Namenske za prikolice nose i po 4.5t po gumi, malo je siri pojma 22.5 ima raznih profila, ali svaka nosi preko 3t.
Za velike tezine dvostruka montaza je najbolja opcija da bi dobio razlaganje sile, a i zbog stabilnosti. Za jednosovinke je u jednostrukoj montazi 3t maksimum, moze i vise ali to je vec rizik. Mozda da se poigra sa pritiskom, sto je u praksi gubljenje vremena, a i lako se pretera pa bude i opasno.
Tubeles je mnogo olaksao, pre dok su bili pojasevi i unutrasnje svaki pretovar te salje kod vulkanizera, tu je najveci problem ako bok uhvati podlogu u 90% slucaja dolazi do defekta, a neretko i prevrtanja.A tek koliko se in tube vise greje od tubelesa, ko je vozio in tube u pretovaru zna da je jedna ruka na volanu druga na PP aparatu
Svaki pretovar je rizik, a rizikujes dok te ne osine. Meni je na Euro Cargu eksplodirala guma na auto putu u Madjarskoj, a bio je u postenom pretovaru. To je bila eksplozija bukvalno sreca pa je dvostruka montaza pa smo uspeli da stanemo, a 3 pp aparta nista nisu mogla da urade
a dok stigli vatrogasci.
Kod poljo masina nema tog rizika zbog brzine, ali moze da dodje do mehanickog defekta, ali u 90% slucajeva dolazi do ostecenja zida, a ako tebas boli uvo pa tovaris ko blesav obrijes gumu do karkase pa dodjes da je reklamiras.
Moje iskustvo je da se veliki broj tih poluteretnih guma na prikolicana plasticno deformise (iskrivi se) osteti se gazeci sloj jer pretovar deformise gumu pa se javljaju veliki otpori kotrljanja jer je naleganje gume naruseno, pa se bukvalno vuce po podlozi, jer se javlja sila smicanja usled trenja i za 100km se nova guma obrije do vlakana. Bivalo je i slucajeva da zbog viskogog profila i visokog tereta na losem terenu popusti obruc pa guma sleti sa felne, desa a se uglavnom po sumama ili kad se tovari zrnasta roba sa velikim hektolitrom, pa dodje do pomeranja tereta pa na par trenutaka jedna guma dobije i 3x vece opterecenje od deklarisano, onda ili prevrtanje ili popustaobruc pa guma sleti sa felne.