Da li spaljujete žetvene ostatke

Sa kojom sejalicom seješ?
 
svi mi bi da ne palimo,gledamo kako tamo na zapadu ne pale...ali tamo nista ne bacaju pa ni kukuruzovinu i onda im je lako da urade u nepaljeno ali odneseno....
 
U Tomasevcu pisane prve prijave za paljenje zetvenih ostataka. Komisija za procenu stete zatekla piromana na delu-kazna 50000 dinara.
Inace, trenutno u ataru zacudjujuce malo se pali. Ne znam u cemu je stvar, s obzirom da je prosle godine goreo ceo atar.
Jedna slika-ogromna parcela Jarkovacke zadruge u plamenu. Obradjuje je firma Ciric i sin, a ko je upalio, nemam pojma....
2qta0bn.jpg
 
@kiraj
Ne znam marku. Ima jedan disk i poprilicno gusi kad radi u uslovima kao kod mene u njivi. Teracemo polako i ja cu biti na sejacici da podizem cevi kad se nakupi kukuruzovine. Nije velika povrsina - uradice se!
 
i jedan da sedi na sejacici da podize cevi kad zagusi.
Rekao sam sebi necu paliti, pa kako bude!

Kod mene se godinama samo tako i seje. Nema ništa bez pomoćnika(moj otac) na sejačici, samo što on ne podiže ulagače kad nakupi nego drži motku u ruci i redovno džaga između ulagača, pa do zaguša gotovo da nikad i ne dođe, a ista ta motka dobro dođe i kad trebatraktoristu opomenuti da se usukala brana, ili tako nešto. probaj i ti tako, videćeš da je super.

- - - - - - - - - -

Inace, trenutno u ataru zacudjujuce malo se pali. Ne znam u cemu je stvar, s obzirom da je prosle godine goreo ceo atar.

U Kikindi obrnut slučaj. Godinama niko ništa ne pali na njivi, ali ove godine se par njih drznulo. Pre nekoliko dana baš ja rasturam veštak i primetim da počinje da se dimi iz pravca ruskoselskog puta. Kroz nekih petnaestak minuta završim ja rasturanje i okrenem se da idem kući. Ja na prugu kad eto ti ga poljočuvar juri ka mestu nesreće.
 
Kod nas kao da je ratno stanje dimi se sa svih stana, ja nepalim vec godinama al mi je skoro svaka njiva upaljena :osmeh:
 
Kukuruziste treba paliti zbog kukuruznog plamenca...Ubio vas Bog...razmnozicete stetocine jos vise...sledece godine svaki ce klip imati 2 crva...Gotovi smo...palite kukuruziste ako necete invaziju
 
Ja njive ne palim ali su tu zato "pošteni" sakupljači koji radi lakšeg rada bez pardona pale šta im dođe pod ruku. Već koju godinu mi se to dešava. Ne smem ni da mislim na to koliko me takvi potezi potresu.
 
Ko me vukao za jezik, u ova dva dana izgorelo pola atara. Ja upravo zavrsio tanjiranje, uradjene sve njive, tako da mogu slobodno da bacam vestacko djubrivo, nema bojazni od paljenja. Upalili su mi nekih 4 ha kukuruzista, tako da sam ove godine dobro prosao
 
Ne palite žetvene ostatke!!!U vreme pripreme zemljišta za jesenju setvu ozimih kultura i duboke obrade zemljišta mnogi poljoprivredni proizvođači pale žetvene ostatke na njivama. Postupak paljenja nanosi zemljištu značajnu štetu, neminovno dovodi do gubitka prinosa, a povećava i opasnosti od širenja vatre, koja neretko dovodi do ogromnih šteta.



Ovom prilikom, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu moli poljoprivredne proizvođače da se suzdrže od paljenja žetvenih ostataka.
Takođe, traži se intenzivnije učešće Republičke poljoprivredne inspekcije za čiji rad je nadležno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i poljočuvarske službe organizovane u lokalnim samoupravama u rašavanju problema.
Paljenjem strništa vrši se postepena degradacija zemljišta.
Poznato je da se sa jednog hektara paljenjem žetvenih ostataka ispari od 60 do 120 kg azota, i izgori preko 3 tone humusa. Pored toga paljenjem strništa uništava se i zemljišna fauna o čijem značaju za proizvodnu sposobnost zemljišta nije potrebno govoriti.
Sve to su razlozi zbog kojih je i zakonodavac propisao izuzetno visoke kazne za ovu nedozvoljenu radnju, ipak i pored zabrane u Srbiji se godišnje paljenje žetvenih ostataka obavi na više od 30.000 ha.
Osim agronomskih razloga sprovođenje mere zabrane paljenja žetvenih ostatka je važno i sa aspekta bezbednosti, neretko zbog širenja vatre nastaju štetne posledice velikih razmera
 
sve je to jasno , ne valja da se pali , treba zaorati ostatke i tako to... meni samo nije jasno sta zaoravaju ovi koji na adapterima imaju tarup, roto secku i secku za slamu i iza njih ne ostaje bukvalno nista na zamlji... ulozili u svu tu zajebanciju, a zemlja sve neplodnija...
 
sve je to jasno , ne valja da se pali , treba zaorati ostatke i tako to... meni samo nije jasno sta zaoravaju ovi koji na adapterima imaju tarup, roto secku i secku za slamu i iza njih ne ostaje bukvalno nista na zamlji... ulozili u svu tu zajebanciju, a zemlja sve neplodnija...

To ti misliš da ne ostane. Ostane ali dobro usitnjeno i lakše za razgradnju uz dodatak dušika.
 
sve je to jasno , ne valja da se pali , treba zaorati ostatke i tako to... meni samo nije jasno sta zaoravaju ovi koji na adapterima imaju tarup, roto secku i secku za slamu i iza njih ne ostaje bukvalno nista na zamlji... ulozili u svu tu zajebanciju, a zemlja sve neplodnija...
pa to što su dobro usitnili ne znači da je kukuruzovina isparila sa njive ona je tu ali dobro usitnjena a osim lakšeg zaoravanja pre če se i razgraditi u zemlji
 
Ove godine mi niko nije upalio ni jednu njivu, mislim da je tome najvise doprinelo sto je kisa u par navrata prekidala zetvu kukuruza, pa su svi zurili da ovrsu kukuruz da ne navuce vlagu. Inace da je bio duzi period bez kapi kise sigurno bi bilo paljevina, mada ni sad nije kasno za one koji to rade.
Bilo je godina kada su mi gorele njive s neobranim kukuruzom, (predje vatra s njihove neobezbedjene njive ili predje put)pa smo isli da skupljamo.
 
Nazad
Vrh