Duvan -- opšta tema

DaRee

Član
Učlanjen(a)
15 Okt 2011
Poruka
249
Mislim da je ova godina prekretnica u proizvodnji duvana kod nas. Dvije izrazito susne godine su odradile svoje. Ja imam vise od 4 ha kako je posadjen tako stoji ne raste nikako.

Savic83

Član
Učlanjen(a)
2 Feb 2017
Poruka
338
Doslo je vreme da ga beez navodnjavanja ne treba ni saditi

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Tonchi

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2015
Poruka
1.112
Baš to, proizvodnja kod nas općenito ide prema kraju, mislim da ću saditi još samo na godinu, i to ću od 13 ha sveukupno, 4 smanjiti i staviti sve na vodu. Vidit ćemo...

Savic83

Član
Učlanjen(a)
2 Feb 2017
Poruka
338
I mi cemo smanjiti sigurno 3ha da bi postigli sve da navodnjavamo... A ako se cene ne podignu vise nema svrhe raditi mene trenutno radnici i ogrev kostaju 500e na 42ku

DaRee

Član
Učlanjen(a)
15 Okt 2011
Poruka
249
Ne znam koliko je tacna informacija ali cuo sam da tabex ne radi duvan vise? Steta a nekad je duvan bio jako profitabilna kultura.

Tonchi

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2015
Poruka
1.112
Ja sam sa troškom sušare na nekih cca 900 do 1000 eura, 78 i 105 rama u pitanju, plin. Za plin smo dobili neke vaučere pomoći, ova godina će biti izdržljiva, struja je otišla gore 75 %. Realan neki trošak ću znati najbolje kad se bude sušio najbolji duhan i kad ću više sušit, recimo 9. mjesec. Iduća godina će opet biti priča za sebe i nepredvidiva... Cijene su sad išle kod nas gore nešto, opet je to toliko da se održi na životu, firme se stalno izvlače na poticaje koje mi dobijemo od države, ali ni to nije zauvek, nije im neki interes zadržati proizvodnju, svake godine nas je sve manje, masnu lovu svi obrću od toga, ne kužim jednostavno...

Savic83

Član
Učlanjen(a)
2 Feb 2017
Poruka
338
Ja sam sa troškom sušare na nekih cca 900 do 1000 eura, 78 i 105 rama u pitanju, plin. Za plin smo dobili neke vaučere pomoći, ova godina će biti izdržljiva, struja je otišla gore 75 %. Realan neki trošak ću znati najbolje kad se bude sušio najbolji duhan i kad ću više sušit, recimo 9. mjesec. Iduća godina će opet biti priča za sebe i nepredvidiva... Cijene su sad išle kod nas gore nešto, opet je to toliko da se održi na životu, firme se stalno izvlače na poticaje koje mi dobijemo od države, ali ni to nije zauvek, nije im neki interes zadržati proizvodnju, svake godine nas je sve manje, masnu lovu svi obrću od toga, ne kužim jednostavno...
Koliko itcana ides po ha i sa kojom kolicinom vode .? Mi smo ga prvi put do ili ovde godine ali mi nista zapreke nije odradio, dok kod royala nije bilo greske

Tonchi

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2015
Poruka
1.112
Radim sa 700 l vode/ha, 17-18 l/ha Antaca. Itcan radim sad oko 15.8. upola manje.

Vrh