Duvan -- opšta tema

Mislim da je ova godina prekretnica u proizvodnji duvana kod nas. Dvije izrazito susne godine su odradile svoje. Ja imam vise od 4 ha kako je posadjen tako stoji ne raste nikako.
 
Doslo je vreme da ga beez navodnjavanja ne treba ni saditi
4876bc26e5e1eb2e13afdcff8ce6e45e.jpg
5d79e2571f1db41a1af23d303a623f2d.jpg


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Baš to, proizvodnja kod nas općenito ide prema kraju, mislim da ću saditi još samo na godinu, i to ću od 13 ha sveukupno, 4 smanjiti i staviti sve na vodu. Vidit ćemo...
 
I mi cemo smanjiti sigurno 3ha da bi postigli sve da navodnjavamo... A ako se cene ne podignu vise nema svrhe raditi mene trenutno radnici i ogrev kostaju 500e na 42ku

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ne znam koliko je tacna informacija ali cuo sam da tabex ne radi duvan vise? Steta a nekad je duvan bio jako profitabilna kultura.
 
Ja sam sa troškom sušare na nekih cca 900 do 1000 eura, 78 i 105 rama u pitanju, plin. Za plin smo dobili neke vaučere pomoći, ova godina će biti izdržljiva, struja je otišla gore 75 %. Realan neki trošak ću znati najbolje kad se bude sušio najbolji duhan i kad ću više sušit, recimo 9. mjesec. Iduća godina će opet biti priča za sebe i nepredvidiva... Cijene su sad išle kod nas gore nešto, opet je to toliko da se održi na životu, firme se stalno izvlače na poticaje koje mi dobijemo od države, ali ni to nije zauvek, nije im neki interes zadržati proizvodnju, svake godine nas je sve manje, masnu lovu svi obrću od toga, ne kužim jednostavno...
 
Ja sam sa troškom sušare na nekih cca 900 do 1000 eura, 78 i 105 rama u pitanju, plin. Za plin smo dobili neke vaučere pomoći, ova godina će biti izdržljiva, struja je otišla gore 75 %. Realan neki trošak ću znati najbolje kad se bude sušio najbolji duhan i kad ću više sušit, recimo 9. mjesec. Iduća godina će opet biti priča za sebe i nepredvidiva... Cijene su sad išle kod nas gore nešto, opet je to toliko da se održi na životu, firme se stalno izvlače na poticaje koje mi dobijemo od države, ali ni to nije zauvek, nije im neki interes zadržati proizvodnju, svake godine nas je sve manje, masnu lovu svi obrću od toga, ne kužim jednostavno...
Koliko itcana ides po ha i sa kojom kolicinom vode .? Mi smo ga prvi put do ili ovde godine ali mi nista zapreke nije odradio, dok kod royala nije bilo greske

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Puno bas puno. Za manje pare kod nas beru 60-ku. Komsija placa ekipu sve njihovo duzan si samo natovariti ramove u prikolicu ostalo sve oni. Dorucak imaju o svom trosku.
 
Kod nas su isto 340 eura po sušari, ali 78, 87 i 105 rama s tim da smo ja i roditelji s njima u polju i sve radimo, a sebe i roditelje nisam uračunao u to. Dajem doručak i putne troškove. Rade sve, berba, istovar, zaperci... ostale poslove izvanredne plaćamo 3,4-4 eura sat.
 
Da bas je preterano s tim sto sam i ja sa njima na njivi, kod mene ih ima 9 i naberu je za 4 sata njihovo ispakivanje, istovaranje ramova, hrana i prevoz.. Nema kod nas radnika to je najveći problem.. Kod 90% proizvodjaca iz mog kraja beru ljudi iz Bujanovac, Kostolac itd..

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Kod nas samo 5 zena bere, ja iznosim i tata pakuje. Izuzetak je nekad kad je slab duvan na pocetku pa onda 6 ljudi bere. Mi placamo 4 radnika 110 eura i ide nas troje iz kuce. 9 ljudi na 42 rama je bas pretjerano. Na ovakve cijene ogreva i svega zar postoji racunica na tom duvanu uopste? Tu 400 kg suvog lista ne moze poklopiti radnike i susenje.
 
Fora je da ne mozes naci samo zene za branje to je grupa u celini formirana idu svi ili niko i onda si prinudjen ili ostaje duvan neobran, kazem vec veliki problem sa radnicima nece niko da bere duvan.. Pa videćemo na kraju sezone bilans, pre neki dan bio utovar prosek 3e to je nesto manje od 3 klase
I da kod nas su muskarci 5000 a zene 4000 i naberu je za 4 sata i posle ćukore kuuci do sutradan
Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
3.25e je 3 klasa a kazem kod mene 3e bio prosek znaci malo manje od 3 klase

Poslato sa NAM-LX9 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh