Chat u Živinarstvu 4

Stigla mi zanimacija,izgleda da ce mi glava puci od njihovog pijukanja,samo ne znam koji se deru da to odmah u startu skratim za glavu :haha:
 
E da zivimo u nekoj pravnoj drzavi pa da ovom lafu oduzme svu imovinu ne bi vise nikom palo na pamet da vara narod

ja izgleda dobio pilice iz CG ono ih celo jutro spavaju :haha:
 
poz interesuje me da li neko zna da li ima da se kupi roditeljsko jato koka od kojih je izvode pilici za tov i koliko bi recimo kostalo 10 koka i petao?ako ima neko neka mi se javi na pp
 
Ja mislim da se jato kupuje kao malo pile,pa se tovi dalje.Imam broj od zastupnika za balkan za rasu Cobb 500.Ako si zainteresovan javi se.
 
dapisivao sam se sa jednom gospodja ili gospodjica ne znam sta li je iz firme iradia u ns.kaze mi da moram da imam registrovanu farmu i karantin tako da od toga nema nista.ova drzava ide na sve samo da unisti sve u vezi poljoprivrede.nije mi jasno oni sto uvoze urade i karantin a posle ko hoce da kupi nekA IDE I NEKA UZME JEDNOpile ako treba kao sa junicama sve su na jednom mestu u karantinu pa kad to prodje ide se po nijh
 
Eeee to je sve samo u cilju da se uzmu pare.Sto je naj gore,ko ima veze i vezice sve to moze zavrsiti kroz papire.Slazem se da treba uvesti kontrolu prilikom uvoza i da se ne uvozi sve i svasta,ali da li je to sve tako.:sta:
 
pa nije tako.a za veze to znam pa ovo je zemlja srbija.inace ja sam hteo 20-ak tih pilica da probam ali nista medjutim ne odustajem!
 
već mesec i jače guglam i gledam na tu temu,i kazu jato se neisplati da se čuva posle iznošenu sezonu,zbog male nosivosti,po 10 puta vraćam snimak da čujem neki sitni detalji,ispada da je ceo ključ u ishrani brzo se utove i nemaju reprodukciju,a meni ponovo pada na pamet da se igram sa genetiku...
 
Nije samo u pitanju smanjena nosivost,vec i losi pilici.Od mladog jata budu sitniji pilici idu od 30 grama i sporo napreduju u pocetku,a kasnije daju gas.Najbolje je jato srednje starosti,koje daje pilice 40 do 42g.To su pilici naj rentabilniji i najbolje napreduju.Matora jata daju krupnija jaja i pilice cak od 55g.Takvi par nedelja dobro napreduju,a kasnije kilave.Treba im i po 12 nedelja da bi dostigli 3kg.To vam je ono,kad ste nekad zadvoljni sa pilicima,a nekad ne.Ne retko se pilici i filuju od mladog i starog jata,pa nam dolazi do onog raslojavanja.Desava se i da se ubaci neki avlijaner,a pouzdano znam da neki cak ostave utovljene pilice,da im nose jaja iz kojih legu nazovi tovne.Ta druga reprodukcija je katastrofa i pilici znaju biti 1,5kg sa npr 10 nedelja i ni makac.
Htedoh ovim tekstom reci da proizvodnja kvalitetnog pileta nije ni malo jednostavna,a o vitaminacijama,vakcinacijama,ambijentalnim uslovima i posebnom svetlosnom rezimu da i ne govorim.
 
sama sve je lepo to sto kazes ali vidis da nam ne ostavljaju ,uvoznici,druge mogusnosti,kad ne mozemo da kupimo pilice od njih nego moramo sami da se snalazimo!
 
dobar prilog ali svi pricaju o tovu koji malte ne svi znamo donekle ali niko neca da prica o maticnom jatu ali niko!!to je naka zabranjena tema!
 
Odgoj maticnog jata nije nesto sto moze sa uradi bilo ko i hvala bogu sto je to tako jer u suprotnom nebi se mogla uspostaviti nikakva kontola kvaliteta a o uzgoju kojekakvih bolesti zivine ne divljim farmama da ne govorim.Pilici od nabavke(uglavnom Madjarska)uz niz kojekakvih uverenja o zdravstvenom stanju i kontroli odlaze u karantin gde se pod nadzorom veterinara radi odgoj maticnog jata.Inace same genetske osobine tih hibrida nisu nasledne vec se od dedovskog jata selektiraju jaja tj sortiraju se za izlezenje pilica maticnog jata,njihove genetske osobine su predvidlive u velikom procentu i selektuju se za brz rast.Mozda nisam dobro objasnio ali sustina je da se zna od kakvih ce se gena dobiti pilici koji su podobni za tov.Recimo da Coob 500 ima gene od neke juznoamericke prepelice,zato ih je odredjen procenat sa sivim i crnim perima i paperjem.Inace to je komercijalna vrsta zivine i odnos dobiti je 1 prema 7,naravno da je to oporezovano a znanja o odgoju se ne dele besplatno.
 
za to tj znanja to znam da kod nas nema nista besplatno!

- - - - - - - - - -

jedno pitanje!uzeo sam deset koka koje nose jedno 10 ak meseci kao iznosene e sad one i dalje imaju lepu nosivost snesu na dan od 8-10 jaja!pustene su nisu u kavezu!resim da ima ubacim petla posto izvodim prepelice pa imam inkubator mislio sam da probam da izvedem jednu turu pilica od njih.znam recicete ne moze da se dobije nosilja ne moram da je dobijem nije mi ni cilj vec da cisto probam da izvedem!e sad sta je problem pre desetak dana sam ubacio petla da kazemo odraslog nije mlad da oproste gospodje koje ovo budu citale trebalo bi da ZNA RADNJU medjutim zadnja dva tri dana lupam jaja i ne vidim uopste da je gazio.sta mislite posle koliko dana on treba da se privikne i da pocne da gazi?

- - - - - - - - - -

smesno pitanje ali sta da se radi!
 
piksi cilj ti je nosilja da se ne salimo,evo šta ceš da dobiješ,ubaci na te koke čistog leghorna,dobijaš na izgled nosilju bele boje,a jaje biće bleđe boje sa tanju ljusku nalik domaćem jajetu,pa posle pravi dalje kombinacije,sa petlića iz ovu kombinaciju,ja imam tu kombinaciju i čekam sezonu,a te koke obavezno ima da prestanu da nose i treba im bar 10 dana da nauče da hodaju tj.razmrdaju.
 
Poslednja izmena od urednika:
jeste mi cilj nosilja ali znam da to nije nosilja 100 posto cisto da probam posto ove godine moram da napravim jedan koksinjac!pa da imam bice tu svega i svacega i petlica za klanje cisto da probam

- - - - - - - - - -

inace vlado nisam te ovo poslednje razumeo?
 
Nazad
Vrh