Elektro instalacija

Na sejalici koju sam kupio je elekticno zatvaranje stalnih tragova, njima je upravljao kompijuter koji je pokvaren
Taj elekticni mehanizam radi na principu el.motor preko zubcanika pokrece navojnu sipku koja gura u jednu ili drugu stranu mehanizam za zatvaranje
Motor ima elektroniku i kada dodje do kraja sam se zaustavi dok se ne promene polaritet i onda krene na drugu stranu isto do kraja i stane....
Sada ja hocu da povezem taj uredjaj na prekidac kojim bi ja sam upravljao kada treba
 
Imam takav , i kad su ga posudjivali nazalost nikad nije htio da radi kad motor vrti kontra ,on radi ali ne moze da gura kukuruz ili sta vec transportuje, ima radijalni ventilator koji samo u jednom smijeru vrtnje stvara staticki tlak koji moze da nosi zrno u kontra smijeru pravi vjetar ali nista od transporta.
Vecinom tek motori od 4kW i nadalje imaju startanje zvijezda trokut.
[/QUOTE
Ako sam te dobro razumeo resenje bi bilo da zamenim mesta fazama kod sebe na uticnici?
 
Na sejalici koju sam kupio je elekticno zatvaranje stalnih tragova, njima je upravljao kompijuter koji je pokvaren
Taj elekticni mehanizam radi na principu el.motor preko zubcanika pokrece navojnu sipku koja gura u jednu ili drugu stranu mehanizam za zatvaranje
Motor ima elektroniku i kada dodje do kraja sam se zaustavi dok se ne promene polaritet i onda krene na drugu stranu isto do kraja i stane....
Sada ja hocu da povezem taj uredjaj na prekidac kojim bi ja sam upravljao kada treba

Ne znam sad kako elektronika isključuje motor, kad oseti da poraste struja (manje verovatno) ili ima ugrađene mikroprekidače krajnjih položaja (više verpvatno).
Ako je ova druga varijanta, onda najverovatnije imaš nešto ovako kao što sam sad skicirao. M je DC motor, P1 i P2 su mikroiprekidači krajnjih položaja koji su normalno zatvoreni a kad ta navojna šipka dođe do kraja onda ih neki pipak otvori, i P3 je obični dvostruki prekidač sa dve sekcije. D1 i D2 su diode koje služe da provedu struju preko otvorenih mikroprekidača kad se promeni polaritet. Baš zbog tih mikroprekidača krajnjih položaja P3 ne mora biti taster tipa već može biti i običan prekidač, koji u tom slučaju u jednom položaju daje otvorene stalne tragove a u drugom zatvorene. (jer tebi neki srednji položaj te navoijne šipke ne treba...)



Trebalo bi da je jasno sa skice kako ovo funkcioniše, a ako nije napisaću detaljno...
 
Razumem o cemu pises...
Unutra nisam video mikroprekidace samo neku elektoniku i iz tog bi razloga da ipak ima off poziciju...
Porucio sam onaj kip prekidac pa cu njega sad namestiti, i namesticu na krajnje polozaje po taster prekidac da mi signalizira kad je upaljen i ugasen trag cisto radi kontrole da se ne bi desilo da sejem celu njivu sa tragovima
 
Pozdrav svima, imam problem sa kontrolnom lampicom na IMT 540F, lampica se nikad ne gasi. Merio sam napon na akumulatoru prilikom rada motora i on nikad ne prelazi 14.5v. Sa altenatora idu tri žice, najdeblja ide na alnaser, jedna tanka ide na regler a sa reglera ide na kontrolnu lampicu dok je treća izvedena ali nije nigde prikačena. Prilikom rada motora najdeblja ima napon kao što dobija akumulator (nikad ne prelazi 14.5v), žica koja ide na regler ima 5-6v dok ona koja nije nigde prikačena ima 14.5v. Regler na priključku 15 dobija napon 14.5v i na njega je vezana jedna žica sa kontolne sijalice dok na priključak 67 je vezana tanka žica sa altenatora koja ima napon 5-6v. Šta bi mogao biti razlog zbog kog se ne gasi lampica i koja je svrha te treće žice?
 
Da li je bilo o nesto u raspravi o zadnjoj kameri i monitoru, kolika velicina monitora treba da se moze pratiti plug i recimo koji kvalitet kamere treba.
Da li je dovoljan 7 incni monitor i da li treba veci.

Da li ovakav u onoj zastiti za sunce valja nesto , kad ne treba se podigne, kao ovaj sa linka.
 
7" je sasvim ok veličina. A za tu namenu bilo koji kvalitet kamere će raditi posao.

Ja odavno to hoću da uradim, al' još nisam. A spremio sam baš sve, vremenom sam nabavio više monitora i kamerica. Naravno sve polovno, za sitne pare (od 200 din do 2000 din). Imam monitore od 5, 7, 8, 9 i 10.4 inča, pa sam ih sve poređao na sto i gledao šta je malo a šta preveliko. Da ne bude zabune, korišćene su starije analogne PAL kamerice sa slikom 4:3. Monitor od 7" je sa odnosom stranica 16:9 a monitor od 5" je sa odnosom stranica od 4:3, i slika je iste veličine, možda čak i malo veća na manjem monitoru zato što na 7" nije iskorišćen ceo ekran (ima crne trake sa obe strane slike). Doduše postoji na monitoru izbor formata slike, ali onda slika 4:3 na ekranu od 16:9 ne deluje lepo... Rekoh da su kamerice stare analogne, koje pri tome nemaju ni pun broj linija (u PAL sistemu 625, a ovde znatno manje) pa ne treba očekivati neku super sliku, al' za praćenje da li se plug zagušio ili ima li koga iza kombajna kad se ide u rikverc i više nego upotrebljivo...
 
Кабина мог Брус Лија је таква да у орању, без доста акробатике са моје стране, ја не могу да видим прву бразду, а не видим ни где ми је тачно руда ни када прилазим приколици, нити где су ми полуге у односу на оруђе која качим. Доста фрустрирајућа ствар, да вам кажем.

Ја све нешто гледам те сетове са камером и мониторчићем, ал' никако да ми дођу на ред, да изаберем конкретне моделе камера и монитора, да добијем слику без оних штрафти какве постоје на рикверц камерама на аутомобилима. Ово код нас што могу да нађем, све има те штрафте. Сигурно их има и са "клот" сликом (виђао сам их на "Алиекспресу"), али као да чекам да ме неко одавде са форума својом куповином потакне да и ја решим да спакујем "видео надзор" на трактор.
 
@dukej to sam i mislio , znaci za mene ispod 9 inca da ne gledam.

Sa straftama na monitoru je odgovorna kamera, na allexpresu ima kamere sa straftama i bez , ima i one koje mogu da se ukljuce ili iskljuce po potrebi i da se koriste kao prednje ili kao zadnje , zadnje kamere imaju sliku kao u ogledalu , prednje nista ne okrecu.
Postoje vise kvaliteta , sa IR osvjetljenjem ili bez , vise riblje oko ili manje itd.

Na allexpresu su ove jeftinije nego sa ebaya, ali ebay ide iz njemacke , brze i nema carine , trebalo bi izracunati. Evo 9" ekran u zaslonu od sunca
 
Na sejalici koju sam kupio je elekticno zatvaranje stalnih tragova, njima je upravljao kompijuter koji je pokvaren
Taj elekticni mehanizam radi na principu el.motor preko zubcanika pokrece navojnu sipku koja gura u jednu ili drugu stranu mehanizam za zatvaranje
Motor ima elektroniku i kada dodje do kraja sam se zaustavi dok se ne promene polaritet i onda krene na drugu stranu isto do kraja i stane....
Sada ja hocu da povezem taj uredjaj na prekidac kojim bi ja sam upravljao kada treba
Sad ja ne znam kako je to kod tebe tacno uradjeno a i nesto se ne razumem puno u sitnu elektroniku ali bi uradio sistem kao na DF kombajnima. Dva prekidaca za dva smera i jedan motoric, mikro prekidace bi ja batalio na sejalici i umesto toga bi polako ukljucio motoric i pratis kada sipka dodje do kraja pustis prekidac.
 
Кабина мог Брус Лија је таква да у орању, без доста акробатике са моје стране, ја не могу да видим прву бразду, а не видим ни где ми је тачно руда ни када прилазим приколици, нити где су ми полуге у односу на оруђе која качим. Доста фрустрирајућа ствар, да вам кажем.

Ја све нешто гледам те сетове са камером и мониторчићем, ал' никако да ми дођу на ред, да изаберем конкретне моделе камера и монитора, да добијем слику без оних штрафти какве постоје на рикверц камерама на аутомобилима. Ово код нас што могу да нађем, све има те штрафте. Сигурно их има и са "клот" сликом (виђао сам их на "Алиекспресу"), али као да чекам да ме неко одавде са форума својом куповином потакне да и ја решим да спакујем "видео надзор" на трактор.
Nemoj bežati od tih kamera sto imaju te linije za parkiranje. Naviknes se na kojoj ti je udaljenosti koja linija i jako lepo se to moze koristiti. U autu imam tri linije, koje su realno na 1,5m, 1m i 0,5 m od branika auta i jako je dobra stvar. Na kombajnu takodje imam par linija i jako se lako covek navikne na njih.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Хе, ето искуство из праксе! Благодарим!

Вреди озбиљније узети у обзир и такве камере.
 
Ovi kineski farovi zoce sve tanje i nekvalitetnije koje izlaze iz njih. Jel imate savet kako ih spajati zicu na zicu ? Stopice, lister kleme ili uvijati pa termo buzir preko ?
 
Lem pa kvalitetan termo buzir.
Tako radim, nisam primetio da ulazi vlaga..

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ovi kineski farovi zoce sve tanje i nekvalitetnije koje izlaze iz njih. Jel imate savet kako ih spajati zicu na zicu ? Stopice, lister kleme ili uvijati pa termo buzir preko ?

Zalemiš preko termo bužir i vežeš kabal koji je dovod ne sa svetla za nosač fara da ne cima kabal iz fara, jer brzo će se pokidati licne iz fara.
 
Nije problem sto su licne sve tanje , vec sto licne ne prave od bakra vec zeljeza sa tankom zastitom od korozije. Kod kineza takodje vazi koliko para toliko muzike.
 
Nazad
Vrh