Gastronomija I kulinarske đakonije

Kad smo kod butkica i kolenica meni najdraže su kada se spreme na sledeći način:
U dobro namašćen zemljani sač stavim red ribanog kiselog kupusa. Zatim nasečem jedan poveći luk i malo belog luka pa sve to pokrijem pirinčem. Onda se stavi kolenica i na kraju opet kiseli kupus. Na kraju može da se posoli ljutom aleva paprikom, ko voli ljuto.
I sve to ide uveče u furunu na nekih 100tinak stepeni, i tako stoji celu noć do ujutru.(sporo krčkanje, a ko nema furunu može i u rerni).
Jelo je fantazija, pirinač pokupi masnoću a maltene ni neznaš da ga ima u jelu kada se jede. A tek kolenica.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Moguće, ja ne pravim zapršku jer nema potrebe. Bude gust i bez zaprške i mnogo lakši za stomak.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Dimljena butkica ili kolenica sa krompirom i sosom od rena mi broj jedan ručak.... i baš mi je fora u sosu,njega sam počeo da praktikujem i uz roštilj,ondak meso samo klizi...
 
E sos je suprugin deo kuvanja,ona je majstor,znam da ide klasično ko I svaki drugi sos,uprži se brašno na masti,doda se mleko i ren u njega..klasika...
 
Mislio sam da u sos od rena ide pavlaka, a ne mleko.
U restoranu Mihajlović u N.Pazovi imaju za mene najukusniju butkicu u ren sosu

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
E vojnicki pasulj , al onog nekadasnjeg ukusa , nebi koga da podcjenim , al ja ga nisam probao godinama da je pogodjen . Neznem , nema onaj nekadasnji miris i to ti je .
Moja baba pok sto je to nekad pravila , to nemogu naci . Zeni nudim nagrade svakakve , ma kakvi.
Znam par tajni iz sjecanja , al ne sve.
Prvo , to mora biti pasulj kuruzar , tako ga mi ovde zovemo i nijedan drugi . Sad ga je tesko i naci kupiti , a 10e kila je bila jos odkad.
Drugo kobasice nikako , samo slanina dimljena , ona tanka sarena zilavija , neznam kako se ta zove . Koljenica dimljena , ali ne cijela na mali lonac , mora biti veci lonac i vise pasulja , cak kozice od slanine je skupljala u frizideru pa one idu . Kozica dimljena da pravi ukus.
I sad fora ima u vezi paprike aleve ili sta , to neznam . Kad ,kolko i kakva paprika to je bitna formula .
Ako je po PS- u pravi vojnički pasulj i ne ide meso,vojska ga vodila kao samostalno jelo ili prilog dinstanom mesu.Ali uglavnom je bio klot.

Što se tiče paprike suvu paprika se dodaje na pola kuvanja ali pre toga mora da stoji 2 sata u vodi ta paprika.

Čak vojska imala i normativ za porciju kutlača 5dl :)
 
Uz prasetinu mi ide lepo ali uz jagnjetinu ( još ako je i vruća ) ne pasuje nikako
 
Та "строго чувана" тајна војничког пасуља је преписана из Књиге-кувара:Рецептуре за припремање јела у ЈНА,Београд 1983. страна272

Надам се да ћу бити у Београду после 20 јануара ове године једно месец дана па ако ко год хоће да сними овај или неки други рецепт може само да се претходно договоримо за време посете јер ће ми распоред бити прилично згуснут.
Без извињења,књига не иде из куће.
 
Dali bi ti mogao da snimiš recept/e i pošalješ na privatnu poruku?
Mislim da ti ne trošim vreme na takve stvari..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh