Gastronomija I kulinarske đakonije

Ja iz tri ovde, treca sa sodom bikarbonom. Kolenicu takodje kuvam obasko jedno 40min pa je onda ubacim u lonac, a sunku, slaninu i kobasice derekcione.
 
Jel dodaješ sa kolenicom nekih začina, ili kuvaš u čistoj vodi?
Uzeo sam nekih butkica, pa se spremam da ih sa uživanjem pripremim..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Meso veče pre kuvanja potopim u vrelu vodu i tako stoji celu noć(mada ovo zavisi od toga ko koliko soli i dimi meso). Ta voda se baca. Onda meso, lukac, pasulj i sve ostalo stavim u kotlić, nalijem čistom vodom i kuvanje. Soljenje obavezno pred kraj kuvanja po potrebi, ne ranije.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Kad spomenu sodu psdsjeti me na jedan događaj.
Čovjek ulovio divlju gusku pa se žali da je kuvao cijeli dan i opet nije kuvano. Kaže mu drugi: "pa što nisi dodao sode"
Ma dodao sam. Da sam još malo dodao lonac bi se raskuvao a njoj ništa. :ROFLMAO:
 
Pasulj samo operem u vodi i ide u kotlić. Uvek uzimam onaj jako sitan, "Pasuljica" kako ga neki zovu. Čini mi se da nije tako uzbudljivo posle jela kao kod ovih krupnijih. Brzo se raskuva, nema celih zrna kada se jede. Možda zato.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Uzeo sam nekih butkica, pa se spremam da ih sa uživanjem pripremim.
Možeš i ovako probati.
Obariš butkicu,skineš kožuricu i odvojiš od kosti.Meso ubaciš u vatrostalnu posudu i opkoliš ga krompirom i malo šargarepe i u rernu.15-20 min. pred kraj,skineš poklopac da se zapeče.
Za prilog ren.
 
Kad spomenu sodu psdsjeti me na jedan događaj.
Čovjek ulovio divlju gusku pa se žali da je kuvao cijeli dan i opet nije kuvano. Kaže mu drugi: "pa što nisi dodao sode"
Ma dodao sam. Da sam još malo dodao lonac bi se raskuvao a njoj ništa. :ROFLMAO:
Zivotni vek divlje guske je do 70 godina. Kod mene kuvali dva dana i na kraju meso bacili, nije se skuvalo.
 
Ja juce kuvao pasulj,ubacio dimljena rebra,butkicu i kobasicu.
Dimljeno meso potopim u vodu vece pre kuvanja i pasulj isto. Prvo dinstam luk,onda ubacim sargarepu pa meso i kobasice,onda pasulj,dodam alevu papriku i tucanu i nalijem vode. Kuvam dok se ne zgusne i dodam so.
Kad imam svezi list nane,onda nema rafala i nadimanja,sad posto je zima i nema sveze nane,svako zrno puca.🤣
 
Možeš i ovako probati.
Obariš butkicu,skineš kožuricu i odvojiš od kosti.Meso ubaciš u vatrostalnu posudu i opkoliš ga krompirom i malo šargarepe i u rernu.15-20 min. pred kraj,skineš poklopac da se zapeče.
Za prilog ren.
Cenim tvoj predlog, ali moj problem je što od butkice i kolenice upravo najviše volim baš kožicu i masnoću i zato je i spremam.
Moj recept je kada je skuvam, pola sata zapečem u rerni i serviram sa pireom na kajmaku ili kiselom kupusu..
U hrani sam uglavnom umeren, ali butkicu i kolenicu obožavam..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
E vojnicki pasulj , al onog nekadasnjeg ukusa , nebi koga da podcjenim , al ja ga nisam probao godinama da je pogodjen . Neznem , nema onaj nekadasnji miris i to ti je .
Moja baba pok sto je to nekad pravila , to nemogu naci . Zeni nudim nagrade svakakve , ma kakvi.
Znam par tajni iz sjecanja , al ne sve.
Prvo , to mora biti pasulj kuruzar , tako ga mi ovde zovemo i nijedan drugi . Sad ga je tesko i naci kupiti , a 10e kila je bila jos odkad.
Drugo kobasice nikako , samo slanina dimljena , ona tanka sarena zilavija , neznam kako se ta zove . Koljenica dimljena , ali ne cijela na mali lonac , mora biti veci lonac i vise pasulja , cak kozice od slanine je skupljala u frizideru pa one idu . Kozica dimljena da pravi ukus.
I sad fora ima u vezi paprike aleve ili sta , to neznam . Kad ,kolko i kakva paprika to je bitna formula .
 
Pasulj vojnički ili onaj koji je moja majka spremala takođe više nema šanse da nađem bilo gde. Što kaže Momo, ima tu i do pasulja, jer onog pasulja što se sejao po kukuruzu, koji se sušio na rozgama, pa onda mlatio na gumnu više niko nema.
Vojnički jna pasulj je imao svoj recept i jedinstven ukus, i mislim da ga je nemoguće spremiti u kućnim uslovima.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Taj pasulj je tesko proizvesti i zbog klime . Hoce blago ljeto sa umjereno kise , ali zalivanje nemoze , a jos vise jer je osjetljiv mnogo na sve herbicide . Prezivi on , al nema roda na kraju . Ide uz kukuruz , zbog necega se to nemoze zamijeniti nekim tackama ,pritkama ili spalirima . Vjerovatno taj odnos hlada oce . Sve u svemu oce motiku , a toga nema.
 
Nazad
Vrh