Chat u svinjarstvu

A cime najbolje leciti upalu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Зависи како је ухвати упала. Ако је јака, висока температура и не једе онда је најбољи окситетрациклин + нешто против упале. Ако буде блажа, има благо повишену температуру и једе(као ова на слици) ово решава амоксицилин. И постоји велика вероватноћа да неће остати супрасна. Ово се деси у првих пар недеља од залучења.
 
Kako se sada krecu cene gotove hrane za tov? Nesto gledam gebi, dodje na 57,7 po kg
Ja sad uzeo da dopunim sebi gebi napredak farmska jedinica sa 16% proteina, cena kad se uzme paleta od 1080kg je 46.52 dinara kila. Kakva su iskustva skorija ako ima neko da podeli? Pise na racunu naziv "farma plus tov I"
 
Da to je druga skroz prica kada se ide na vece.

Inace, jel primio neko poziv ovih dana u vezi neke ankete? Mene zvao neki nepoznat broj, kao anketu prave pa da me pita da li imam svinja. Ja rekao nista do jeseni a i tada cu da kupim koliko mi treba. Inace sam svinje uredno obrisao sa gazdinstva pre dve godine
 
А кад је био овај последњи накарадни попис ниси ни могао да пријавиш животиње у домаћинству, осим ако имаш земљу. Нису ни узели у обзир да се може регистровати газдинство само на животиње.
 
Ja sad uzeo da dopunim sebi gebi napredak farmska jedinica sa 16% proteina, cena kad se uzme paleta od 1080kg je 46.52 dinara kila. Kakva su iskustva skorija ako ima neko da podeli? Pise na racunu naziv "farma plus tov I"
I
Farma u nazivu je samo naziv.Nema veza sa farmskom proizvodnjom.
Gebi po kvalitetu i ceni.
Tov 1
Uni S1
Farma tov 1.

Na farmu ,gledas kao na kvalitet ekonomik smese.
Zato jeste 46 dinara.
 
Треба да има разлике у таблици. И те фармске прође свашта нешто, због количине могу и лошије компоненте да протуре. И сви то раде. Зато је боље узимати шарже које ће се потрошити за 10-15 дана и опет нова.
 
Kako se afrička kuga uopšte pojavila u Semberiji još se ne zna. Nadležni smatraju da se bolest mogla prenijeti i preko divljih svinja, glodara i insekata ili neposrednog kontakta na zaraženom području.

Poljoprivrednici sumnjaju da je, kako kažu, uvezena sa svinjama, na šta su upozoravali.

– Udruženje je 28. maja na adrese pet institucija na nivou Srpske i BiH poslalo dopis da imamo neka saznanja ili spekulacije da se u BiH uvoze svinje koje ne prolaze propisanu kontrolu i da se prilikom uvoza ne poštuje karantin. Da svinje odmah po uvozu odlaze na farme, što je pogubno po nas. Mi smo upozorili da bi ovako nešto moglo da se desi i ne znam zašto ali su se na to sve institucije oglušile – tvrdi Cvjetković.

– Mi smo posumnjali da se prasići od 12, 15 ili 18 kg koji su došli iz Njemačke, i to iz pokrajina gdje je agrička kuga registrovana prije dvije ili tri godine, uvoze u BiH. Roba se uvozila na crno, za keš, a znamo da se za keš ne prodaje ništa što je regularno – tvrdi Pantić.

Ističe da inspekcija nikada nije izašla na teren, niti da obiđe uzgajivače i provjeri da li je sve u redu i skladu sa propisima.

Šteta koju bi širenje afričke kuge izazvalo bila bi višemilionska, upozoravaju proizvođači svinja,
Inače ministar poljoprivredni juče reče da virus nije uvežen te da nema mjesta panici.Postavlja se pitanje-ako je ovo PRVI put zabilježen virus afričke kuge na prostoru BiH,KAKO JE MOGUĆE DA NIJE UVEŽEN
 
Погледај све начине ширења болести. Неће баш свака животиња да оболи, већ треба одређени услови да се погоде и да буде пријемчив организам. Колико се пута пре појавила класична куга свиња али је то решавано локално без велике галаме на западу.
Зато се ради превентивно уништавање животиња у кругу од 3 километра од појаве. По потреби 10 километара. Појачани надзор за даље. Животиње (живе) које се увозе пролазе неколико контрола пре и после утовара. Тако да вероватноћа да се увезе је веома мала. Тај узрочник болести највероватније је већ ту био негде у околини. И на западу и овде скоро увек су на удару села која су окружена шумом или границом. Одатле креће па докле стигне. Дивљим животињама није потребан пасош.
 
Valjda ce isplatiti ne ide to tako brzo,pre 4 dana je bilo ciscenje

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Pitao sam inspektorku i rece 3 meseca od kad se ukine kao zarazeno podrucje

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Изгледа и професор прати форум, говори већину што смо овде тупили, поготово моја маленкост. Сад што се неће свима свидети његове идеје и предлози то је њихова ствар.
 
Био на предавању о афричкој куги, највише је акценат на биосигурносним мерама. Вирус се преноси само директним контактом, инкубација најчешће 4-7 дана, ређе 10-так па до 3 недеље. Афричка куга је болест која се споро и тешко шири, каже од 100 животиња 10 оболи а 9 угине. Код класичне куге 50 оболи 10-15 угине(ако сам добро запамтио), слинавка 100/100 зараза и угињавање. Вирус може да преживи 90 дана у саламури и 300 дана у сушеном месу. Хладноћа му погодује и може баш дуго дс опстане у смрзнутом месу. Спомињани су примери из барбулиног краја и петровца на млави, како се болест проширила на околна села и да су морали све да потамане. Погрешна дијагноза и покушај терапије. Ветеринари су раширили заразу.
Генерално човек и сам транспорт ће раширити вирус у кратком року на великој површини, тако да нема неке теорије завере. Вирус је ту у околини, може да преживи у скоро свим условима од 1 дан до неколико недеља, у околини органског порекла као што је измет оболелих животиња, дрво и слично.
Обратити пажњу на дезинфекцију самих возила. Битно је опрати детаљно возило и дезинфиковати, да одстоји 30 минута. Вирус реагује на масну соду, креч и добар део средстава за дезинфекцију која су на тржишту.
И неки закључак који се могао извући из свега овога држави се хебе за ово, пребачено је држаоце стоке да се боре са овим. И сами пишете какве ситуације имате на терену а нико не одговара за то.
Тренутно је најтеже у окружењу румунија, славонија и семберија. Ми да се спремимо, ово неће тек тако отићи, баш из тог разлога што не постоји активан план. Него где удари криви сте.
 
Био на предавању о афричкој куги, највише је акценат на биосигурносним мерама. Вирус се преноси само директним контактом, инкубација најчешће 4-7 дана, ређе 10-так па до 3 недеље. Афричка куга је болест која се споро и тешко шири, каже од 100 животиња 10 оболи а 9 угине. Код класичне куге 50 оболи 10-15 угине(ако сам добро запамтио), слинавка 100/100 зараза и угињавање. Вирус може да преживи 90 дана у саламури и 300 дана у сушеном месу. Хладноћа му погодује и може баш дуго дс опстане у смрзнутом месу. Спомињани су примери из барбулиног краја и петровца на млави, како се болест проширила на околна села и да су морали све да потамане. Погрешна дијагноза и покушај терапије. Ветеринари су раширили заразу.
Генерално човек и сам транспорт ће раширити вирус у кратком року на великој површини, тако да нема неке теорије завере. Вирус је ту у околини, може да преживи у скоро свим условима од 1 дан до неколико недеља, у околини органског порекла као што је измет оболелих животиња, дрво и слично.
Обратити пажњу на дезинфекцију самих возила. Битно је опрати детаљно возило и дезинфиковати, да одстоји 30 минута. Вирус реагује на масну соду, креч и добар део средстава за дезинфекцију која су на тржишту.
И неки закључак који се могао извући из свега овога држави се хебе за ово, пребачено је држаоце стоке да се боре са овим. И сами пишете какве ситуације имате на терену а нико не одговара за то.
Тренутно је најтеже у окружењу румунија, славонија и семберија. Ми да се спремимо, ово неће тек тако отићи, баш из тог разлога што не постоји активан план. Него где удари криви сте.
Navikli smo na to da se državi jebe za sve. Ministarki je samo bitno kod koga i na kakva će slavlja da ide a ne da rešava probleme koje bi trebala da rešava
 
Nazad
Vrh