Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Pozdrav društvo.Duže pratim vašu raspravu,zanimljiva tema ali nikako da pohvatam vaše oznake ili način na koji mjerite snagu svjetlosti.Ja to sve računam kroz lukse, tako mi je lakše.Imam ranu proizvodnju paradajza.Znamo da je minimalno osvjetljenje 6000 luksa,optimalno 20000 na više.U decembru može biti u prosjeku čak 5000 luksa.januar 7000 luksa, u februaru 10000 luksa, prolaskom kroz foliju može se izgubiti i do 30% ako je folija stara,prljava ili ima leda(ja operem foliju svake godina na jesen).Plastenik za rasad ima duplu krovnu foliju plus još jedna folija na klijalištu od 9 m2 za do prvog rasađivanja.Znači,svjetlost prolazi kroz tri folije.U decembru osvjetljavam maksimalno 10 sati, dodajem oko 2000 luksa ma m2.Svjetiljke su namontirane na lim koji usmjerava svjetlost a same svjetiljke su oko 30 cm iznad kontejnera.Za kompletnu površinu koristim 12 lampi po 1500 luksa.One rade i kad je oblačno i kad je sunce. Ija sam nekad razmišljao o tim lampama sa tim raznoraznim spektrima.Ja koristim, ne lažem, obične špar lampe od 23 w,sveukupno 12 × 23 w= 276 w.Svaka lampa ima 2700 k i ne griju zrak.Jedna me je stala 4 eura.Probat ću da ubacim slike da vidite rasad,slikano mobitelom.
 
Poslednja izmena:
Ja i ovu godinu radim rasadu pod Led sijalicama u garaži, električno ćebe sa digitalnim termostatom kontrola temperature i vlažnosti neće biti problem.
Naručen je i Lux Meter i kad stigne malo ću testirati Led sijalice koje koristim + što je naručena Led rasvjeta za rasadu sa plavim spektrom u kombinaciji sa postojećim sijalicama biće više nego dobro.
Mislim da je Led rasvjeta budućnost a potrošnja je minimalna, a za moje potrebe će potrošnja biti oko 100w/1h ili oko 2kw dnevno.

 
Kolege, srećna vam nova godina puno zdravlja i da vam ova bude bolja od od prošle. Vidim da se dobro pripremate sa rasvjetom pa me zanima kako će se to pokazati na rasadi. Ono što sam ja primijetio kroz moje iskustvo (proizvodnja paprike i krastavca u plastenicima) uticaj jačine svjetlosti i temperature su jako vezani jedno za drugo. Kolege koje imaju sijalice treba da obrate pažnju na temperaturu u proizvodnji rasade, a to važi i u proizvodnji rasade bez sijalica. Mladim biljkama ljeti možemo dati i 35 stepeni neće doći do izduživanja biljaka, ali u januaru je to neizvodljivo, jeste izvodljivo ako im damo jačinu svjetlosti preko 40000 luksa. Prosto rečeno ako biljkama sa sijalicama damo oko 5000 luksa tada temperatura u rasadi mora biti minimalna 16- 17 stepeni, a na ovoj temperaturi rasada veoma sporo napreduje, ako pojačamo temperaturu eto izduživanja. Hoću da kažem ako sijalice nemogu dati svjetlost više od bar 10000 luksa i temperatura u rasadniku preko 20 stepeni tada nema ni brzog napredka rasade a onda nevidim ni rentabilnost sijalica. Ja nisam optimista po pitanju ovih sijalica ali bih volio da me neko demantuje (u praksi) i dokaže suprotno. Da vas nebi obeshrabrio reći ću vam da mi je čovijek koji mi je donio sijalice pričao da je vidio u Finskoj na hektar staklenika HPS sijalice poredane u dva nivoa u proizvodnji paradajza, ali kod mene nevidim efekat.
 
Sve najbolje u 2015.
Ja radim malu količinu rasade i ovih dana ću nešto zasijati salate pa ću postaviti par slika kako bude napredovala.
Meni ne odgova druga rasvjeta nego samo led zbog male potrošnje a i led sijalice možeš staviti i 10 cm iznad rasade ne stvaraju nikakvu toplinu.
Naručio sam Led Strip module dužine po 50 cm u aluminijskom kućištu sa plavim spektrom a jedan modul bi trebao dati oko 650 Luxa.
A rasadnik ću dodatno sa svih strana zaštiti aluminijskom folijom.
Tko bude kupovao Led neka obrati pozornost koje su SMD led diode, razlika je velika.
Par slika od Led rasvjete u zatvorenom prostoru.



 
Svima nama sve najbolje u Novoj!Kod rasada pazim na temperaturu, dnevna kod sunca 24 - 26, ako je jako oblačno 18 - 20, nočna više manje oko 18 stupnja.Previsoke temperature iu zimi a ne uskladu sa osvjetljenjem dovodi do izduženja, kako kažeš Miladine. Tu si u pravu. Kad bi smanjio temperaturu, ne bi imalo smisla tako rano sijati pošto se vrjeme rasta rasada skračuje sa dužim danima. Zato sada preko dana gore svjetiljke bez obzira bilo sunce ili oblačno, samo mijenjam temperaturu.Muči me ovo postavljanje slika
 
Hvala Batman na informaciji o Led-u.
Sad sam našao ovaj cev, isto kao neonka samo što je led, jel neko čuo već o tome.
1.jpg

Evo našao sam trake samo što su 3528,5050, oko 300 din je metar
1.jpg

[h=1]LED traka plava 60 LED / 1m[/h] LTR3528/60B-12S
299,00 din

Tehničke karakteristike:
Broj LED: 60 LED/1 m
Boja: plava
Jacina svetla: 240lm
Napon: 0.4A/12V/4.8W (snaga izražena je za 1 metar trake)
Širina: 8mm
Stepen zaštite: IP44
Sa silikonskom zaštitom
Radna temperatura: od -10 do 65 stepeni celzijusa
Cena je izražena za 1 metar trake
 
Da ima kao neonke t8 bijele boje nisam našao sa plavim i crvenim spektrom.
SMD5730 je teško nabaviti za hidroponiju, ja sam kupio SMD5050 nadam se da smijem postaviti link? LED SMD5050
Ovih 240lm se vjerovatno odnosi na metar dužni što je malo, ove Led neonke od 1.2m imaju po 1w oko 90lm što je dosta dobro.
 
A šta mislite o ovoj traci?
http://www.aliexpress.com/item/New-...proof-60LED-m-5m-lot-Brighter/1678633405.html

@BatmanBG
Koju površinu planiraš da osvetljavaš sa tih 5m trake? Jesi li naručio plavu ili kombinaciju plavo+crveno?

Ova je Led dobra ali nema plavog i crvenog spektra.
Naručio sam samo Plavo (imam led sijalice sa plavim i crvenim spektrom pa ću ih ukombinovati zajedno) 5 metara SMD5050 + 5metara isto plavo ali led SMD3528 male snage 4.8W/M samo zbog testiranja.
Planiram 1.5/2m2 led trake + još moje led sijalice ukupne snage oko 100w ili oko 650w.
Neki omjer 1w Led Klasična sijalica 6.5w, neki kažu da je i veći omjer snage u korist Led sijalica.
Ako se pokažu dobre ove plave smd5050 naručiću i crvene ali za drugu sezonu.
 
Juče je stigao jedan dio rasvjete koji je naručen ostalo će vjerovatno do kraja mjeseca koja je naručena danas su testirane na ispravnosz i sve je u redu.
Samo je plavi spektar.



 
@ Batman BG
Nek je sa srecom. Cekamo izvestaj :)

@ nikaragva
Druze, jesi li ti siguran da je ta traka odgovarajuceg spektra za rasad? Meni se cini kao obicna ukrasna traka u raznim bojama. Bolje proveriti na vreme nego da izgubis mesec dana dok to stigne

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pa led dioda je led dioda, bila za ukras ili za rasad.

Ima tu hiljadu nekih sitnica, nije dovoljno samo plavi spektar. Mislio sam da uzmem cold white i blue, ali sam se predomislio. Ovo je ionako samo za eksperimentisanje.

@BatmanBG
Jel možeš uslikati dok svetli? :)
 
Evo malo današnjeg testiranja u Luksima Led sijalice za unutrašnji uzgoj rasade.

Ova slika pokazuje 1 Led sijalicu od 5w sa plavim i crvenim spektrom, udaljenost sijalice do mjernog instrumenta je 20 cm i daje 2160 Lux-a..


Ova slika pokazuje 1 led modul od 50 cm sa 9.4w samo sa plavim spektrom a udaljena je od mjernog instrumenta 30 cm, i daje 1170 Lux-a i ravnomjernije pokrivaju površinu nego Led sijalica sa prve slike, samo da napomenem da led diode sa plavim spektrom daju najmanje Lux-a.


Treća slika je isto kao i druga samo je udaljenost led dioda od mjernog uređaja 15 cm i daje 2360 Lux-a, ove se led mogu se staviti na 15 cm iznad rasde bez ikakvih problema.


Ovo je Filipsova cfl sijalica 2700k na visini od mjernog uređaja oko 20 cm i daje oko 940 Lux-a a snaga je 22w, ovu sliku sam postavio tek za usporedbu.


Moja kombinacija jedno grlo e27 sa 4 Led sijalice za rasadu.


Ova slika pokazuje danas vrijeme kod mene tmurno i oblačno bez kiše i mjereno je vani i daje oko 660 Lux-a .


Ovo je slikano u mini plasteniku sa lukom pokriven sa agrilom 17g i folijom mislim da je 180 mikrona i ispod agrila i folije daje oko 425 Lux-a vani je na otvorenom davalo oko 660 Lux-a a ispod folije 425 Lux-a znači da agril i folija odnesu oko 230 Lux-a.


Uskoro sam slažem rasvjetu kad stigne komplet roba, nešto je već stiglo, ove led diode se lijepo griju pa će im trebati dodatno hlađenje.


Lijep pozdrav svima..:cao:
 
Poslednja izmena:
@ BatmanBG

Jel ove led sijalice sa slike daju 2160 lux-a?
Ja sam izmešu ostalog, uzeo i cfl GE od 23w 6500k i nominalno je 1380 lumena. Posejao sam nešto semena za test pa ako vidim da ima efekta, kupiću još koju da pojačam led trake što sam naručio.
Kakve su ti ono diode na zadnjoj slici?
 
Nazad
Vrh