Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Meni takvu površinu pokrivaju jedna hps sa dodatkom plavog spektra i jedna mh. Listovi se zakreću blago ka mh svi.
 
Evo postavljene sijalice




- - - - - - - - - -

Ova dole slika je rasada koja je posijana 13 dana prije i ona se ne osvjetljava.
 
Odlično Miladine, meni se čini da ovaj spektar više baca na 3000k boju svjetlosti možda griješim i puno pikiranja.
Ove sijalice isijavaju puno svjetlosti led uopće nisu takve niti približno.
Treća slika lijepo izgleda još kad se ispikira u veće čaše biće super.
 
Pa izgledaju jake, međutim instrument mi pokazuje u nivou biljaka vrijednost slabo osvjetljenje, normal dobija tek na pola metra ispod sijalice.
 
Morao bi meriti neki luxmetrom, kao sto betmen ima. Da znas crno na belo, koliko luksa ima.
Te sijalice imaju puno lumena, ali ne mora da znaci da na povrsini lista ima i puno luksa. Svelost se rasipa.

Npr. kada bi ti sad ogradio sve to nekom reflektujucom povrsinom, kao oni grow boxevi, onda bi ima i dosta luksa.

A te sijalice ne smes jako primaci biljkam, jer ih prze i isusuju zemlju.

Zato svi prelaze na led.

Te natrijum sijalice svetle kao mutave i to im je prakticno jedina prednost, sve ostalo su mane, nazalost.

I ja cu ih menjati, jer ce mi racun za struju izgleda biti veci, nego sto cu zaraditi od salata :D:D
 
Evo može batman sutra u 12h izmjeriti napolju koliko je luksa a ja ću mjeriti kod mene, sutra javljaju kišu a blizu smo jedan drugom.
 
Evo par slika od danas, mjereno je vani u Rijeci HR pošto sam sad ovdje.
Prva slika je slikana sa terase malo je zumirano i mora uhvaćeno druga slika je slikani oblaci iznad mjernog instrumenta i treća slika pokazuje 5370 Lux-a temperatura 9.9c vlažnost 52%.



 
Kod mene je danas oko podne pokazao normal, sunce se malo naziralo kroz oblake.
Nikaragva u pravu si da HPS puno rasipa svjetlo, sinoć sam oko lampe stavio malo alu foliju i instrument je pokazao za jedan nivo veću svjetlost. Kad bi se napravio drugi usmjerivač svjetlosti da se snop svede na ravne linije 2x2 mislim da bi dobio mnogo više luksa jer ovo rasipanje po ovom oklopu ide u širinu i dužinu po čitavom dvorištu koje je oko 1000m2.
 
Miladine pokušaj obložiti nekim tankim limom tako da usmjeriš svjetlost prema dole to neće biti neki problem napraviti a dobićeš puno na svjetlosti.

Ja sam juče napravio početničku grešku nisam postavio termostat i danas kad sam došao u garažu 38c je u klijalištu a ko za vraga još ga dobro i pokrio sve se uparilo par krastavaca naraslo 2 cm i izbacio prve listove.
Ja imam ovih led sijalica od 5w 2 plave i 3 crvene led diode u njima pa sam odlemio 2 crvene diode i stavio plave tako da sad svijetle 4 plave i 1 crvena.
I sada sam dobio ono što mi odgovara.



 
Evo da i ja opišem moj eksperiment. Paradajz posejan 13.01. ponikao 18.01. Držim ga u sobi, cfl sijalica 23w 6500k, na 10-15 cm od biljaka, bez reflektora, samo je malo ušuškan belom hartijom. Prirodnog svetla skoro da i ne dobija. Evo slika da vidite kako biljke izgledaju
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Djeluje mi malo izduženo, koliko je cantimetara od zemlje do lista, ako je to slikano pod osvjetljenjem to mi izgleda da je premalo svjetlosti zato što paradajz drži podignute listove prema gore, ako ima dovoljno svjetlosti listovi bi trebalo u horizontali a ako ima previše svjetlosti listovi se obaraju prema dole.

- - - - - - - - - -

Ima li neko kakav podatak koliko 1o w led sijalice pokriva efikasno površine.
 
Cilj sejanja na malom prostoru u zimskim mesecima je usteda energije i laksa kontrola uslova u klijalistu.Kada nikne treba da provede na tom prostoru oko 25 dana do pikiranja.Mislim da ce Nebojsa imati problem da to uspe da izvede.Premalo prostora imaju ove biljke.
Ja kada nema sunca temperaturom odrzavam da biljke ne prerastu.Da bi se to moglo moraju da imaju prostora,inace dolaci do izduzivanja.Nije problem pri pikiranju potopiti biljku sto vise u saksiju ali moraju imati i debljinu,inace propade posao,a seme nije ni malo jevtino.U svakom slucaju puno srece
 
Ja sam već pisao da je pametnije posijati malo ranije i temperaturom regulisati izduživanje jer osvjetljenje je preskupo. Našao sam neke podatke iz knjige koja kaže da je dnevni prosjek intezitet osvjetljenja u decembru oko 5000 luksa, u januaru oko 7000 luksa, u februaru oko 10000 luksa i u martu oko 17500 luksa. Za papriku i paradajz optimalno osvjetljenje je 20000-30000 luksa a za normalan rast potrebno je oko 15000 luksa. Na osnovu ovih podataka meni se čini da sve ovo što mi radimo je smiješno jer je ovdje potrebno mnogo više energije. Po mom mjerenju za 15000 luksa jedna HPS 400w pokrila bi samo oko pola m2 i u tom slučaju temperatura kod biljke mogla bi biti oko 25 stepeni i rasada bi u tom slučaju mogla brzo napredovati bez znakova izduživanja. Ali kako god ja ću moj eksperiment držati još desetak dana nebili sam sebi nešto dokazao.

- - - - - - - - - -

Morao sam pokriti agrilom rasadu, tu sam izgubio oko 10% svjetlosti ali sam sa alu folijom preko lampi odprilike za toliko i vratio.free image host

Ovo je 0dprilike završeno nicanje.

free image hostpicture uploading

Ovo jeona rasada starija za 12 dana bez osvjetljenja

photos upload

- - - - - - - - - -

Sa ovim instrumentom mjerim svjetlost, u toku slikanja bila je baterija upaljena prema instrumentu i pokazuje oznaku Low +, to je od 1 do 9 pozicija 3 koja označava slabu svjetlost.free jpeg images
 
Miladine što sijalice ne okreneš po dužini rasade i još malo ako možeš spustiti niže alu foliju bar za 15 cm još bi bolje dobio usmjeren snop svjetlosti prema dole.
Sada bi trebalo biti puno bolje nego prije.

Čitao sam dosta i neki podaci govore da je minimalno potrebno 100w za 1m2 ako imaš 4m2 minimalno 400w dobro raspoređen u klijalištu sa pretežno plavim spektrom samo za rasadu.
Čitao sam da neki koriste i Led od 10000k sa kombinacijom 3200k da bi pokrili spektar za rasadu e sad koliko je efikasno neznam.
Ja sam naručio Led Diode koji pokrivaju puni spektar od 400nm do 840nm čisto iz znatiželje, meni je potrebno samo za 30-ak i nešto dana dok neidu do pikiranja a ovu godinu ću isprobati više solucija tako da sam spreman za sljedeću.
Ove plave Led trake koje sada koristim daju toliko svjetlosti kao oblačan dan dakle 5000 i nešto Luxa ravnomjerno po klijalištu.
Nemogu nigdje pronaći koliko Lux-a ima u grijanim staklenicima koji se profesionalno bave proizvodnjom rasade a kada bi bila ta informacija tačna onda bi se po tome moglo nešto složiti.
Meni je dovoljno i 1 m2 i zasijati kao Miladin pa kasnije pikirati, a tada dolaze i malo toplije vrijeme pa nebi trebalo biti neki većih problema.

Ovako izgleda kod mene gledajući iz vana u garažu..
 
Evo da i ja opišem moj eksperiment. Paradajz posejan 13.01. ponikao 18.01. Držim ga u sobi, cfl sijalica 23w 6500k, na 10-15 cm od biljaka, bez reflektora, samo je malo ušuškan belom hartijom. Prirodnog svetla skoro da i ne dobija. Evo slika da vidite kako biljke izgledaju
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
ne izgleda lose ali plakace za pikiranjem za 10 dana..
Mislim da mu je ipak bilo toplo pa se zato malo poduzio.
 
Nece to ni ici na pikiranje. To je samo proba pre setve u februaru, da vidim kako radi sijalica. Gusto je posejano a verovatno mu je i malo toplije pa je mozda zbog toga malo pobegao.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Која би била боља за расад од ових флуо сијалица, да ли нпр: t5 25w 6500к или cfl 25w 6500k.
 
Poslednja izmena:
@Stole77 mislim da će bolje odraditi t5.

Evo mojih prvih testova i neka zapažanja.
Prva slika pokazuje trenutnu potrošnju struje, termostatom je regulirana temperaturaod od 19h do 8 sati ujutro na 18c (noćna temperatura) a od 8 sati do 19 temperatura je na 26c potrošnja je oko 80w po 1h, sijalice preko dana daju oko 8000 Lux-a a preko noći je namješteno na 2000 Luxa a sijalice rade 24 sata prvih 15 dana.


Sjeme je zasijano od krastavaca ostavljeno od hibrida ovo sjeme ne koristim za rasadu samo je za testiranje a od 9 sjemenki je iznoklo 7, prve 3 iznikle nisu bile regulirane pod termostatom pa su preko noći narasli preko 2 cm tako da su malo otišli u visinu a druge su u kontroliranim uvjetima.


Na ovoj se slici bolje vidi prve dvije i srednja su u kontroliranim uvjetima znači 26c danju a noću 18c i vide se da nema izduživanja rasada listovi lijepo napreduju niska je čvrsta boja listova je dobra listovi nisu izduženi prema gore nego ravni što znači da imaju dovoljno svjetlosti koliko im je potrebno, vidjećemo dalje kad budu više narasli dali će im biti dovoljno svjetlosti.


Ovo je Lollo salata od Vilmorina nije hibrid nego obično sjeme isto zasijano za testiranje inače ja koristim sjeme od RZ-a.
Klijavost je jako loša od 12 je izniklo 6 znači 50% a možda još šta iznikne što čisto sumnjam dakle ovo nije sjeme za ozbiljnu proizvodnju.
Ovdje koliko se vidi nema izduživanja listovi se formiraju odmah iznad zemlje baš kako moraju biti, vidjećemo kako bude napredovala dali će ići u visinu za sada pokazuje dobro stanje.


Lijep pozdrav svima.
 
флуо сијалице

t5tuba24w-50x50.jpg
24W 6500°K
t5tuba54w-50x50.jpg
54W 6500°K

Које од ове две су боље за биљке? Мислим ако обе дају, условно речено, довољних 6500К зар није боље узети сијалицу мањег потрошача, 24 вата? Не бих да штедим науштрб биљака само хоћу да знам разлику а цена им је иста.

Друго, имам око 15 сорти нехибридног парадајза које бих посејао у два стиропорска контејнера, а пошто сам нов у свету вештачког осветљења, сваки корисни савет би ми био од помоћи да решим недоумице. Овде у кући имам просторију која је празна а релативно топла је, искористио бих је и ту бих сместио конструкцију из подрума која има сталаже. То би ми било прво клијалиште а потом и расадник. Дакле осим светла све остало имам.

Које сијалице би ми препоручили пре свега ЦФЛ или Т5 а да је сасвим довољна за термофилну биљку каква је парадајз? Кажу да не треба да има мање од 6500К а сад колико Лукса? Или још боље нека неко каже модел сијалице и ознака, да се ја не замајавам претрагом.
 
Nazad
Vrh