kako ko krade...
 
Nekada se pisalo na gumama 14.9 - 13 - 28 ( primer). U tom slucaju 14.9 - sirina kazeceg sloja gume, 13 - visina gume od felge do gazeceg sloja, 28 unutrasnji precnik gume. Sve mere iskazane u colima. Vec dugo godina nema srednje oznake (13) jer se prave, zavisno od proizvodjaca, razlicite dimenzije ( od felge do gazeceg sloja). Tako da se mogu naci nisko profilne gume, koje su samo nize od "obicnih", a iste su sirine i odgovaraju za istu felgu. Bar ja tako mislim. Ako neko zna bolje da objasni, tu sam da cujem. Covek se uci dok je ziv.
 
14.9 je jedan broj i označava širinu gume u inčima,a to je 380 mm.
Mislim da je visina 85 % od širine.
Sad shvatam gde je kod mene došlo do zabune. Kod inča postoje decimale dok kad se govori o colima (mada je to isto) delovi cola se izražavaju u razlomcima.
A što se tiče visine znači da bi smo mogli da uzmemo 85% kao orjentaciju jer druge kolege kažu da to nije isto kod svih proizvođača.
 
Planiram da kupim gume 12,4 / 36 ali se dvoumim dali uzeti radijalne ili obične. Pozdravljam svaki savet .
 
Mislim da su radijalne dosta bilje, ali i skoro duplo skuplje od dijagonalnih. bas sam uporedjivao radijalne i dijagonalne ya Rakovicu: dijagonalna 27500din, radijalna 45000din, pa sad vidi sta je isplatljivije:osmeh:
 
Ovo je malo, dozvolices, glupo pitanje. Normalno da je radialna konstrukcija guma daleko bolja, ali je zato i skuplja. Medjutim kroz exploataciju se ona daleko vise isplati jer smanjuje porosnju goriva, vise iskoristava snagu traktora, manje se habaju, daleko manje sabijaju zemljiste i jos niz pogodnosti.
:ppozdrav:
 
Nekada se pisalo na gumama 14.9 - 13 - 28 ( primer). U tom slucaju 14.9 - sirina kazeceg sloja gume, 13 - visina gume od felge do gazeceg sloja, 28 unutrasnji precnik gume. Sve mere iskazane u colima. Vec dugo godina nema srednje oznake (13) jer se prave, zavisno od proizvodjaca, razlicite dimenzije ( od felge do gazeceg sloja). Tako da se mogu naci nisko profilne gume, koje su samo nize od "obicnih", a iste su sirine i odgovaraju za istu felgu. Bar ja tako mislim. Ako neko zna bolje da objasni, tu sam da cujem. Covek se uci dok je ziv.

Vidio sam u knjizi od moj kombajna da je oznaka prednje gume 13-28 na 539 su dolazile gume 10-28, na 549 su dolazile gume 11-28. Prelazno razdoblje su oznacavali 11.2-10-28, 12.4-11-28 itd...

Stara oznaka (okrugal broj) oznacava sirinu felge. Dakle u dimenziji 14.9-13-28 je fegla siroka 13" Kasnije su te oznake izbacili pa su gume poceli oznacavati sirinom gaznog sloja 14.9, 12.4 itd. Ako nije drugacije naznaceno, visina BALONA iznosi 80% sirine BALONA gume. Problem stvaraju plice ili dublje sare na gumi koje se ne racunaju u oznaku gume a to opet ovisi o kalupu proizvodjaca pa imamo gume iste oznake a razlicitih dimenzija...
 
Vidio sam u knjizi od moj kombajna da je oznaka prednje gume 13-28 na 539 su dolazile gume 10-28, na 549 su dolazile gume 11-28. Prelazno razdoblje su oznacavali 11.2-10-28, 12.4-11-28 itd...

Stara oznaka (okrugal broj) oznacava sirinu felge. Dakle u dimenziji 14.9-13-28 je fegla siroka 13" Kasnije su te oznake izbacili pa su gume poceli oznacavati sirinom gaznog sloja 14.9, 12.4 itd. Ako nije drugacije naznaceno, visina BALONA iznosi 80% sirine BALONA gume. Problem stvaraju plice ili dublje sare na gumi koje se ne racunaju u oznaku gume a to opet ovisi o kalupu proizvodjaca pa imamo gume iste oznake a razlicitih dimenzija...
Imam gumu 18,4-15-30 proizvodjaca trajal. U njihovom prospektu o toj gumi stoji da je felga siroka 16 cola a ne 15, kako Vi objasnjavate. Kako moze kod niskoprofilnih guma da visina balona iznosi 80% od sirine?
 
Imate pristup internetu, potrazite na google-u sta oznacava srednji broj ako niste sigurni.

A to sto pise u prospektima je jedno a sto je u stvari je drugo. IMT je dugi niz godina na svojim stranicama 560 vodio pod trocilindrasa a tek 565 isao u 4-cilindrase. TO je pisalo i na stampanim prospektima tako da se na to ne bih previse obazirao.

Da se razumijemo, felga se mjeri iznutra a oni su mozda napisali valjsku mjeru sa sve presavinutim rubom i eto ga 1" viska.

Pojam niskoprofilna guma nisam nigdje spominjao.

Guma se klasificira kao niskoprofilna sve dok je joj visina zida 50% ili manje sirine gaznog sloja. Ako drugacije nije naznaceno, visina gume je 80% sirine i to nije niskoprofilna...
 
Hvala na objasnjenju ! Moram da dodam da sam na google vise puta video da na autobusu pise LASTA, a nikada da ta lasta leti. Tako da ni na google nije sve apsolutno tacno, kao ni na prospektima. Ne sumnjam u Vase objasnjenje vec Vam se zahvaljujem. U pravu ste.
 
Ja sam ovo trazio i pitao tetka koji je vulkanizer cjeli zivot, i nasao sam te podatke na jednoj engleskoj stranici o oldtimer traktorima gdje u jednom pasosu pise bas ovo o sirini felgi i oznacavanju guma.

I takodjer sam nasao maloprije da ako nije drugacije naznaceno na gumi RADIJALNE imaju visinu 80% sirine dok dijagonalne imaju visinu 100% sirine gume, dakle odnos 1:1. Moram ovo bas provjeriti posto u ovo nekako ni sam ne vjerujem.


Bas kako ste rekli: Pise i na autobusu "lasta" ali ne leti ;)
 
Ljudi, uskoru cu morati da menjam zadnje gume na Deutz-u. Zadnje trenutno nosi 18.4 34. Sta mislite da stavim uze, da mogu da udjem sa njim u redove? NPR. 16.9 34 ILI 14.9 34? Traktor je bez prednje vuce
 
Biće ti mnogo nizak traktor sa tim gumama. Sa 16.9-34" ajd nekako ali sa 14.9-34" bi iz kabine vidio samo nebo. Mislim da i ne postoji 14.9 guma za 34" felgu.
 
Ajd sad iz ovog gore svega ja nisam nista skonto a bas me interesuje jer mi zetor nosi zadnje felge 30 (sto je zadnji broj na gumi). A svugdje po prospektima pise 34 ali eto pazim da samo na mekom palim vucu da ne bi polomio sve jer se primjeti malo da vise vuku prednji od zadnjih i zuji na vecim brzinama ako ne iskoci. Zanima me sledece zanic traktor nosi gume 16.9-30 ( treba 16.9-34) zar nije prvi broj sirina gume a visina zavisi od velicine felge? Ako sam skonto onda vasu raspravu na kraju recimo 16.9-30 i 18.4-30, 18ka je veca od 16ke u visinu (ne samo sira) ? Ovo me zanima ako je tako zamjenom sledecih guma bi mogo nadoknatid visinu zadnjih guma stavljajuci te sire tj visocije gume na istu felgu :sta: nadam se da je makar neko skonto sta sam napiso
 
Nazad
Vrh