Da li spaljujete žetvene ostatke

Em što je bio vredan, em što nije bilo herbicida, pa je hteo nehteo morao da kopa ako će da ima dobar kukuruz, meni je keva pričala i oni su tako, pa sejali između kukuruza pasulj i kidali zaperke pa hranili krave sa tim...
Hehe, meni nisu pricali, ja sam to kao dijete sa burazerom i djedom radio.
 
Pidikanac , nije deda palio kuruzovinu iza kombajna , nego gdje su bile složene hrpe a to je ipak dosta veća vatra . Poznato je gdje je gorela malo veća vatra da bude dobar usjev , sad dal je do dezinfekcije il razbijanja zbijenosti , neznam. Ova mala vatrica od ostataka nema taj efekat.
Ako i budeš sve radio kao deda , pitanje je dal imaš isto humusa kao što je deda imao?
 
Ako i budeš sve radio kao deda , pitanje je dal imaš isto humusa kao što je deda imao?

Ako bude palio a ne zaoravao zasigurno ce imati manje humusa pa jos kad nema stajnjaka eto dobrog prinosa
 
pa ako se poštuje plodored onda ce ne pali svake godine posle vršidbe suncokreta se ne pali posle žita pošto se slama ili izbalira ili rasturi po njivi takođe se ne pali posle repe isto nema vatre ostaje jedino kukuruzovina da se pali a to nije svake godine
 
Posejati zito posle kukuruza u teske zemlje, bez paljenja i tanjiranja gotovo je nemoguce .
 
Možda na prvi pogled izgleda nemoguće ali dobre tanjirače i dobra sijačica za pšenicu sa diskovnim ulagačima , npr imt čak i u rodnom kukuruzište urade dobar posao , naravno bez oranja . Neka još neko potvrdi.
 
a kako objašnjavate ovo moj otac jedne godine obrao ručno jedan deo njive i posekao tuluzinu vezao u snopove i napravio kupe po njivi ali nije svu tuluzinu doneo kući pa je višak koi je ostao na njivi zapalio iduće godine tu gde su bile kupe odnosno gde je bilo zapaljeno kukuruz je bio znaaaatno bolji i tačno se poznavalo mesto gde je gorelo jer je u tom krugu bio veći kukuruz i bolji klipovi :sta: pa sad njega treba ubediti i dokazati da paljenje nije dobro a on imao sličajni eksperiment :haha:
Da nije neko cucn'o da obavi nuzdu na tom delu njive ?? :osmeh:
 
Pitanje na dalje staze sta se desava sa humusom ali to je filozofska tema o kojoj svako ima svoje misljenje koga se drzi i nece ga promenuti ni da mu otvoren kisobran izvuku odnatrag . Samo sam hteo da kazem ko hoce da pali neka pali ali neka to uradi kako se radi a ne da kresne i dzada kuci neka obrazdi koji krug istanjira popisa ili stagod , To sto se radi je jedna od najgorih ljudskih osobina nazvana nek crkne komsiji krava + bolime levo j... a poseduje je 80 posto ljudi . Prosle god neko zapalio po istom scenariju vatra presla na kanal i iz njega je krenula skoro na svaku njivu koje bi izgorele da nije bilo par dobronamerni ljudi . Nekome je to jedini izvor mizernih prihoda i da mu trud ode u pepeo zbog budale . Od 5 4 tvoro nece nista uraditi al 5 ti ce mu se naj .... mile .... .

Ja ne palim .
 
Poslednja izmena:
Zaoravanjem ostataka se dobija znatno na strukturi zemljista,pisao sam milion puta o tome,to sto se upali pa rodi sledece godine,odnesi zemlju na analizu pa ce ti biti sve jasno,posto vidim da nema svrhe truditi se nekog nesto nauciti.
 
a kako objašnjavate ovo moj otac jedne godine obrao ručno jedan deo njive i posekao tuluzinu vezao u snopove i napravio kupe po njivi ali nije svu tuluzinu doneo kući pa je višak koi je ostao na njivi zapalio iduće godine tu gde su bile kupe odnosno gde je bilo zapaljeno kukuruz je bio znaaaatno bolji i tačno se poznavalo mesto gde je gorelo jer je u tom krugu bio veći kukuruz i bolji klipovi :sta: pa sad njega treba ubediti i dokazati da paljenje nije dobro a on imao sličajni eksperiment :haha:

Objašnjivo je i to. Čitajte pažljivo, po potrebi i više puta. Ne znam koliko je jasno napisano to što želim da kažem.
Dobro da si rekao da je denuo u kupe, pa tu palio. Pepeo je dobro P-K đubrivo iako je usitnjena masa još bolja jer sadrži i N i još štošta čega nema u veštačkim đubrivima.
Dakle, tata je skupio masu na nekoliko gomila i tako na gomile zapalio. Ono što je odneo kući nije te godine mogao da vrati zemlji u vidu stajnjaka, a ono što je nakon sagorevanja ostalo na njivi(a to je pepeo koji sadrži P i K) je ostalo upravo tu, na tih par tačaka gde je gorelo i tu negde je i zaorano. Čak i pepeo iz pećke(pod uslovom da nije od uglja) je dobro đubrivo. I to da si na par gomila pobacao po njivi video bi se rezultat, s tim da kad isti taj tulaj sagoriš u pećki pa ga vratiš na njivu, nisi naneo štetu mikro- flori i fauni zemljišta. Na tim flekama si imao više fosfora i kalijuma nego na preostalim delovima njive i zato se pokazalo na prinosu.

Da rezimiramo. Spaljivanjem organske materije se ne uništava fosfor i kalijum, ali sagorevaju azotna i ugljenična jedinjenja, tj. pristupačni azot i organska materija čijom bi prirodnom dekompozicijom nastao humus. Kako god, na tim mestima jeste pričinjena šteta u vidu izumiranja živog sveta, ali s obzirom na to da se radi o tačkastim oštećenjima, a ne po celoj površini, verujem da se i to brzo obnovilo. Šteta od uništenja korisne žive zemljišne populacije ne može se uočiti na kraći rok.

---------- Poruka napisana u 22:49 ---------- Prethodna poruka je at 22:45 ----------

jedino kukuruzovina da se pali a to nije svake godine

Ništa se ne pali nikad, pa čak ni onda! Tako mora da bude, a one koji misle drugačije treba novčano kažnjavati, fotografisati i potkazivati.
 
Mora samo da se umre,a sto se paljenja tice to ostavite vlasniku njive da odluci sta ce.Ja licno palim a do pre 2 godine sam bio izricito protiv toga.
 
Psenicnu slamu baliramo, ostatke soje kombajn rasturi po njivi, a cim kombajn ili berac napusti njivu upaljac stupa na scenu. Posle se razbaci malo stajnjaka, pa mu rezultat dodje 1:1.
 
Mora samo da se umre,a sto se paljenja tice to ostavite vlasniku njive da odluci sta ce.Ja licno palim a do pre 2 godine sam bio izricito protiv toga.

Vlasnik nema pravo da odluči ništa što je u suprotnosti sa zakonom. Kao što ni ja nemam pravo da odlučim da na svoju njivu zasejem drogu ili gomilam radioaktivni otpad, nema ni bilo ko drugi da čini bilo kakvu drugu zakonom zabranjenu radnju bilo gde, pa ni na svojoj zemlji, taman da je i sto puta njegova. A što se tiče javnog hvalisanja kršenjem zakona, želim ti da ti napišu prijavu i to ti želim prijateljski zato što ti želim dobro, tj. da se na ovaj ili onaj način ponovo dozoveš pameti koju si imao, kako sam kažeš, pre dve godine i prestanješ da urnišeš zemlju koja će i posle tebe trebati nekoga da hrani.
Stara poslovica američkih Starosedelaca glasi: "Zemlju nismo nasledili od predaka, nego smo je uzeli na zajam od potomaka."

---------- Poruka napisana u 15:08 ---------- Prethodna poruka je at 15:07 ----------

Psenicnu slamu baliramo, ostatke soje kombajn rasturi po njivi, a cim kombajn ili berac napusti njivu upaljac stupa na scenu. Posle se razbaci malo stajnjaka, pa mu rezultat dodje 1:1.

Nikad neće biti 1:1 jer si prethodno spaljivanjem na samoj njivi uništio mikro- i makro- živi svet koji treba da ti razloži taj stajnjak. Paljenje ostataka je zločin i tačka!
 
vlasnik ima pravo da odluči šta će da radi i to mu pravo niko ne može oduzeti ali ako bude uhvaćen na delu e to se sankcioniše po zakonu pa niko nema prava da nekoga ubije a ipak se dešavaju ubistva tako da svako ima slobodnu volju da radi šta hoće ali pritom nema prava da ugrožava nekog drugog svoim postupcima pa i država nema prava da nas truje azotarom i petrohemijom i ko zna čime još pa nas ipak truju i nisam čuo da je neko snosio posledice zbog toga i molim te vrlo prijateljski nemoj biti " veći papa od pape "
 
Nazad
Vrh