Gde ste služili vojsku

Neverovatno, koliko sam ovde, tek sada vidim ovu temu! Hahahaha. Dobro, Te godine kad je Tito umrao 1980-te godine u oktobru mesto Bovec, na granici sa Italijom, brdsko-planinska pesadija. Muku smo mucili, stalno je bio mac nad glavom "neko ce da nas napadne", "neprijatelj ne miruje". :D Ni sam neznam koliko sam rovova iskopao po planinskom krsu Slovenije! Neka, bar sam naucio skijanje i veranje! Posle 8 meseci, cela kasarna je odkomandovana u Kosovsku Mitrovicu. Cujem da su kasnije Slovenci tu kasarnu pretvorili u turisticki objekat!
A u Kosovskoj Mitrovici zaduzili me sa pusko-mitraljezom M-53 "sarac"! Na vezbama gadjanja cvokotali zubi... :D
 
Da Dule, pa i ja sam poslednji put to "cudo" video kad sam ga razduzio te 81-ve godine. Pravo da ti kazem nije mi ni zao! Najteze mi je padalo to da kada prilikom pucanja zaglavi metak u cevi...to mu je bila jedina valjda mana. A cev vrela, 100 puta sam prste izgoreo menjajuci je!
 
Mi smo u (samostalni vod sa odeljenjem diverezanata) u rezervi imali i odeljenje mitraljezaca (3 kom.) Ti rezervisti mitraljesci su svirali na njima. Kako su oni voleli svoje naoruzanje to je za pricu.
 
Slazem se sa tom pricom. Znas da imam zelju da opalim koji redenik i sada. Osecaj je nezaboravan, sva muka oko ciscenja i odrzavanja, teret pri duzim marsevima...sve pada u vodu kad povuces oroz!
 
Vidim da je spomenut Prizren, tamo sam bio u artiljeriji jun 97/98 godine. Poslednjih 6 meseci već bilo zabrana izlazaka u grad. Najgluplje mi je bio ono čuvanje auto parka uveče bez municije.
 
Zaječar decembar 93-94, 9-ta motorizovana brigada, rod OMJ, vozač oklopnog transportera OTM 60, bio i 2 meseca u otkomandi u Vršcu na obuci, inače u Zaječaru bila disciplina gvozdena. 10 meseci posle odsluženja vojnog roka bio u rezervi 2 meseca na Majevici u Novom Sadu.
 
Sale,Ja sam u Raški bio na stažiranju,septembar-mart 86-87,prvo na MT-12-100mm pa na maljutkama kao ZKB

:ppozdrav:Raska lepo mesto,kasarna pored Ibra ali biti vonik u Raski je tesko. Prepesacio sam sve one okolne planincine upoznao pojedina zabacena sela bolje od ljudi koji su rodjeni u Raski.
Bio sam u borbenoj grupi malo malo pa kaci Haubice za kamione i trk na administrativnu liniju sa Kosovom koja je nedaleko od kasarne, ne znam dali je borbena grupa postojala u to vreme kad si ti bio je tad bilo mirnije vreme. :ppozdrav:
 
Ala je to bila sprava, poslednji put sam ga video uzivo tokom vezbe na Andrevlju 1986 god.
Šarac je stari Nemački PM IZ 1934G.http://www.youtube.com/watch?v=5JenyMm8A44 . 1942g Nemci proizvode MG42 sa izmenjivom cevi ,daleko veće vatrene moći ,koji je bio revolucija ,u drugom s.v. ratu i doneo je prevagu na mnogim frontovima.Oni su ga od milja zvali ZORKA(izgovara se brzo a ne kao žensko ime).Jugoslavija je usvojila njegovu proizvodnju 1953.(m53) http://www.youtube.com/watch?v=N59msUnyy1g Otprilike duplo brže puca nego Šarac.
 
Poslednja izmena:
Sarac je PM iz svog vremena ali je daleko prevazidjen u danasnje vreme, Ja sam u vojsci 3 meseca duzio Puskomitraljes M84, 7,62mm popularna CECA to je azdaja od puskomitraljeza...
 
:ppozdrav:Raska lepo mesto,kasarna pored Ibra ali biti vonik u Raski je tesko. Prepesacio sam sve one okolne planincine upoznao pojedina zabacena sela bolje od ljudi koji su rodjeni u Raski.
Bio sam u borbenoj grupi malo malo pa kaci Haubice za kamione i trk na administrativnu liniju sa Kosovom koja je nedaleko od kasarne, ne znam dali je borbena grupa postojala u to vreme kad si ti bio je tad bilo mirnije vreme. :ppozdrav:

Imao si sreće što si artiljerac.jao šta su pešadinci prolazili od stažista iz Bileće.Tu su ti A jedinice ali zato u čizmama ceo dan.
teško je biti i rezervni starešina.Kada sam došao iz Zadra mislio sam da sam došao u ludaru.
 
Eeee.. ono sto smo mi sluzili je bila vojska a ne ovo sada. 1981 god. sva vojska iz Nisa je bila iznad Podujeva i Djakovice, e da je onda gen. armije Nikola Ljubicic obuo cizme.....
 
NIKSIC januarska klasa 83 doso na badnji dan a skinuo se 84 na 8 mart..
alpinisticko izvidjacki vod protiv diverzantskog dejstva ,snajperista.186dana spavanja van kasarne..
mislim da od tog voda danas dve trecine vise nije zivo..
 
Kolega worm nemoj zaliti bolje da nisi.Jedino ako ti nije zao ispracaja kao manifestacije.Uvek sam imao negativan stav prema oficirskom kadru jos one stare JNA sto se i obistinilo sa prvim ratnim dejstvima/alkohol,javasluk i nerad su krasile nase kasarne/ .Naravno da je bilo pravih gromada od oficira ali ih je vecina izgubila glavu u haosu.
 
Nazad
Vrh