Da li spaljujete žetvene ostatke

Daj mani me više te Kikindske propagande.Kao kod vas se ne pali?

Ako ne veruješ, dođi pa se svojim očima uveri! Da li neko zna da li postoji način da se to i preko satelita vidi? U ostalom nisam ja ovde jedini iz Kikinde, pa neka potvrde oni kakva je slika u ataru.
Za takvo stanje na terenu su zaslužne kako pretnja kažnjavanjem, tako i edukativni rad stručnjaka iz poljoprivredne stanice preko lokalnih medija.
 
Poslednja izmena:
Ha! Sad tek vidim, apropo naše prepiske na temi o đubrivima. Nije ni čudo onda, druže Montoya, što tvojim komšijama savetuju prilikom kontrole plodnosti da baca "na tone" veštaka po hektaru. Pretpostavljam u najvećoj meri azota. Pa, taj ako to radi(mislim pali) svake godine, taj je urnisao tu zemlju.
Evo meni stigli rezultati analize...
Elem, na mojim njivama rađenim marljivo, planski i domaćinski uz stručnu podršku sadržaj humusa iznosi > ili = 4% ::svaka cast::
Dok na jednoj parceli(a ta mi bila obaško sumnjiva) koju radim u arendu i koja je išla godinama od nemila do nedraga, iz ruke u ruku, gde su spaljivani i neplanski odnošeni žetveni ostaci, pa još i ispirano zemljište(prekomerno zalivano), a đubriva primenjivana onako kako kome ćef, ja sada imam situaciju da je sadržaj humusa alarmantnih 1,6% ::lose:: pa još pride i kisela(sve druge su čak blago alkalne).
Savet jednog uvaženog stručnjaka po pitanju ove parcele je glasio:
1.) Jel ti baš moraš da radiš tu njivu? (ja klimam glavom i objašnjavam zašto)
2.) Aha, dobro... Ne pomišljaj da tu seješ išta što treba da preživi juli mesec!
3.) Tek ako se nekad zafrkneš da je kupiš na večito dovešćemo je u red, ali to će da trajeee i da koštaaaa ::novac:: mućo dinero.
he,he... taj komšija što je zapalio je dao zemlju pod kiriju...pa je posle branja izbalirana kukuruzovina pa se on našao pametan da zapali ono malo što je ostalo u otkosu i umalo da plane ceo atar... a komšija o kom sam ti pričao je ratar za primer
 
he,he... taj komšija što je zapalio je dao zemlju pod kiriju...pa je posle branja izbalirana kukuruzovina pa se on našao pametan da zapali ono malo što je ostalo u otkosu i umalo da plane ceo atar... a komšija o kom sam ti pričao je ratar za primer

Šta reći o tom nepažljivom komšiji? On lično tu zemlju i ne obrađuje, pa šta se onda i meša osim da samo potpiše ugovor? Sva masa koja bi eventualno predstavljala problem pri zaoravanju drvenom ralicom ili nekom drugom skrnavštinom od pluga je izbalirana i odneta, a on još nađe i to malo da pali. :sta: Kako to shvatiti osim da je u pitanju piromanija - bolesni nagon za izazivanjem požara? To je kao onaj "naš čovek" koji priželjkuje da komšiji crkne krava ne zato što on ima koristi od toga nego što bi komšija imao štete. "Moje je obrano, a tvoje nek izgori!"
Ej, kako je mučno skupljati nagorele klipove sa zemlje... a tek kad to počini n.n. lice i socijalni slučaj pa ti ne vredi ni da tužiš. Inače, kod nas su zbog takvih šteta čak i neki Cigani nagrabusili, pa se pročulo i u tim njihovim krugovima.
Jednom mi je jedan Ciganin tražio da mu napišem odobrenje za sakupljanje pabiraka. Pristao sam nakon što sam se uverio da u blizini nema neobranog kukuruza i to pod dva uslova: da on plati troškove overe izjave i da ne sme da puši dok radi na mojoj njivi, a kamo li da zapali. Na to on grakne:"Jaj, brate, da zapalim? Pa da najebem? Neču brate, zbog mene neču!" Trenutno je u našoj opštini strogo zabranjeno pabirčenje bez obzira na eventualni pristanak vlasnika ili korisnika parcele.

Druže Montoya, tebi i tvom komšiji, uzornom rataru - srdačan stisak ruke. Kažem ti, probaj da uzmeš uzorke i da odneseš na analizu. Verujem da kod vas ima još mesta i za džabaka to da se uradi, čisto da uporediš sa komšijom. Ne mora da znači da će i tebi preporučiti isto što i komšiji.
 
Poslednja izmena:
Toliko o pametnim umovima kad kazu da treba da se zaorava kukuruzovina. Juce orem i izoravam iz zemlje cokove i stapove od prosle godine. Cudi me da je ista i bilo psenice ove godine. Kod nas nema sanse da se uredi kukuruziste bez uklanjanja ostataka sa njive bilo baliranjem ili paljenjem. Ko god je zaore zemlja ostaje suplja i nema nista sledece godine
 
Da bi se razgradili žetveni ostaci treba i dosta padavina kojih nešto i nije bilo zadnjih dve godine.
 
Takodje razlaganje nije isto u svakom tipu zemljista, jedno je teorija a praksa je nesto drugo. Po nekad se desi i preklapanje ::namigivanje::

Nešto nije u redu sa tom zemljom kad izoravaš stare čokove. Biće da ja "mrtva". Ne očekuj da ti zemljišna flora razloži biljne ostatke ako si je prethodne godine uništio(ubi konja pa ga jaši).
Kako to da ja nikad ne izoravam ništa od stareži? U julu zaorem pšeničnu slamu i već u oktobru izoravam samo trulež koja jedva da može da se prepozna da je nekad bila slama. Što se tipa zemljišta tiče u pitanju su pretežno ritska i livadska crnica.
Probaj samo na jednoj njivi da uradiš eksperiment da ništa ne pališ i ne odnosiš, da pre zaoravanja mase primenjuješ desetak kilograma UREA po toni mase i obogaćuješ zemlju baktofilima i naravno ne očekuj efekat odmah dogodine. Za desetak godina ćeš biti prijatno iznenađen rezultatima u lakoći obrade i povećanoj vododrživosti zemlje, a i rezultati analize će reći svoje.
 
Ne spaljujemo.
Nakon berbe kuruza, prođe se sa roto malčerom.
Nakon toga ručno pobacam ureje i onda se to zaore ta masa sva.
 
Nešto nije u redu sa tom zemljom kad izoravaš stare čokove. Biće da ja "mrtva". Ne očekuj da ti zemljišna flora razloži biljne ostatke ako si je prethodne godine uništio(ubi konja pa ga jaši).
Kako to da ja nikad ne izoravam ništa od stareži? U julu zaorem pšeničnu slamu i već u oktobru izoravam samo trulež koja jedva da može da se prepozna da je nekad bila slama. Što se tipa zemljišta tiče u pitanju su pretežno ritska i livadska crnica.
Probaj samo na jednoj njivi da uradiš eksperiment da ništa ne pališ i ne odnosiš, da pre zaoravanja mase primenjuješ desetak kilograma UREA po toni mase i obogaćuješ zemlju baktofilima i naravno ne očekuj efekat odmah dogodine. Za desetak godina ćeš biti prijatno iznenađen rezultatima u lakoći obrade i povećanoj vododrživosti zemlje, a i rezultati analize će reći svoje.

Probano je i ja i mnogi drugi i propast ziva sa zaoravanjem KUKURUZOVINE u nasoj zemlji sa toliko padavina. A vas atar kikindski ne moze da se meri sa nasim jer kod vas malo malo cujemo pada kisa dok u isto vreme kod nas ni kapi. Ne mislim na ovu godinu nego uopste. U sta sad da je zaorem kad kod nas u poslednja 4 meseca palo samo 6l kise,a nece vise ni biti do nove godine sigurno.
A za 10 godina ko ziv ko mrtav :osmeh: dug je to period
 
A vas atar kikindski ne moze da se meri sa nasim jer kod vas malo malo cujemo pada kisa dok u isto vreme kod nas ni kapi. Ne mislim na ovu godinu nego uopste.

Ove godine jesmo dobili nešto više padavina od vas, to je tačno, ali ranijih godina je znalo da bude i obrnuto. Znam jer često prolazim kroz Aleksandrovo, Karađorđevo, Torak i dalje. Inače, prema zvaničnoj statistici Srverni Banat je najsuvlja oblast u Srbiji. Dok je bila SCG, bili smo drugi od pozadi po ukupnoj količini padavina na godišnjem nivou jer ima u Crnoj Gori još suvljih krajeva.

Ja sam do sada uvek zaoravao kukuruzovinu, a ponekad i slamu i na tim njivama sada imam >4% humusa. Ove godine ću da zaoravam sa UREA samo na jednoj njivi(zato što je jako daleko). Inače, sve ću da pikujem i nosim kući što za stoku, što za loženje. Ove godine sam kupio kotao na bio-masu, a i sa lucerkom sam slabo prošao ove godine.
Ni ja koji sam najveći zagovornik očuvanja plodnosti zemljišta, dakle ne zaoravam baš uvek sve. Odnosim i ja, ali to činim planski. Kad se radi stihijski i neplanski, kad-tad to dođe na naplatu i što je najgore, taj ceh plati neko drugi i to neko tvoj. To je isto kao i neplanska seča šuma. Čuvajmo ovu našu jedinu planetu koja još uvek ima uslova za život. Trebaće da hrani naša nastupajuća pokoljenja.

Inače to sa vlagom i zaoravanjem mase je zatvoren krug. Što više odnosiš ili pališ masu, to će ti se humus sve više iscrpljivati, zemlja će moći sve manje vlage da zadrži, pa će opet biti previše suvo za zaoravanje, pa ćeš opet uništiti masu i tako u nedogled.

Slušao sam u nedelju na emisiji "Brazde" jednog stručnjaka sa Novosadskog fakulteta kako kaže da svi zavidimo Holanđanima na prinosima, ali Holandija smrdi na stajnjak, a Vojvodina na paljevinu.
 
Poslednja izmena:
Kod nas svi pale, masovno, nemoze da se dise i zivi od dima, samo se bojim da nekome nesto neizgori.
 
Kod nas prosle godine goreo atar ceo,ove jedna njiva samo,ali smo i dobili poljocuvare ove godine,pa zato ne pale!
 
na jednoj parceli mi ostalo 2,5 jutra neobrano...premišljao sam se dal da to vrsim ili oberem i ipak odlučih da jutros krenem da to oberem...kad sam stigao na njivu imao sam šta da vidim-prethodne noći neko zapalio 2 duži dalje od mene,al se vatra sirila i stiga i do moje njive i sva je izgorela!!! :zli: Zvao poljočuvara,on došao,klima ramenima,napravio zapisnik( počinilac nn lice),napravio par slika - kaže ,jbg,ja sam moje uradio al štetu nema ko da ti plati... tuga...
Ej, kako je mučno skupljati nagorele klipove sa zemlje... a tek kad to počini n.n. lice i socijalni slučaj pa ti ne vredi ni da tužiš.
Kod nas u ataru se zadnjih dana bas puno pali i ne samo u ataru već mogu reći u celoj našoj opštini,vatrogasci su toliko prebukirani intervencijama da više i ne izlaze da gase ako gori strnište ili kukuruzovina,jedino izlaze da gase ako gori pored puta pa ugožava sobraćaj ili kad gori kukuruz(kao kod mene),al kod mene je izgorelo noću i nije imao ni ko da javi...ja stvarno ne mogu više da razumem neodgovornost ljudi,ko da su poblesavili...aj što pale ovi što pabirče al pale i vlasnici,pa u strahu da ih neko ne vidi da pali,stavi šibicu i ode !!! :zli: Sad treba da sto pre organizujem neke ljude da idem to da skupim,jer će ovi drugi sakupljači da 'pabirče' njivu pre mene. Nemam reči više...idem da spavam.
 
Izuzetno je mucno sakupljati klipove, sagnuti se za svaki klip, pucaju ledja .

Inace juce bio do NS, tamo se pali masovno, gori na sve strane
 
Prijašnjih godina se kod nas masovno palilo ali otkad su neki platili masne kazne od min. 5000 kn (675 € ) i gubitak svih subvencija na dvije godine toga je dosta manje. Ako ima volje vrlo lako se otkrije tko je zapalio i otkuda se vatra proširila.
 
Danas tanjirao nepaljeno kukuruziste. Setveni sloj za psenicu je ok, samo me brine sto je dosta kukuruzne mase na povrsini. Sutrasnja setva ce biti 539 3.spora, ako budem imao srece 1 brza i jedan da sedi na sejacici da podize cevi kad zagusi.
Rekao sam sebi necu paliti, pa kako bude!
 
Nazad
Vrh