Da li spaljujete žetvene ostatke

I onda posle godinu dana izoravas tu istu kukuruzovinu iako je bacena urea na nju i uzorano.
Jedino pre setve na jednoj manjoj parceli jecma koji dajem svinjame ne palim kukuruzovinu vec se samo zatanjira i tako ne moram da razbijam glavu hoce li poleci zbog viska azota u svim ostalim slucajevima sacekamo matori i ja da se potpuno zavrsi berba, obrazdi se dva puta do komsija i upali se i to tako da se krene paliti kontra od smera u kome duva vetar. Jedan na jednom bocnoj strani, drugi na drugoj, vile u ruci i kraj price. Potpuno sigurno. Slamu bas nikada nismo palili jer je to glupost cista.
 
Treba podmititi dotičnog profesora da ode na neku tv emisiju i da kaže SVI SPALJUJTE ŽETVENE OSTATKE, u tome je naša budućnost, obogatićemo se kad tako budemo radili... I eto rešenja :haha:
 
Stvarno su neki ljudi tvrdoglavi sa tim spaljivanjem i pored tolikih kazni ,opasnosti opet spaljuju srećom ja sam mog matorog uspeo da opasuljim da više nepali video i on da to nevalja.
 
Neću da ti stajem na muku, video sam i u temi o kukuruzu da si napisao da si potanjirao, ali da si ostavio tako, sve bi nešto ubrao na jesen, ovako nisi ništa uradio. Možda bolje da si žrtvovao još po dve vrste i prešao nekim insekticidom nekako...
 
Imajuci u vidu koliko je ove godine bilo stetocina na kukuruzu, mislim na zlaticu i plamenac, spaljivanje je itekako korisna mera.
 
Pa kazacu ti da je kukuruzni plamenac ove godine desetkovao rod crvene paprike ....toliko o plodoredu.....
 
Pazite da vetar ne otera vatru u drugom smeru,zaorite par brazdi u krug i ako bas morate zapalite, mada sam ja protiv takvih stvari, jer vecina ljudi pridje zapali i ode kuci...
 
Možda to meni tako deluje iz nekog razloga i možda je čak i individualno mišljenje ali mislim da se u odnosu na ranije godine kada se neumorno trubilo na sve trube i objavljivalo o značaju zaoravanja žetvenih ostataka, sada baš nasuprot skoro da uopšte i pominje. Niti se toliko sada jurca sa vatrogasnim kamionima po atarima niti se uopšte sankcionišu oni što pabirče. Desi se možda u nekoliko slučajeva jedan da neko bude kažnjen ali to obično bude i samo jedan od malobrojnih koji služi da ne bi ispalo da se ne kažnjava uopšte iako je tako zaprećeno. Pre neki dan čekam sa prikolicama pred njivom da mi čovek koji bere obere zadnja dva reda i istrese bunker pa da odvučem a na 200m od mene čekaju "braća" u beloj ladi da majstor istrese bunker i ja da odvučem i odem pa da oni prionu na posao. Malo smešno ali lančana reakcija je uspostavljena.

Neću da lažem i kažem da mi nije bila namera da upalim ali svakako da iako to moram zbog nedostatka adekvatne mehanizacije, ipak bi to voleo da dovedem u kontrolisane uslove i da mogu da slobodno upalim i kontrolišem vatru od nepoželjnog kretanja na svojoj njivi i kad ja želim to. Kakve sam sreće, mislim da bi mene kaznili čim bi se samo uhvatio za upaljač.
 
nikako nisam za spaljivanje zetvenih ostataka,stavise ja cak sakupljam lisce na jedno mesto i uz primenu nekih preparata za brzu humifikaciju i mineralizaciju dobijam veoma dobar kompos koji koristim za rasadnik (amaterski)...greska je spaljivati zetvene ostatke gubi se citav azot i deo kalijuma i fosfora a da ne pominjem humus...zbog neznanja ljudi sa sela nasa zemljista su osiromasena al to ti je SRBIJA...
 
nikako nisam za spaljivanje zetvenih ostataka,stavise ja cak sakupljam lisce na jedno mesto i uz primenu nekih preparata za brzu humifikaciju i mineralizaciju dobijam veoma dobar kompos koji koristim za rasadnik (amaterski)...greska je spaljivati zetvene ostatke gubi se citav azot i deo kalijuma i fosfora a da ne pominjem humus...zbog neznanja ljudi sa sela nasa zemljista su osiromasena al to ti je SRBIJA...
Koliko kg. lisca si skupio?
 
Gubi se spaljivanjem prvenstveno N i S od mineralnih elemanata, a u pepelu ako ga vetar ne razduva naokolo ostaje P, K, Mg, Ca, Fe itd. Nije toliki problem sa mineralnim elementima,oni se nadoknade djubrenjem, vec unistavanje dobrog dela nativnih mikroorganizama u zemljistu (dejstvom visoke t) i nemogucnost (nedostupnost) pretvaranje lisne mase u humus.
 
Nazad
Vrh