Chat u svinjarstvu

Ista prica ce biti sa uljem i brasnom, samo je pitanje kad ce krenuti.
 
Nek je zaledjeno po milion puta al kad mi se jede krmenadla odeš kao gospodin čovek i kupiš krmenadlu,a ne otvoriš zamrzivač kad ono nema krmenadle.

Ko još čuva meso dva meseca,nakon klanja dve nedelje se jede samo mesište dok ne udari na krv,posle ostanu samo koske i ono lošije.

Isto i sa sušenim djakonijama,kad ih ima svaki čas viri **greška iz pušnice.

Ne sastavi to ni mesec dana :D Jedino ko stalno tovi pa da odvaja po jednog mesečno.

Isto kao i za povrće,jedne godine rešim posadimo,stigne mladi luk za dve nedelje ga nema jer dok ga ima uz sve bi ga jeo,pa na kraju opet ideš i kupuješ.Isto i krompir dok je mald daj mlad krompir za nedelju dana moraš da ideš da kupiš.Paradajz isto sve ode kroz salatu kad dodje red na zimnicu guraj se po kvantašu sa penzionerima da kupiš.
 
Ajd kad se pokrenulo pitanje, da li je neko racunao kolika bi mu povrsina trebala da proizvede potrebnu kolicinu povrca za potrebe porodice? Naravno moralo bi sa navodnjavanjem.
I koliko bi mu trebalo vremena dnevno da se posveti toj povrsini, da okopa, oplevi, isprska , obere da bi dosao do zdravog roda?

Moja situacija: drzimo manju bastu u kojoj ima od svega po malo, i kad se pojede(a cesto bude jako brzo) onda kupovina ko i drugi.
Voleo bi da je veca, ali pored svih obaveza nema sanse da bi mogao to da izguram. Zapravo mi je ta basta dodje ko relaksacija, kad dodjem s njive trk u bastu bar na 20 min, odmorim mozak. Hocu da kazem ne bih mogao bez nje pa nikako, ali kolicina hrane koju proizvedem je mali % naspram potrebne kolicine za celu godinu, skoro pa smesno.
 
За целу годину треба пластеник. Нас кући је покривало око 4 ара на отвореној башти. Пасуљ смо садили на кукуруз нисмо прскали. Буде џунгла али једна њива две жетве.
 
Poslednja izmena:
Nek je zaledjeno po milion puta al kad mi se jede krmenadla odeš kao gospodin čovek i kupiš krmenadlu,a ne otvoriš zamrzivač kad ono nema krmenadle.

Ko još čuva meso dva meseca,nakon klanja dve nedelje se jede samo mesište dok ne udari na krv,posle ostanu samo koske i ono lošije.

Isto i sa sušenim djakonijama,kad ih ima svaki čas viri **greška iz pušnice.

Ne sastavi to ni mesec dana :D Jedino ko stalno tovi pa da odvaja po jednog mesečno.

Isto kao i za povrće,jedne godine rešim posadimo,stigne mladi luk za dve nedelje ga nema jer dok ga ima uz sve bi ga jeo,pa na kraju opet ideš i kupuješ.Isto i krompir dok je mald daj mlad krompir za nedelju dana moraš da ideš da kupiš.Paradajz isto sve ode kroz salatu kad dodje red na zimnicu guraj se po kvantašu sa penzionerima da kupiš.
Ko li izmisli ta 4 godisnja doba...
 
Meso iz megamarketa pa i mnogih radnji mi ne treba ni džabe, ali stvarno. Ja to jesti ne mogu. ( ko ne zna za bolje dobre su mu i one crkotine iz megamarketa)
Nas je 4,5 u kući i 5 tovljenika, 2-3 praseta i 10 ari bašte pokriju naše godišnje potrebe. Uvek ima svežeg mesa, preko cele godine domaće slanine, šunke i kulena. Cele godine imamo našeg krompira, luka i sezonskog povrća.
Ni na vrh pameti mi nije da špekulišem " ne isplati se"! Koliko god da bude nerentabilno, svinje za nas ima da se tove u našim svinjcima....


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ajd kad se pokrenulo pitanje, da li je neko racunao kolika bi mu povrsina trebala da proizvede potrebnu kolicinu povrca za potrebe porodice? Naravno moralo bi sa navodnjavanjem.
I koliko bi mu trebalo vremena dnevno da se posveti toj povrsini, da okopa, oplevi, isprska , obere da bi dosao do zdravog roda?

Moja situacija: drzimo manju bastu u kojoj ima od svega po malo, i kad se pojede(a cesto bude jako brzo) onda kupovina ko i drugi.
Voleo bi da je veca, ali pored svih obaveza nema sanse da bi mogao to da izguram. Zapravo mi je ta basta dodje ko relaksacija, kad dodjem s njive trk u bastu bar na 20 min, odmorim mozak. Hocu da kazem ne bih mogao bez nje pa nikako, ali kolicina hrane koju proizvedem je mali % naspram potrebne kolicine za celu godinu, skoro pa smesno.
Imam 5 ari bašte....
Ne treba puno rada ako imaš neki sistem ili pomagalo, tipa male freze....
Sve sam stavio na široko, i krompir i luk, i zeleniš, i paradajz i papriku, sve ošpartam frezom međuredno....
Frezom sadim krompir i tako...
Prskam minimalno ili uopšte ne, prođem i pokupim zlatice ručno, ili prskam organski, rastvorom kopriva....
Za mene i majku dovoljno, čak bude i dobar poklon u vidu kese zeleni i šargarepe ili jupolke kante paradajza kad ideš kod nekog u goste...
Napravi se i kiselo za zimu i ajvar koji tamanimo uz bilo šta na trpezi....
Jedino svinje ne držim više, jer uvek u okolini ima nekog kome su baš potrebne pare, a voljan je da skine s 'rane koji komad tovljenika, a moji uvek budu 250+ kila, nemam više ni leđa, a ni pomoć tuđih leđa koja bi pripomogla....
Jeste lepo, gledaš kako raste i znaš šta ćeš pojesti, ali od 4 šunke 3 sam podelio rođacima i gde sam išao u goste, kobasice i tabli slanine da i ne brojim koliko sam podelio, plus kanti s mašću..
Jedna svinja od 130-160 kila bi nam bila i više nego dovoljna...
Prešao sam na piletinu, lako se tovi, i lako stigne od trčanja po avliji do lonca sa nogama uvis i kasnije tiganja ili rerne....
Mućkam u glavi da nabavim zečeve i ubacim u svinjce, pre 20 tak godina je to lepo funkcionisalo dok ih neka bolest nije zahvatila pa sam batalio i više nisam držao...
Posadi se lucerka par ari, malo nakosiš, zrnevlja ima uvek, i eto tova i mesa....
Nisam nešto ni željan ničega, da kažeš, da jedem, tako da mi stvarno ne predstavlja problem nedostatak ili nemogućnost proizvodnje neke hrane...
Evo, jučer sam samo doručkovao, nisam ni ručao ni večerao, jeo neke banane i pomorandže, jutros nisam doručkovao, ručao pola krmenadle od ovih mojih prošlogodišnjih "radioaktivnih" svinja i mladih krompira koje sam juče izvadio iz bašte uz kupus salatu....
Maloprije uzeo jedan " kupovni" kolač i eto....
Sit...
A da proizvodim i dalje i delim naokolo, stvarno mi više ne pada na pamet, što bude viška ok, ali ovoliko da tovim svinja samo da kažem i da se hvalim koliko ih imam u svinjcima i koliki su bili, jok more....
Evo, ležim i odmaram, pa ću ići da zalivam baštu, pošto od kiše nema ništa....
Odužih ga, čestito...
 
Skoro sam bas izneo svoje zapazanje.pecenica u mesari bila oko 650 din kg,rekao bi covek nije skupo.bacim pogled pored dimljena pecenica 2000 din kg,ista onakva kakvu svi mi proizvodimo u svojim pusnicama.da je ne proizvodim verovatno bi uvek kupio ovu jeftiniju,kud bih placao kud bih se trovao...
 
О овоме парадоксу и недостатку стратегије пишем већ не знам колико. Изгледа да је дошло задње време. Ако буде као што човек каже, можемо само да предпоставимо шта ће бити на јесен/зиму 2023/24
 
Al ih jebu Danci sve **greška puca place pola macve a bilo lepo po 50 e prase 30 kg e sad ces da platis ne valja domace ovo strano super men, sad bi bilo dobro i domace al nema
 
Кад постајепроблематично једно свињче око 70 кила неће да једе слабо устаје има по кожи благо црвену боју зглобови немају промена сад већ и друго неједе Пуштао их напоље нормално рију али кад се врате у обор неједу то прво је јутрос повратило Храним их са кукуруз печена соја и са помијама сумњљм на њих Прошле године ми је јено цркло од екцема не личи на ту болест уопште Да ли треба звати ветеринара или пустити волео бих савет од искуснијих
 
Да ли се осети под прстима да је то црвенило отекло? Да је црвени ветар температура би га оборила не би излазио из обора. И где се још налази тачно то црвенило.
А код тога што је угинуо од екцема да није највише било по стомаку?
 
Nazad
Vrh