Chat u svinjarstvu

Био на предавању о афричкој куги, највише је акценат на биосигурносним мерама. Вирус се преноси само директним контактом, инкубација најчешће 4-7 дана, ређе 10-так па до 3 недеље. Афричка куга је болест која се споро и тешко шири, каже од 100 животиња 10 оболи а 9 угине. Код класичне куге 50 оболи 10-15 угине(ако сам добро запамтио), слинавка 100/100 зараза и угињавање. Вирус може да преживи 90 дана у саламури и 300 дана у сушеном месу. Хладноћа му погодује и може баш дуго дс опстане у смрзнутом месу. Спомињани су примери из барбулиног краја и петровца на млави, како се болест проширила на околна села и да су морали све да потамане. Погрешна дијагноза и покушај терапије. Ветеринари су раширили заразу.
Генерално човек и сам транспорт ће раширити вирус у кратком року на великој површини, тако да нема неке теорије завере. Вирус је ту у околини, може да преживи у скоро свим условима од 1 дан до неколико недеља, у околини органског порекла као што је измет оболелих животиња, дрво и слично.
Обратити пажњу на дезинфекцију самих возила. Битно је опрати детаљно возило и дезинфиковати, да одстоји 30 минута. Вирус реагује на масну соду, креч и добар део средстава за дезинфекцију која су на тржишту.
И неки закључак који се могао извући из свега овога држави се хебе за ово, пребачено је држаоце стоке да се боре са овим. И сами пишете какве ситуације имате на терену а нико не одговара за то.
Тренутно је најтеже у окружењу румунија, славонија и семберија. Ми да се спремимо, ово неће тек тако отићи, баш из тог разлога што не постоји активан план. Него где удари криви сте.
Sta konkretno mislis kada kazes direktnim kontaktom
 
Барбула, само тако се вирус преноси. Навели су неколико претпоставки и доказаних начина за ширење вируса. Глодари са депоније, где су из околног села бацали остатке од клања па тако раширили на једну фарму, клање заражених животиња. Ако има заражених дивљих свиња у атару и пређеш преко измета, мокраће или остатака животиње комбајном, трактором, приколицама, возилом,можда и угазиш ногом па тако однесеш кући. Ако скинеш житарице а исто тако буде зрно заражено, можеш раширити заразу и на своје животиње и кроз силос друге. Препоеучује се 3 недеље најмање да одстоји храна пре коришћења код животиња. Ако је дивља свиња угинула па пређеш преко лешине да комбајном или улети у хедер па прође кроз комбајн. У сасушеној крви вирус може да опстане до 15 недеља. Исто тако у костима опстаје неколико месеци. Ветеринари нису дезинфиковали точкове возила, нису прали ни мењали чизме, у истим комбинезонима ишли данима по селу итд. Ово што се до сад десило, брзина ширења, људски фактор бр.1
 
Bemli ga, meni ni danas nije jasno kako je kod mene to doslo ali ako kazes da se moze doneti iz polja na tockovima ili obuci onda me vise ne cudi, prakticno je veoma tesko to sve eliminisati, ponekad dnevno i 10 puta odem negde traktorom ili kolima pa ko to sve da isprati i dezinfikuje i da ispostuje mere opreza, pa trebao bi da platim jednog coveka da samo prska po ceo dan
 
Можеш да направиш код куће дезинфекциону баријеру. Ако имаш поклопаца од старих шпорета. На крајеве навариш L профил под углом од 45 °кад нагази точак да је не изврне. Убаци се сунђер од 2 цм и наспе се дезинфекционо средство. Требало би да буде дугачко толико да точак направи два пуна круга али то је за трактор мало теже решити, за приколице и аутомобиле није тешко. Код прскања са прскалицом битно је одврнути дизну тако да буквално полива а не да прави фину маглу. Препорука је 10 литара на камион или трактор са великом приколицом. Добро испрскати точкове, унутрашњу страну блатобрана, и шасију генерално све што је ближе до земље.
 
Ma znam sve to ali je u praksi to tesko izvodljivo da se sve ispostuje, ja sam mozda izeo govno sto sam im davao zelenu travu i detelinu koju sam kosio na salasu
 
Док не буду мобилне дезинфекционе баријере и пунктови на свим саобраћајницама од престанка епидемије нема ништа. Као што сам написао проблем је што узрочник вируса може дуго да преживи зато је толико патоген. А не што ће буквално свако свињче да оболи. Углавном и ово мало мера што има једва се поштују. А тако неће скоро крај. Наравно, избегавати било какву храну директно са поља доносити кући и хранити животиње.
 
Сада је следећа ставка довући сламу из атара а ту исто може бити ширења, поготово где се зна да има дивљих свиња.
 
Ne znam sta da ti kazem, to mi je malte ne u centru sela i ne verujem da tu zalaze divlje svinje, kakvo je vreme doslo da svinja ne sme da jede travu
 
U Srbiji je od početka godine potvrđeno 90 slučajeva afričke kuge kod divljih svinja i 48 slučajeva kod domaćih na području šest okruga, saopštila je danas Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA).
Registrovani su slučajevi, kako je navedeno, u Borskom, Zaječarskom, Braničevskom, Nišavskom, Pirotskom i Jablaničkom okrugu.

Tekst pre tacno godinu dana . Izgleda da su mere bolje radjene prosle godine posto se virus nije tako brzo prosirio . Ali vazno da se prica da su Rumunske divlje svinje problem . Verujem da je i u Madjarskoj sada haos sa virusom 🤔
Sve u svemu dolazili su i u moje selo da popisuju broj svinja . Tako da ce i ovde uskoro krenuti ubijanje svinja .
 
Kod nas nema prijavljeni sumnjivi slučajeva na afriku kugu svinja
Danas stiglo obavestenje od Mesne zajednice da ce sutra u selo doci neka inspekcija koja ce da popisuje brojno stanje svinja u selu od kuce do kuce za sad smo svi doneli odluku da ih ne pustamo u dvoriste a videcu veceras da se organizujemo da blokiramo ulaze u selo. Licno mislim da smo odabrani da nas proglase selom zarazeno kugom jer nemamo neki veliki broj svinja u selu
 
Само преко капије. За свако двориште нове, дезинфиковане чизме и навлака/скафандер преко одела. Ако буду упорни то им тражи, и спомени меру о заштити и сузбијању класичне и афричке свињске куге. Буду ли лутали од дворишта до дворишта не морају ти донети афричку кугу свиња, доста је ешерија коли или нека бактерија да се зезаш после са проблемима. Ако си регистрован као фарма можеш да им тражиш под кривичном и материјалном одговорношћу да потпишу, у предходна 2-3 дана да нису били у контакту са другим свињама и животињама. Да се разумемо ово су све мере које је држава прописала, ништа није измишљено чисто да се зна.
Животиње да буду обележене са ушним маркицама и да им то даш на увид као стање.
 
Kod mene u selu i okolini je pokolj,zatrsese svinje,juce u jednom obliznjem selu kod jednog coveka 190kom i u mom selu kod drugara 80

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Nema prijavljeni sumnjivi slučajeva na teritoriji Srema a kamoli potvrdjeni, stocno groblje prazno odnosno nema leseva, seoski veterinar na odmoru slučajnost ili nas namestaju
 
E da ja sam prazan odnosno nesto malo za jesen tako da bi mogao da kuliram al zasto da cutim i ne pokusa da odbranim komsiju sa 20 krmaca ako je sve zdravo
 
Poslednja izmena:
Да, код њих се прво примети. Проблем је што су симптоми слични свињском грипу (онај што је извикан пре неколико година па ником ништа...) и онда пробају да лече. Док уклавире шта је зараза раширена по селу и ту нема никакве теорије завере.
 
Ne kazem da je teorija zavere nego sam mislio da bi mali prasici lakse trebalo da pokleknu nego krmace, taj drugar sto su mu juce ocistili svinje je bas vodio racuna, barijere, dezinfekcija i sve po ps, ko sta radi njegova zena je samo prskala, posipala krec po dvoristu, svinje zatvorene i ipak nije uspela da se zastiti
 
Лакше поднесу високу температуру прасићи док су мали. Са друге стране код супрасних крмача висока темперарура скоро сигуран побачај. Код твог колеге негде су заказали. Пси, мачке, птице су исто могли донети у двориште извор заразе ако су дошли негде у контакт са њим.
 
Nazad
Vrh