Da li spaljujete žetvene ostatke

Ja sam juse upresovao za ishranu ovaca 500-600 bala od prilike 5-7t, a od sledece god. ce to biti od 50-100 tona kukuruzovine. tako da nemoj da mislis da si samo ti uradio dobro delo sakupljanjem z.ostataka i da je ostali svet tupav i da nezna sta su posledice paljenja!!!
ali...
muka sa k.zlaticom je velika i stete od nje su velike, sto u prinosu sto u gubitku samih klipova pri skidanju kukuruza, na dosta njiva ove god nije se moglo prepoznati redovi kukuruza!
pratim drugare iz sela koji rade 400ha u 2 table bez postovanja plodoreda(koliko ja znam jedno 5god. je zaredom kukuruz) svake godine upale te parcele i sad da odemo na tim parcelama nema posledica od kukuruzne zlatice.
nisam ni ja za paljenje niti sam ikad palio svoje njive, sad cu probati (ponavljam samo na njivama gde ce ponovo ici kukuruz) pa videti kosekvence
 
Više se humusa (org. materije) iz zemljišta gubi procesom oranja , nego što se povećava zaoravanjem kukuruzovine . Najbolje dejstvo bi bilo tarupiranje ostataka nakon kombajna , ali jako kvalitetno , nekim tarupom koji se sporo kreće i jako sitni ostatke , ili nekim drugim "turbo till" priključcima kojih ovde i nema , pa onda sistem obrade zemlje gdje se zemlja ne prevrće mnogo ili čak notill , ali to je za nas teško izvodljivo.
 
Više se humusa (org. materije) iz zemljišta gubi procesom oranja , nego što se povećava zaoravanjem kukuruzovine . Najbolje dejstvo bi bilo tarupiranje ostataka nakon kombajna , ali jako kvalitetno , nekim tarupom koji se sporo kreće i jako sitni ostatke , ili nekim drugim "turbo till" priključcima kojih ovde i nema , pa onda sistem obrade zemlje gdje se zemlja ne prevrće mnogo ili čak notill , ali to je za nas teško izvodljivo.
kako se oranjem moze izgubiti deo organske materije nije mi jasno?hvala unapred na odgovoru...
 
Kod nas je zabranjeno spaljivanje (mada neki spaljuju) i kao kazna za to je predviđen gubitak subvencija od 15 pa do 100% za tekuću godinu. Plus te kazne moguće je ovisno o lokaciji "zaraditi" još i direktnu novčanu kaznu zbog KD "dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom" .
 
Ove godine zaorali. Srecom niko nije stigao da balira pa je ispalo bas kako treba. Na istoj parceli posejana psenica a rezultate cemo da vidimo. Baliranje zetvenih ostataka je svakako manje stetno od spaljivanja ali ako moze da se zaore, jos bolje po mom skromnom misljenju.
 
Ove godine zaorali. Srecom niko nije stigao da balira pa je ispalo bas kako treba. Na istoj parceli posejana psenica a rezultate cemo da vidimo. Baliranje zetvenih ostataka je svakako manje stetno od spaljivanja ali ako moze da se zaore, jos bolje po mom skromnom misljenju.
bice ti bolji rezultati sigurno...znacaj zaoravanja je veliki
 
Ja sam juse upresovao za ishranu ovaca 500-600 bala od prilike 5-7t, a od sledece god. ce to biti od 50-100 tona kukuruzovine. tako da nemoj da mislis da si samo ti uradio dobro delo sakupljanjem z.ostataka i da je ostali svet tupav i da nezna sta su posledice paljenja!!!
ali...
muka sa k.zlaticom je velika i stete od nje su velike, sto u prinosu sto u gubitku samih klipova pri skidanju kukuruza, na dosta njiva ove god nije se moglo prepoznati redovi kukuruza!
pratim drugare iz sela koji rade 400ha u 2 table bez postovanja plodoreda(koliko ja znam jedno 5god. je zaredom kukuruz) svake godine upale te parcele i sad da odemo na tim parcelama nema posledica od kukuruzne zlatice.
nisam ni ja za paljenje niti sam ikad palio svoje njive, sad cu probati (ponavljam samo na njivama gde ce ponovo ici kukuruz) pa videti kosekvence

Upravo je to ono što sam i ja pričao. Na jednoj sam njivi imao prošle godine kukuruz i prilikom paljenja nije izgoreo jedan deo na njivi. Taj deo sam nekako zaorao iposejao ponovo kukuruz na istu njivu. Na delu gde je zapaljeno kukuruz je bio odličan dok je na delu gde je zaorana kukuruzovina duplo lošiji bio i uništila ga je još ored toga i zlatica

- - - - - - - - - -

Ove godine zaorali. Srecom niko nije stigao da balira pa je ispalo bas kako treba. Na istoj parceli posejana psenica a rezultate cemo da vidimo. Baliranje zetvenih ostataka je svakako manje stetno od spaljivanja ali ako moze da se zaore, jos bolje po mom skromnom misljenju.

Bez ljutnje ali to je po mom mišljenju čista glupost zaoravati kukuruzovinu. Bar za naše zemljište jer više šteti nego što koristi i tu ne može ni jedan pametnjaković da me ubedi jer je provereno više puta
 
Cuo sam da je u Padini jedan covek uhvacen na delu paljenja i da su mu presudili 500 000din, hteo da ide u zatvor al kazu nema potrebe, blokiran mu racun i uzete pare!
Padincani verovatno znate, ako je istina?

- - - - - - - - - -

Upravo je to ono što sam i ja pričao. Na jednoj sam njivi imao prošle godine kukuruz i prilikom paljenja nije izgoreo jedan deo na njivi. Taj deo sam nekako zaorao iposejao ponovo kukuruz na istu njivu. Na delu gde je zapaljeno kukuruz je bio odličan dok je na delu gde je zaorana kukuruzovina duplo lošiji bio i uništila ga je još ored toga i zlatica

- - - - - - - - - -



Bez ljutnje ali to je po mom mišljenju čista glupost zaoravati kukuruzovinu. Bar za naše zemljište jer više šteti nego što koristi i tu ne može ni jedan pametnjaković da me ubedi jer je provereno više puta
:bravo:bravo worm, volim kad cujem iz prve ruke da je neko iskusio, pogotovo kad je u pitanju istoj parcela a 2 varijante!
Znaci toliko je korisno zaoravanje kukuruzovine da su stete vidljive.
 
Ma kakvo zaoravanje, pa kod nas ko god zaore dogodine ništa skoro nema na toj njivi, ne može to ova naa zemlja da preradi pa ostaje dosta šuplje i suvo radili i tarupom i bilo kako. Ne vredi ni da se prska onim sranjima jer nema sta se nije probalo. Ima jedan stručnjak što prska i tanjira i nikad ništa zglavno nema. Kod nas 99% pali, samo ko se pravi pametan neće da popusti pa voli da piša uz vetar a posledice su vidljive. Seckana slama je već druga priča i nju zaoravam godinama i znači dosta za poboljšanje zemljišta ali kukuruzovina nikako
 
Napraviše problem sa tim kažnjavanjem samo. Ljudi pale noću ili samo upale pa pobegnu da ih ne uhvate i vatra se proširi. Kod nas kad se pali uvek su grblje zakačene za traktor da se njima odbaci od komšije i tanjirača velika u pripravnosti i bar 3-4 na njivi da pali i dežura pa je tim i mogućnost proširenja vatre na neželjenu lokaciju nemoguća ili minimalna
 
izbjegavam paljenje ali ove godine sam popalio sve jer je plamenac okupirao parcele a nemam čime adekvatno istarurirati ostatke.iza berača ide oranje ali iza kombajna bez tarupa teško.nadam se da sam makar pola gamadi izroštiljao.
 
Ma kakvo zaoravanje, pa kod nas ko god zaore dogodine ništa skoro nema na toj njivi, ne može to ova naa zemlja da preradi pa ostaje dosta šuplje i suvo radili i tarupom i bilo kako. Ne vredi ni da se prska onim sranjima jer nema sta se nije probalo. Ima jedan stručnjak što prska i tanjira i nikad ništa zglavno nema. Kod nas 99% pali, samo ko se pravi pametan neće da popusti pa voli da piša uz vetar a posledice su vidljive. Seckana slama je već druga priča i nju zaoravam godinama i znači dosta za poboljšanje zemljišta ali kukuruzovina nikako
jel to kolega važi za sve kulture koje se siju na zaoran kukuružnjak jel ja zaoravam i nemam problema sa prinosom
 
Sve zavisi od zemljista i padavina u toku zime ali uglavnom jako lose se odrazava na zemljiste kad se zaore kukuruzovina. Opet se ogradjujem da je tako kod nas jer je kod nas malo zemljiste specificno
 
ma otkud lose worm ,ja sad to prvi put cujem od tebe svi tvrde obrnuto.Samo ti zaori kukuruzovinu ako mozes i ne sekiraj se nista....
 
Moje misljenje je a i praksa tako malaze da nije lose zaorati kukuruzovinu ali samo u tom slucaju ako je dovoljno usitnjena.Najbolje bi bilo sto nekad i ja radim da bacim 50kg ureje po kji potanjiram na taj nacin se brzo rastvori i dobijamo organsko djubrivo.Najvise smeta krupni tulaj jer tesko se razlaze i moze stvoriti manjak azota (azotodepresija)
 
Ono sto je specificno za Vaše zemljiste kolega worm je da ste spaljivanjem, mineralnim đubrivima i hemijom unistili sve mikroorganizme u njivi pa nema sta da razloži organsku materiju tj kukuruzovinu. Bilo je ovde već reči o tome.
 
nije nužno čuo sam da na suvim i pjeskovitim tlima nekad zna biti više štete nego koristi e sad ako si ubo baš takvo jebi ga onda
 
Nazad
Vrh