Chat u svinjarstvu

пуно је светлије нема отеклина шета кад га дигнеш ово друго чак и не леже Код екцема видиш црвене очи искоси му се врат у једну страну примети се да је отеко кад је екцем али то њега уништава унутра не може да стоји ово је нешто друго имам осећај да ће издржати без ветеринараали сам много пута погрешио у животу Да код екцема ми је цркло највеће и нај алавије моја грешка нисам сипао ону кесицу у храну
 
То што описујете може бити неколико ствари. Тај екцем може бити од дон-а. Да буде јасније страшно буђава храна. Највише личи на печате и буде од ребара према слабинама. Црвене очи и отекли капци. У оваквом случају и свемогући миназел слабо или никако не ради. Проблм је у томе што је организам пун токсина и једино решење промена хране. Разлика се примети већ после неколико дана а за 2-3 недеље нестаје.

Други узрок стрепто или стафило коке, бактерије. Највише буде по доњем делу стомака и кожа се после одређеног времена гули и отпада. Комбинација токсина и лоше хигијене. Ту може доћи и до инфекције средњег уха, поремећаја центра равнотеже и закренуте главе. Решава се са амоксилином, дексаметазоном и мало витамина ад3е
 
Poslednja izmena od urednika:
Ништа ново, што нисмо знали или предпостављали. Него сад се поставља питање ако знамо ове цене ко ће купити то прасе у хиљадама комада? Односно шта тај зна што ми остали не знамо. Колико год био оптимиста не могу да замислим тај промашај код товљача.
 
Pozdrav za sve drugare svinjare.
Danima se dvoumim da li da postavim ovde nesto sto me zanima
 
Stvarno sam ...

Naime ovo gore je zapoceti post koji sam mislio da da sam obrisao.Sada nemam kud,nego da pitam ono sto me zanima...

Imao sam u tovu uvek oko 150 komada svinja.Sada vise nemam,nemaju ni mnogi moji drugari koji su se time bavili.Kod mene u okolini svinje imaju iskljucivo oni koji drze usluzni tov i to 1000 i vise komada.Interesuje me kakva je situacija kod vas,odrzva li se ili se gase ti mali proizvodjaci?
 
Видим у суседном селу да се услужни тов још држи. 100-150 комада у тури, има доста таквих али сад већ тешко проналазе прасад. Они који су држали крмаче 10 комада и више су престали. Остала једна или ниједна. О новом покретању нема речи зато што тражи време и новац, далеко веће улагање него када су почињали. Е сад ту се види код једног дела грижа савести, средили објекте, добра генетика и затворили. Ове јесени и зиме могли су лепе паре за прасад узети. Али нема назад. Можда је и тако боље, овако сигурно неће бити прасади у таласма. Сад требају сад не требају. Доста њих су добијали земљу на крмаче и то је сад изгубљено.
Генерално гледано може се рећи жестока низбрдица са лакат кривином, са обе стране пута дубок канал. Али неки ће и да се провуку.
 
Pitanje je ko lakse i brze odustaje?? Da li oni sa 100 tovljenjika godisnje ili oni sa par hiljada godisnje??
 
У суседном селу је једна породица одустала од свиња а товили су од почетка времена. Заситили се, проблеми у производњи и слично. А имали баш баш пуно свиња. Лично мислим да је маса њих улетело у свињарство под паролом ако онај то може могу и ја. Спуцали паре, неколико тура и катанац. Једни су друге удавили. Али онај први је годинама држао свиње под чардаком или настрешницом, извлачио какву такву добит и улагао у живот или неке друге ствари. Има ту свега у производњи и животу.
 
Moja porodica je tovila svinje od kad znam za sebe, preko 20 godina, pre 15 su počeli ozbiljnije sa objektom za 200 komada.2021 objekat za krmače i prasice. Do početka 2022 je objekat za tov bio pun svinja. Od tada smo se preorijentisali na proizvodnju prasica, manje rada, manje rizika i manje nerviranja.
Tovim jedino ako prasice ne mogu da prodam po normalnoj ceni i to je to.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Da li je neko koristio onaj sprej sa mirisom nerasta kako bi izazvao 'trazenje' kod krmaca?
 
I kakva su iskustva?imam 2 nazimice koje i po stasu i starosti bi vec trebale biti pripustene ali im je 'zar' jaaako slab,jedva primetan.
 
Nazad
Vrh