Fungicidi u strnim žitaricama

Imam neki stari,pa cu ga onda tu iskoristiti!
 
da li je neko koristio tebushu za fuzarijum,mislim da je akt materija TEbukonazol(ili tako nesto) koja kolicina po ha i kakva su iskustva?
 
Oprskan juče Ječam sa Hemokonazolom 0,3l/ha + Falcon 0,2 l/ha + Fastac 1,5 dl/ha + okvašivač 0,1 % (na 1 hektar sam dodao i 3 kg vodotopivog djubriva SOLARIS 20:20:20)

prošlo oko 6 sati od tretmana do kiše,taman.
347wt3o.jpg


- - - - - - - - - -

p.s. pripremljen preparat za pšenicu.
9pw97a.jpg
 
Poslednja izmena:
Obisao sam moje psenice juce i klas je cist, nema belih ljuspica oko njega. Dal je cvetanje zavrseno ili nije?
Ukoliko je cvetanje zavrseno jer vredi ici sa duet ultra ili sam zakasnio? Sorte su Talas, Simonida i NS40.
 
Obisao sam moje psenice juce i klas je cist, nema belih ljuspica oko njega. Dal je cvetanje zavrseno ili nije?
Ukoliko je cvetanje zavrseno jer vredi ici sa duet ultra ili sam zakasnio? Sorte su Talas, Simonida i NS40.
Sa NS instituta sam dobio preporuku,da sacekam sutra ili prekosutra,pa da prskam sa drugom zastitom.
 
Neki kažu čim ima 10% klasa prskaj neki kažu sačekaj da sva isklasa neki da se sačeka cvetanje.U suštini sto ljudi sto saveta.
 
Kod nas vlada misljenje, da kad pocne da cveta (po ovratinama prvo) treba prskati. E sad, kako sutra pitanje da li ce moci u njivu, tek prekosutra cemo uraditi zastitu. Da li ce biti zakasnelo ili prerano videcemo na vagi.
 
Po meni je efekat najbolji u što jačem cvetanju.Onda fungicid ima direktan put ,na mestu izlaska cveta,do samog srca budućeg zrna.Ako je zaštita zrna prioritet drugog prskanja onda je to-to.
 
I kod nas je Simonida isklasala i iscvetala pre ostalih, koje tek izbacuju klas. Ja sam moju prskao u subotu pre podne sa 0,5l/ha Duett Ultra. Gazio sam kroz celu njivu i leme nema, tako da nisam koristio insekticid. Pratiću situaciju, pa ako se pojavi lema prskaću. Inače, šta sam mogao ja sam joj pomogao, do kombajna :spavam: .
 
Ja se dvoumim da li da odstanem od prskanja li ne. U subotu kad sam otisao u obilazak psenica je iscvetala sva. Po zasttaru kog sam pitao idealno za ptskanje. Medjutim dok sam se ja vratio kuci, zakacio prskalicu, napunio rezervoar sa vodom... Spustio se pljusak. Isti zastitar mi je rekao da mi je ponedeljak zadnji rok za tretman, ali kod mene i juce i danas pada kisa u najboljem slucaju cu moci da prskam sutra, a mozda cak i u sredu. Sad ne znam sta da radim. Imam mogucnost da vratm preparat u apoteku i da mi vrate pare. Ja bi vise voleo da je poprskam i ne razmisljam, ali ako nece bit efekta zasto da bacim 30+ hiljada, da je izgazim, a ne postignem nista. Sta bi ste me posavetovali posto kod mene u selu niko veze s' vezom nema. Inace u subotu je klas izgledao kao treci na @lucky-jevoj slici.
 
Ja cu prskati sutra,zato jer je danas kisa balavila.
Prskacu sa necim drugim i to jeftinijim preparatom,znaci nista duet ili prosaro i to cu samo tu koja je polegla.
 
da li je neko koristio tebushu za fuzarijum,mislim da je akt materija TEbukonazol(ili tako nesto) koja kolicina po ha i kakva su iskustva?
Nažalost ,trenutno ne postoji sigurno sredstvo protif fuzarioze (paleži klasa) koja i jeste najopasnija bolest pšenice .Može da odnese 50 %.Taj tebukonazol je jedino sredstvo u tom preparatu ,a Prosaro pored njega ima još jednu komponentu (protiokonazol).Ipak i na prosaru piše da rešava 4 -5 bolesti lista i da "ZNAČAJNO UTIČE NA SMANJENJE PALEŽI KLASA"Ja sam jedne godine imao takav napad da nisu mogla spasiti ni 3 tretiranja .Bili su i stručnjaci ali sve je bilo stočna hrana ,čak je opasno i za to....Ostajem pri mišljenju da je najbolji lek za to ,suv vazduh i temp. preko 30 c.
 
Nazad
Vrh