Dopunsko (veštačko) osvetljavanje biljaka u zaštićenom prostoru

Nebojsa ja sam koristio tri takve sijalice na 1m2. I imao sam problem sa izduživanjem.

Dok ih nisam stavio ispod dve MH od po 250W. Baš bih voleo da mogu da izmerim koliko luxa ima ispod njih.


A batmanBg bokte nakupovao si tih džidža bidža sa aliexpressa. Meni su otposlate one led trake. 10m sam uzeo, blue. Baš da vidim, kako rade. Šta je najbolje da stavim za probu? Paradajz? Ako on fercera, onda će i sve ostalo.


Što se tiče tih mernih uređaja, lomim se da uzmem ovako nešto. Ovaj meri sve :)

http://www.aliexpress.com/item/M042...-Level-Tester-Humidity-Meter/32222846021.html
 
Poslednja izmena:
@ nikaragva

Ne znam jel bio u pitanju kvalitet ili kvantitet svetla tih cfl sijalica. Narucio sam crvene i plave trake pa bih da pojacam sa ovim cfl

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
@ BatmanBG

Jel ove led sijalice sa slike daju 2160 lux-a?
Ja sam izmešu ostalog, uzeo i cfl GE od 23w 6500k i nominalno je 1380 lumena. Posejao sam nešto semena za test pa ako vidim da ima efekta, kupiću još koju da pojačam led trake što sam naručio.
Kakve su ti ono diode na zadnjoj slici?
Da tako mjeri instrument, ove diode su snage svaka po 10w od 6000-65000k naručeno je još puno toga pa ću iskombinirat i složiti rasvjetu kako meni bude odgovarala.
Ovaj link od nikaragve ja sam tražio nešto slično i nisam bio našao sada imam link pa ću u dogledno vrijeme sigurno naručiti i mislim da je prava stvar a meni će trebati sigurno zato što ima puno opcija, nikaragva ako ga naručiš prije i kad ga dobiješ opiši malo instrument dali je dobar.
 
Ja kupio dve vrste sijalica:
http://www.aliexpress.com/snapshot/6408638598.html?orderId=65091027147600
http://www.aliexpress.com/snapshot/6407480286.html?orderId=65091662887600
E sad ova druga sijalica sto je sira vise rasprsuje svetlost sa strane, tako da je po meni dovoljna jedna sijalica za m2, nemam samo cime meriti jacinu svetlosti, dok ona prva sijalica baca vise svetlosti u jednu tacku isto ko na slikama koje su poslale kolege u prethodnim porukama sto mi se nije svidelo. Nesto razmisljam o nekoj vrsti stakla koje bih mogao da stavim ispred sijalice a koje bi bilo okruglo, kao klasicna sijalica, mozda bi se tako svetlo rasprsilo u krug ili slicno, nista mi trenutno ne pada na pamet. Ima li neko neku ideju?
 
Ako hoćete da najbrže isprobate lampe to uradite na krastavcu jer on najbrže raste, posle nicanja krastavca dajte mu temperaturu 20-22 stepena danju i naveče do 21 h, zatim gašenje sijalica i smanjenje temperature na 12-14 stepeni i sutra ponovo isto. Ako za deset dana nema znakova izduživanja onda je rasvjeta dobra, tojest daje dovoljno svjetlosti za zadatu temperaturu. Ovo važi pod uslovom da danju nema sunca, ako danju ima sunca eksperiment neće pokazati ništa jer jedan sunčan dan vrijedi možda kao 2-3 oblačna.
 
Pa moze da se proba u zatvorenom prostoru, da Sunce nema uticaja. Tako ćeš biti siguran za sijalice. Pod uslovom da su đubriva ok i vlaga.

Kada govorite o temperaturama da li mislite na t zemlje ili vazduha? Ja uvek radim sa t zemlje, vazduh merim čisto radi neke kontrole.
 
Ja kupio dve vrste sijalica:
http://www.aliexpress.com/snapshot/6408638598.html?orderId=65091027147600
http://www.aliexpress.com/snapshot/6407480286.html?orderId=65091662887600
E sad ova druga sijalica sto je sira vise rasprsuje svetlost sa strane, tako da je po meni dovoljna jedna sijalica za m2, nemam samo cime meriti jacinu svetlosti, dok ona prva sijalica baca vise svetlosti u jednu tacku isto ko na slikama koje su poslale kolege u prethodnim porukama sto mi se nije svidelo. Nesto razmisljam o nekoj vrsti stakla koje bih mogao da stavim ispred sijalice a koje bi bilo okruglo, kao klasicna sijalica, mozda bi se tako svetlo rasprsilo u krug ili slicno, nista mi trenutno ne pada na pamet. Ima li neko neku ideju?
Prva led sijalicu koju ste naručili je snage 5w nije 10w kako je navedeno i imaju usmjeren snop a to nije nikakav problem kad dobiješ sijalicu samo odvrni na vrhu nosač stakla/plastike i skini plastiku i imaš 120% i ravnomjerno raspršuje svjetlost, (plastika ti uopće ne treba).
Što se tiče druge sijalice to je prva generacija led-a i po meni si pogriješio sa ovom prvom ćeš više dobiti nego sa drugom.

 
Poslednja izmena:
Aha, hvala, nisam to znao, ne moze da me drmne struja ako sve to skinem? :osmeh:
Koja je zadnja generacija led sijalica posto ne znam kako da raspoznam njihove razlike, ima tako puno modela. Moze neki link?
 
Neće te drmnuti struja snage je 15v a tehnologija napreduje da je teško baš i pratiti a najnoviji su modeli integrirani cijeli spektar u samo jedan čip.
Najnoviji Led dioda je SMD8520 trenutno još nema plavog i crvenog spektra ali će ih sigurno biti.
Sada ima za kupiti i odlične led za rasadu od SMD5730 dioda što ih je skoro bilo nemoguće nabaviti po povoljnoj cijeni.
Malo proguglati.

Najnovija tehnologija puni spektar u jednom čipu.


Nova Led dioda SMD8520.
 
Haha, pa to je za rasad. Dan je sada prilično kratak. Idealno bi bilo dopunjavati plastenik svetlom, da imaš sladak paradajz i u sred zime, ali je prilično skupa igrarija.
 
Vi svi sada imate rasad i potrebu za DODATNIM svetlom?
Kod mene tek sada ljudi seju paradajz,paprika je posejana, a krastavac nece jos.
Radjen je eksperiment sa i bez dodatnog osvetljenja.Ekonomski nije se pokazala racunica za tim.Malo je to klizav tetren,a vala i nesigurna vremena da bi se eksperimentisalo.
Imati paradajz usred zime je skupa avantura.Trenutna VP cena oko 70 dinara.Slast paradajzu sigurno ne odredjuju LED lampice.Zna se tacno koliko briksa ima koja sorta.Mada lepo je videti da neko pokazuje zelju da unapredi svoj proces proizvodnje,svaka cast
 
Pa sigurno je Sunce najbolji izvor svetlosti, tu apsolutno nema dileme.
Ali sam isto tako siguran da će paradajz biti slađi ako ima makar kakvo dodatno svetlo sa dovoljno luksa, nego da čuči u mraku. Odnosno živi po danu koji traje od 0730 do 1530 praktično. Kada se zna da njemu svetlost treba što jača i da traje od 0500 do 2100.

Proizvodio sam prvi put svoj rasad salate. Nisam mogao na dnevnom svetlu. Em je hladno, tamo mi je problem bio da zagrejem, em malo svelosti od Sunca, što se videlo po bežanju rasada. Ispod lampe je počeo da tera kako treba.

Sve u svemu, mislim da za rasad postoji ekonomska računica, ukoliko radiš sa LEDom, jer zaista malo troše, s obzirom koliko daju. Ove natrijum sijalice troše boga oca struje, ko će se toga naplaćati :D

Idealno bi bilo za rasad da se stavi na neki tavan, koji je okrenut prema jugu, nema krov od crepa, nego od stakla. Kada je sunčan dan, bude idealno, kada je oblačno upališ svetlo veštačko, plus produžiš dan jednostavnim tajmerima i to je to. Tu bi se već moglo dooosta uštedeti u odnosu na situaciju kada uvek gori svetlo. Plus kada je sunčano i ugrejalo bi, pa opet manji račun za grejanje.
 
Vrhunski rasad iz Iriga.Bez dodatnog osvetljenja i sa dodatnim osvetljenjem.Nikakve razlike u toku proizvodnje.
Ja rasad proizvodim u plasteniku,kao i vecina proizvodjaca.Jednostavno gde staviti 7-8000 saksija ili vise.|Isto i za salatu 100 i kusur kontejnera,mada je salata najlaksa za proizvodnju.Verovatno ce neko odnegovati paradajz pod vestackim suncem,pa bih zamolio da postavi slike spremnog rasada za sadnju sa zapazanjima.
Sto se tice slasti uzmi aparat za merenje briksa i proveri.
 
Nemam zimskog paradajza, jedino da kupim. Ali i on ko zna odakle je.

Probao sam salatu u plasteniku, ali nisam uspeo. Izdužila se, pa sad te kontejnere mogu baciti, pošto se sve uplelo, kao nenormalno.
 
Ja ću početi sijati tek početkom Februara a danas sam zasijao 2 vrste paprike 1 krastavaca (ostavljeno sjeme od hibrida) 1 vrsta salate od Vilmorin i 1 od RZ za testiranje.
Rasadnik je u garaži nema dnevnog svjetla uopće biće samo pod sijalicama.
Prva 2 dana temperatura supstrata će biti oko 31c poslije ide na 28c dok ne proklije, onda ide na 25 preko dana i na 18 preko noći možda malo kompliciram ali to će sve termostat odraditi.
Vlažnost supstrata mjerim ovim instrumentom na slici mora kazaljka biti u zelenom polju a kasnije će se mjeriti ukupna vlažnost u rasadniku.
Ovaj termostat na slici pokazuje 21c zbog toga što je rasadnik otvoren a u garaži je temperatura 12c kad je zatvoren unutra je 28c dok ne proklije.
Pratiću stanje svaki dan pa će biti i pokoja slika.

 
Mogu reci da ih 2 dana vec koristim i odlicno obavljaju posao. Stavio sam ih malo pod uglom i tacno mogu videti za nekoliko sati kako se listovi krastavca okrecu prema sijalici. To je dobar znak da se biljka okrece tacno prema svetlosti koja joj treba. :)
Ali mislim da ipak trake obavljaju bolji posao, jer je meni plastenik za rasad dimenzije 5m x 2m i mislim da bez bar 30 sijalica necu proci a opet mi nece zavrsiti posao jer su vise fokusirane na jednu tacku a ako skinem ono staklo, svetlost je tada slaba.
 
Nemam zimskog paradajza, jedino da kupim. Ali i on ko zna odakle je.

Probao sam salatu u plasteniku, ali nisam uspeo. Izdužila se, pa sad te kontejnere mogu baciti, pošto se sve uplelo, kao nenormalno.
Pozdrav Nikaragva.Zimska salata: imaš salatu koja raste od dugog dana prema kraćem,recimo ostrali od RZ,od kraćeg dana prema dužem,recimo tornale od Vilmorina.Obadvije su zimske,ne znači da ostrali nije dobra za proljeće ili tornale za novu godinu.Najbolje se to vidi na rasadu salate kada imaš jednu salatu koja se izduži i zgleda da brže raste ( što nije istina ) i druga koja kao da je sporija i manja ali čvršća.Vidi se i po boji salate u rasadu, da li je boja tipična za tu sortu ili je blijede zelene boje Žalosno je to što ti niti jedan trgovac sjemena to ne objašnjava jer ne zna pa ti onda prodaje priču kako je neka salata univerzalna, može uvijek i u svim uvjetima. Za mene na kontinentalu je to još posebno problematično jer večinom rade pokuse na mediteranu, sa čime se ja ne mogu mjeriti ni po temperaturi ni po sunčanim satima
 
Danas je nešto stiglo led dioda pa sam ih testirao, plave i crvene diode snage 1w i 10w 6000k.

Radno mjesto testiranja.


Plava dioda 1w testirana na visini oko 15 cm daje po instrumentu 700 Luxa.


Crvena dioda 1w isto testirana na visini oko 15 cm daje 540 Luxa malo čudno trebala bi dati više Luxa vjerovatno su poslali čip od drugog proizvođača.


Dioda od 10w testirana na visini od mjernog uređaja 10 cm i daje 4800 Luxa.


Vani je oblačno i izmjereno je 5900 Luxa.


Uskoro dolaze Led diode plave i crvene od 10w i naručeno je komplet oprema za samogradnju led sijalica i led traka za unutarnju rasvjetu za rasadu.
Kad stigne i nešto složim postavljam slike.
 
Ovo me podsjeća na moje eksperimentisanje prije 7-8 g. pa sam došao do zaključka da od toga nema ništa, ali evo sticanjem okolnosti paprika koju sam posijao nije nikla koliko sam ja očekivao pa sam kupio još sjemena i posijao, trenutno je u fazi nicanja. Sutra ću iz magacina uzeti dvije sijalice HPS sa dodatkom plavog spektra po 400w i postaviti iznad rasada. Pokušat ću sa osvjetljenjem i višom temperaturom stići prvu posijanu papriku narednih 10 do 15 dana. Dvije sijalice će pokriti 21 kotajner to jest 1mX3. Biće i slike pa će te i sami vidjeti dali sijalice vrijede ili ne vrijede.
 
Nazad
Vrh