Da li spaljujete žetvene ostatke

Pošto ću ove godine dio kukuruza ovršiti u zrnu, imam problem šta da radim sa kukuruzovinom pošto nijedan kombajn u mom kraju nema sječku. Imam OLT X20 tanjuraču ali nisam siguran da ona može dovoljno dobro da usitini i izmiješa žetvene ostatke tako da ne prave probleme u oranju. Kakvo je vaše mišljenje o tom pitanju, na koji način bih to najlakše riješili? Ja gotovo sigurno neću biti kod kuće u to vrijeme pa moram sve unaprijed da isplaniram sa ocem a to pitanje nam zadaje veliku glavobolju.
 
ja sam prosle god kombajnirao bez secke,kombajn je zbog nizeg kukuruza isao nize i solidno izlomio kukuruzovinu ,kasnije sam orao jednobraznim plugom(pozeljno da pokisne da zalepi ostatke za zemlju) i samo mi ponekad pravilo problem kad naidjem na trag iza kombajna gde je izbacivao komusinu pa tu kad zagusi sidjem pa odgusim, dosta sam psovao i nervirao se ali sam ipak zavrsio a sto se tice te tanjirace mislim da je ona dosta lagana za tako nesto i da nece nista uraditi
 
Još da ja imam takav...niko u mom kraju nema tarup.

Edit

Šta mislite, može li ova tanjirača dovoljno izmiješati ostatke sa zemljom? Prodaje je poznanik iz sela pa bih je možda mogao iznajmiti na par dana od njeg (oglas sam dao ja jer on nema pristup Internetu).

http://www.pik.ba/artikal/3349695/teska-nosena-v-tanjiraca-za-traktor/

Ne verujem. Sa takvom tanjiračom ja prođem za beračem koji inače ima na sebi horizontalni tarup, čisto da sprečim paljenje i obeshrabim sakupljače ostataka dok ne stigne na red da se ore. Ako ne možeš da nađeš tarup, možda da probaš sa kosačicom na nekih 20-tak centimetara iznad tla.
 
Ja otkad sam kupio leskovce 14 cola nemam tih problema,izmedju dasaka prodje i bala sena pod brazdu,samo skinem crtak.Sa imt-ovim plugovima nisam mogo da uradim nista,moz skines i crtak i daske,cini mi se greda da ostane samo da bi zagusio,al zato strn spakuje ko pod konac i eto zato imam dva pluga.
 
komšija palio kukuruzovinu i zamalo da upali moja 4 ha,sam bog i vetar su me spasili....da je moj planuo otišlo bi pola atara....
8f3802209664611.jpg
[/URL] [/IMG]
d09f89209664190.jpg
[/URL] [/IMG]
 
informativno
ako vas neko prijavi da ste palili njivu i ispektori utvrde to, automatski vase registrovano gazdinstvo ide u status mirovanja godinu dana
zato oprez jer se i to desava
 
komšija palio kukuruzovinu i zamalo da upali moja 4 ha,sam bog i vetar su me spasili....da je moj planuo otišlo bi pola atara....

Ha! Sad tek vidim, apropo naše prepiske na temi o đubrivima. Nije ni čudo onda, druže Montoya, što tvojim komšijama savetuju prilikom kontrole plodnosti da baca "na tone" veštaka po hektaru. Pretpostavljam u najvećoj meri azota. Pa, taj ako to radi(mislim pali) svake godine, taj je urnisao tu zemlju.
Evo meni stigli rezultati analize...
Elem, na mojim njivama rađenim marljivo, planski i domaćinski uz stručnu podršku sadržaj humusa iznosi > ili = 4% ::svaka cast::
Dok na jednoj parceli(a ta mi bila obaško sumnjiva) koju radim u arendu i koja je išla godinama od nemila do nedraga, iz ruke u ruku, gde su spaljivani i neplanski odnošeni žetveni ostaci, pa još i ispirano zemljište(prekomerno zalivano), a đubriva primenjivana onako kako kome ćef, ja sada imam situaciju da je sadržaj humusa alarmantnih 1,6% ::lose:: pa još pride i kisela(sve druge su čak blago alkalne).
Savet jednog uvaženog stručnjaka po pitanju ove parcele je glasio:
1.) Jel ti baš moraš da radiš tu njivu? (ja klimam glavom i objašnjavam zašto)
2.) Aha, dobro... Ne pomišljaj da tu seješ išta što treba da preživi juli mesec!
3.) Tek ako se nekad zafrkneš da je kupiš na večito dovešćemo je u red, ali to će da trajeee i da koštaaaa ::novac:: mućo dinero.
 
Poslednja izmena:
Ja rekao pljočuvaru da ću sve da palim kada se u ataru skinu kukuruzi.On mi kaže kako će mi pisati prijave za sve parcele.Ja mu kažem da me on neće naći na njivi kako palim.On mi kaže kako će onda pisati prijave na vlasnike parceli.E to me je jako obradovalo i rekao sam mu da bih baš voleo da piše. Da vidim kako će na sudu da objasne da su Dragica(82god iz BG),Stoja (80god iz BiH)i ostali čiju zemlju radim došli i to sa nekom namerom palili.
E pa onda će još njega neko da tuži privatno za uvredu časti i ostale klauzule.
 
Elem, na mojim njivama rađenim marljivo, planski i domaćinski uz stručnu podršku sadržaj humusa iznosi > ili = 4% ::svaka cast::
Dok na jednoj parceli(a ta mi bila obaško sumnjiva) koju radim u arendu i koja je išla godinama od nemila do nedraga, iz ruke u ruku, gde su spaljivani i neplanski odnošeni žetveni ostaci, pa još i ispirano zemljište(prekomerno zalivano), a đubriva primenjivana onako kako kome ćef, ja sada imam situaciju da je sadržaj humusa alarmantnih 1,6% ::lose:: pa još pride i kisela(sve druge su čak blago alkalne).
Odlican dokaz kako se kod nas radi. Vec smo pisali o tome, i nek ovo posluzi ovima sto imaju dobre prinose, a jos vise ovima sto tu zemlju iznajmljuju. Ovi prve bace samo Urea-u u prolece, i imaju dobru zaradu, i cude se kako ulaganje po hektaru moze da bude do 1000 eura.
 
Odlican dokaz kako se kod nas radi. Vec smo pisali o tome, i nek ovo posluzi ovima sto imaju dobre prinose, a jos vise ovima sto tu zemlju iznajmljuju. Ovi prve bace samo Urea-u u prolece, i imaju dobru zaradu, i cude se kako ulaganje po hektaru moze da bude do 1000 eura.

Kapira čovek, nema šta! :ideja:
Spališ žetvene ostatke na zemljištu i time uništiš organsku materiju koja bi trebalo da trune ispod površine zemlje. Nema truljenja - nema stvaranja humusa(zemni sunđer - podzemni rezervoar vode), a nema ni oslobađanja ugljen dioksida u zemlji, dakle nema uslova za stvaranje pod zemljom kalcijum hidrokarbonata i najgore sagoreš sav azot koji je bio sadržan u tim ostacima - onda krkneš UREA(kiselo đubrivo) onako, otprilike bez konsultacije struke i nauke i to tako godinama - zakiseliš zemljište - onda skineš usev pa ponovo spališ ostatke i tako u krug, a onda kad jednog dana dođeš do 1% humusa i Ph 4, pa pripeče opet neka ovakva suša...
... Onda bude, gle komšija kako ima sreće njegov kukuruz se bolje drži. Jal' konšo? Koji si to kuruz posij'o 'oću i ja dogodine taj da posijem.:svinja:
Onda jednog dana to dospe u ruke nekom(jadan taj) ko počne da traži uzrok pa pošalje na analizu, a ono treba uraditi kalcifikaciju(bacanje kreča). A i ta kalcifikacija se opet radi u skladu sa fizičkim svojstvima zemljišta i prisustvom organske materije...
 
Poslednja izmena:
Šteta po naslednike.

- - - - - - - - - -

Taman kada sam pomislio da je u mom kraju vandalizam i primitivizam izbijen ljudima iz glava, danas pri polasku na oranje se uverim u suprotno. Pođem ti ja tako posle ručka na oranje i izađem tako traktorom na velikoselski put, kad još s pruge primetim već godinama neviđen prizor u ovim našim, civilizovanim krajevima. U daljini se nazirao beli dim kako se uzdiže sa horizonta negde iz pravca Banatskog Velikog Sela i Novih Kozaraca ka Kikindi. Ne znam samo u kojoj od ove tri katastarske opštine je gorelo, ali svakako podaleko od Kikindskog vatrogasnog doma. Dok sam ja stigao do njive i pustio prvu brazdu, sa puta su već arlaukale sirene i blještala plava rotaciona svetla. Samo iz Kikinde su pošla četiri vatrogasna topa i ko zna koliko vatrogasnih vozila i traktora sa plugovima i tanjiračama iz sela. Čini mi se da će neko gadno da nadrlja.:bravo:
Evo i sad osetim taj kiseli dim čak ovde kod svoje kuće, kilometrima daleko od mesta štetnog događaja.
 
Takav smo mi narod nema popravke veruj mi nemamo mi tu svest!ja sam svojim usima slusao price odes uvece bacis sibicu i ko ce da te uhvati,i veruj mi da tu pomoci nema.Svoje zetvene ostatke od psenice ,soje kukuruza nesto baliram nesto razbacim pa zaorem ali vecina ne!
 
Takav smo mi narod nema popravke veruj mi nemamo mi tu svest!ja sam svojim usima slusao price odes uvece bacis sibicu i ko ce da te uhvati,i veruj mi da tu pomoci nema.

Ima pomoći - satelitski nadzor, stroga kontrola, drakonsko kažnjavanje! Da se ja pitam svako paljenje vatre van nekog namenskog ložišta trebalo bi podvesti pod krivično delo izazivanja opšte opasnosti.

Ovde je baš obrnuto. Već godinama niko ništa ne pali kako na njivi tako i u dvorištu ili na ulici. Ranije, dok sam ja bio dete bio je uobičajen prizor spaljivanja lišća na ulici u jesen, ali na tako nešto danas niko ne sme ni da pomisli. Drzne se po neko u dvorištu da zadimi, ali i to sve ređe jer komšije prijavljuju takve izgrede.::svaka cast:: Ja sam čak i fotografisao i snimao neodgovorne pojedince i dostavljao snimke komunalnoj inspektorki.
Dakle, niko ne pali osim par izuzetaka i to su obično neke nepismene babuskere i još nariču, kukaju i kunu kad dobiju da plate kaznu. :haha:
 
Najgore sto ti sto pale prave budalama one ljude koji su ulozili u secke, tarupe i kvalitetnije plugove. Kupe sibice na kiosku i to im je svo resenje .
Za paljenje zetvenih ostataka na zemlji uzetoj u zakup od drzave bi trebalo da budu jos rigoroznije sankcije-npr momentalni prekid zakupa i zabrana licitiranja narednih 5 godina, pa nek probaju. I dovoljno bi bilo da par njih naj...e u svakoj opstini pa bi se i ostali dozvali pameti. Zato sto degradiraju i osiromasuju zemljiste koje nije njihovo. To je ko da nekom izdate stan s stvarima, a on to sve polomi i pokvari, pa vam vrati stan.
Svojim ocima sam video pre par godina lika koji je za vucenu tanjiracu zakacio 2-3 gume s otpada, nasuo u njih nafte i to zapalio, pa tako terao po parceli da se upali svud.
 
Danas je kod nas gorelo kao nikad do sada.Nebo u krugu od 20km se nije videlo.Štete koliko čujem nije bilo jer je 95% useva skinuto.Lepo će se pripremiti za setvu.
 
A kako kazniti one sto uzmu drzavnu zemlju pa kad dodje do zetve soje na njivi mora da stoji selektor jer ambrozije k'o u prici,da li pisati kaznu kad zapali tu ambroziju ili sto ce dopustiti da vetar prethodno raznese seme.Nisam prolazio pored te njive ali je u selu svi spominju i ljudima bode oci,kazu par zmajevki na uvratinama semena ambrozije. :osmeh:
 
Dosta je sa kažnjavanjem.Zato to smo i došli dovde gde smo sada...
Počnimo sa nagrađivanjem i stimulansima za neke postupke pa će se možda primetiti razlika na boljitak.
 
Nazad
Vrh