Fungicidi u strnim žitaricama

Reci tom čoveku da lupa gluposti.Fuzarijum klasa zna da odnese i 50% prinosa ako uhvati pšenicu gadno.Pa na sve to još niko da ti je ne primi.....a i ovako semora gaziti jer su napadi insekata žestoki.
 
Ne znam zaista...generalno skoro niko kod nas ne radi tu drugu zastitu, a i ovu prvu su skoro pre par godina poceli...ja cu prskati moju prvi put od kada radim, je r sam procitao ovde dosta korisnih stvari...samo jos biram cime :)
 
Prodavci po apotekama ili nemaju pojma ili ako znaju onda po svaku cenu pokušavaju da uvale ono što oni imaju.
U apoteci gde mi kupijemo nemaju pojma o zastiti pšenice a imaju u ponudi Duett Ultra, Falcon i slične fungicicde. Kad smo otišli da uzmemo Duett Ultra prodavac je rekao da je to odlično čim toliko košta (5900din/litri).
 
Kod mene u selu 90% ljudi ne zna sta je fuzarioza klasa, kad pomenem gledaju me kao da sam dosao sa druge planete. Onih 10% sto zna, nece prskati zbog finansija. Od trideset i kusur ljudi koje sam pitao da li ce raditi zastitu dobio sam samo jedan potvrdan odgovor. Mada imam utisak da mi je i taj iz sale rekao da ce prskati. Tako da cu ja izgleda biti jedina "budala" u selu koja gazi zito i pravi samo "stetu". U apotekama nigde nema preparata posto niko i ne trazi. U jednoj su mi rekli da mogu da m donesu duet ultra po 6250 dinara za litar.
 
Ja prskao danas tritikale "arteom" , ali je mnogo visok i nisam mogao dovoljno da podignem grane, pa se malo vukle po klasu ,hoce mu biti nesto posto sam mu prilicno cveta otresao a cvetao je vec nekoliko dana...?
 
Нећеш бити једини у крају. Ове све што сам питао, сви прскају. Опет треба рећи све млађи људи. Шта мисле старији, појма немам.
Један мали ћошак није испрскан инсектицидом, убила га лема начисто, бело као снег. Леме има, а и још неких ситнијих црних, а и још нешто ситно лети, појма немам шта.
Тако да кад буде тако обелело, поцрнело, или пожутело, онда ће вероватно сви да прскају.
 
Postoje navodno dve sorte.Niski i visoki.Kod niskog nema problema jer nije u stanju da izraste nebu pod oblake kao visoki koji izđika i obavezno popada bez obzira na godinu e to je divota za kombajniranje jer ima još jedan plus a to je da se teže izvršava.Da se dereš.
 
Dokaz da ne vredi štedeti na zaštiti Falcon
e8ty68.jpg
 
Nazad
Vrh