Fungicidi u strnim žitaricama

Kakav je efekat fungicida ako se psenica tretira neposredno pre kise?Pitam jer ovih dana najavljuju kisu,a trebalo bi odraditi drugi tretman.
 
Jesam ja pre desetak dana drugi tretman(prvi u martu falkon) na jednoj parceli pojavila se ponovo rđa.Juče bio da da obiđem evo kako izgleda.
30hswoh.jpg
[/IMG] Inače sorta indijanac sa tavana sejano u opt.roku. ostale njive kao i ova čekaju cvetanje i duet.
I
 
Ja taman stigo kuci sa prskanja psenice kad pocela kisa ali do njive nije stigla malo pokupila prasinu na svu srecu inace isao sam duet ultra,fastak 10-ec i 20kg rastopine sana,a pre dva dana kada sam bio na njivi nije se videlo da je obolela.
 
Jedno pitanje za kolege.Da li Duet Ultra deluje i preventivno za fuzarijum?Sada je u fazi pocetak cvetanja,da li da cekam ili da prskam?
 
Ja to prvi put cujem. Do sad ovaj savet nisam cuo ni od koga. Znam da se okvasivaci dodaju da se herbicidi lakse usvoje u list biljke jer usled povrsinskog napona i strukture nekih listova herbicidi se teze usvajaju, ali ovo za insekticide do sad nisam cuo.
 
Postoji praksa gde je primena okvasivaca opravdana,a opet negde je nepotrebna,ali sto rece talianu-ne moze da skodi.Okvasivaci smanjuju povrsinski napon rastvora te omogucuju bolju distribuciju istog po sirem delu tretirane povrsine,ovim se i reducira spiranje depozita preparata,kako za vreme primene,tako i nakon u slucaju padavina.Pa je opravdanost njihovih primena upravo tamo gde imamo malu,usku povrsinu lista za tretiranje (primera radi uskolisni korovi),kao i kod mogucih padavina nakon tretmana.
 
Nazad
Vrh