Chat u Živinarstvu 4

Malo vodice da pilence ne uvene :haha:

- - - - - - - - - -

To rade pred akciju pilica u super marketima :sjasi:
 
Poslednja izmena od urednika:
Matiralo me dete 2. razred.Radi domaći i pita me koji je predmet na slovo nj.Ja se ubih i neznam.Mislim u sebi j..... ti te što pišu knjige da iz njih deca uče.Oni su gore nepismeni nego ova deca koja tek treba da se pismene.
 
[h=1]Piletina je najbolji izbor mesa[/h]17. 11. 2012. 00:02 | Komentara: 0
Blic žena, Biljana Stefanović | Foto: Shutterstock




Piletina sadrži manje masti i kalorija od ostalih vrsta mesa. Zdrava je jer sadrži vitamine B3 i B6, kao i selen. Za šta je sve poželjno da jedemo piletinu?

32035_1_iff.jpg
DAJE ENERGIJU

Piletina je dobar izvor vitamina B3, koji je neophodan za pretvaranje proteina, masti i ugljenih hidrata u energiju. Sadrži i vitamin B6 koji pozitivno utiče na nervni sistem, kao i selen. Manjak ovog minerala kod muškaraca prouzrokuje stvaranje spermatozoida sa smanjenom pokretljivošću.


Piletinu dobro termički obradite jer je skladište bakterije ešerihije koli, koja je glavni krivac za 85 odsto urinarnih infekcija.
Svi delovi pilećeg mesa nisu istog sastava, tako da pileće belo meso ima 20 odsto manje kalorija i dva puta manje masti od bataka i karabataka.
Zahvaljujući amino-kiselini cistein imate 30 odsto veće šanse da se pre izlečite ako jedete pileću supu dok ste prehlađeni.
32036_2_iff.jpg


[TABLE="class: antre_c back_c_1, width: 630"]
[TR]
[TD]17 kg
Prosečan Srbin za godinu dana pojede 17 kilograma živinskog mesa, dok Evropljani u proseku jedu 23 kilograma
700 din
Piletina drži neslavni rekord u poskupljenju namirnica. Cena joj je od početka godine promenjena 10 puta, pa danas kilogram filea košta oko 700 dinara
Za vitak stas
Opredelite se za piletinu jer sadrži manje masti i kalorija od ostalih vrsta mesa, ali pod uslovom da uklonite kožicu. Najposnije je belo meso, a krilca su najmasnija
Koliko sadrži kalorija
Piletina s kožom 189 kcal u to 100 g
Kuvana piletina 170 kcal u 100 g
Barena pileća prsa 155 kcal u 100 g
Pečena piletina 196 kcal u 100 g
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

- - - - - - - - - -

Ovo sa cenom je jedino ne vazece,jer je tekst iz 2012 te.:osmeh:
 
Jos kad bi narod cenio nasu dobrotu,gde bi nam bio kraj.:osmeh: Cast izuzecima naravno.Ja kad sam pocinjao u zivinarstvu,nije bilo ni interneta,ni foruma.:ppozdrav:
 
Postavit cu pitanje koje je stalno aktuelno :bravo:... Znaci hocu da odnegujem 20 tak tovnih pilica za kucu imam sve komponente kukuruz, sirak, jecam soj.pun.griz ... Moje pitanje je koji da uzmem premix da ne lutam puno tj koji je proizvodjac dosledan i ima ujednacen kvalitet komponsenata ( premixa )?

Znaci da ima kokc. stat. za pocetan tov i da ima fitazu itd u proizvodima da se ne maltretiram sa promasenim proizvodima .
 
Prijatno :osmeh:
[h=1]Pileće meso iz epruvete[/h]Datum: 25/03/2015
Kategorija: Opste

Kako javlja agencija Reuters, dve godina nakon što su naučnici u laboratoriji proizveli prvo veštačko goveđe meso, tim istraživača u Izraelu počeo je da radi na proizvodnji prve piletine iz epruvete. Tim stručnjaka, predvođen profesorom Amitom Gefetom sa Univerziteta u Tel Avivu, dobio je zadatak da izradi studiju izvodljivosti o proizvodnji veštačkog pilećeg mesa, koju finansira Fondacija za modernu poljoprivredu, neprofitna organizacija koja se nada da će meso iz epruvete jednog dana zameniti uzgoj životinja za klanje.Ko-osnivač fondacije Šir Fridman izjavio je da očekuju da do kraja godine dođu do “recepta za proizvodnju mesa na osnovu matičnih pilećih ćelija”.Izraeski naučnici navode da će njihov zadatak biti teži od rada na proizvodnji prvog veštačkog hamburgera, plod petogodišnjeg istraživanja holandskog Univerziteta u Mastrihtu uz finansijsku pomoć ko-osnivača Gugla, Sergeja Brina.Umesto stvaranja velikog komada mesa grupisanjem malih vlakana goveđeg mišića, Grefen će pokušati da proizvede parče piletine na osnovu samo jedne ćelije.Izraelski naučnik, jedan od vodećih svetskih stručnjaka iz oblasti inženjeringa tkiva, rekao je da je plan da se uzgoje pileće ćelije koje bi se same delile i množile.Očekuje se da se potražnja mesa udvostruči do 2050. godine, kada svetsko stanovništvo bude prešlo brojku od devet milijardi.Pobornici mesa iz epruvete tvrde da je to jedini način da se zadovolji tolika potražnja, a da se ujedno zaštiti prirodna okolina.Veštačko meso ne zahteva gajenje životinja u pretrpanim industrijskim farmama niti njihovo klanje, a postoji i značajan ekološki faktor, budući da se veruje da bi meso proizvedeno u laboratoriji moglo da smanji emisiju gasova koji u atmosferi stvaraju efekat staklene bašte, kao i potrošnju vode.Takvo meso proizvodi se u sterilnom, kontrolisanom okruženju iz ćelija uzetih iz živih životinja. Te ćelije se zatim inkubiraju u serumu koji sadrži aminokiseline i neorganske soli i podstiče metabolizam i rast ćelija.“Nije daleka budućnost kada ćemo se sećati kako smo uzgajali krave i piliće, ulažući ogromne napore da dobijemo tek mali komad mesa”, kazao je Fridmen, prenosi Reuters.Izvor: Tanjug, 12. mart 2015.
 
Meni lično ne smetaju nove tehnologije.Recimo pre 100 godina da se nekom seljaku tada moglo dočarati kako će se za sto godina gajiti pilići jednostavno nebi verovao a i pomislio bi da sa tim njegovim sagovornikom definitivno nešto nije u redu.E sda meni da dočaraš da ću juriti pileće belo po dvorištu da ga zakoljem teško:haha:.Mi koji proizvodimo nemamo plasman i stalno nam je mala cena ovi što kupuju njima skupo a u isto vreme podatak da je hrane sve manje.Pa meni to liči na veoma lošu raspodelu a pri tome se pojedini mešetari enormno bogate na obostranoj nesreći,i ovih što proizvode i gladnih.Počinjemo se igrati boga a mislim da to nije dobro.
I druže daj neke veselije teme pobi nas ovakvim vestima.Em na televizoru em u firmi nema plate i opšti javašluk još i ti zakuvaj ovde i definitivno bacam računar u kontejner:haha:
 
Novosti.rs:

PKB: Koke obaraju baš sve rekorde!

Sa Farme "Inshra" jaja izlaze u milionima komada. Ne vole galamu, ni uznemiravanje posle 14 časova






KAD se spoje "pedigre", odlična nega i vrhunsko znanje - obaraju se rekordi. U ovoj rečenici je tajna uspeha koji su postigli zaposleni na farmi "Inshra" Poljoprivredne korporacije "Beograd", u Padinskoj skeli. Njihove kokoške lane su snele pola miliona jaja više nego 2013. godine! Živinarstvo u PKB postoji od devedesetih godina prošlog veka, ali nikada do sad nisu uspeli da prebroje sedam miliona komada jaja za godinu dana! A, to se nije desilo slučajno.


- Promenili smo rasu hibrida i uzeli koku loman braun koja je trenutno jedna od najboljih za proizvodnju jaja - kaže Robert Stojanović, upravnik farme. - Osim toga, proizvodni ciklus, koji standardno traje godinu dana, produžili smo za šest meseci. To smo postigli uz pomoć novih tehnologija kod mitarenja, prirodnog procesa kod živine, kada koke prestaju da nose. Tada odmaraju svoje reproduktivne organe i menjaju perje. Uz pomoć patenta veterinara iz Podgorice, dr Zorana Filipovića, poznatog po svom izumu na celom Balkanu, sada koke sa naše farme umesto godinu dana, jaja nose 18 meseci. Tako je sa istim brojem koka, značajno povećana nosivost. A umesto novog jata koje košta 50.000 evra, ulaganje u mitarenje je samo 3.500 evra.
Vesna Trujić i Redžiba Kamberi rade na sortiranju jaja po klasama. Kroz njihove ruke mora da prođe svako jaje. Malo, veliko, špicasto, okruglo... Komad po komad stvaljaju na traku, a prva se iz gungule "spuštaju" samo ona koja su teža od 70 grama. Ova najkrupnija jaja domaćice najviše vole i najskuplje plaćaju. Za Uskrs će, vele Vesna i Redžiba, ipak, bolje ići sitniji komadi, jer imaju čvršću ljusku i zato ih kupci više traže.

BROJKE* 22.500 Koka ima na farmi "Inshra"
* 18.100 Jaja dnevno snesu koke U PKB

A otmene koke, gospođice rekorderke, zahtevaju i posebnu negu. Na farmi se sve radi po strogim pravilima Hasap sistema. Zaposleni imaju radno vreme kao petlovi, a o kokama se brinu kao o bebama. Pošto je sve prilagođeno kokošijem svetu, 11 zaposlenih na poslu su od šest do 14 časova, kada im koke zatvaraju vrata.
- Puno pažnje se pridaje i hrani, kao i vodi koju koke piju - objašnjava Stojanović. - Temperatura prostorije i osvetljenje, takođe, moraju biti primereni, a trudimo se i da ih ne uznemiravamo, jer ove životinje ne vole buku. Jednom mesečno jaja idu na analizu, na salmonelu, teške metale... Ne dajemo im antibiotike, ni lekove. Koke piju samo vitamine. Da smo na pragu još jedne rekordne sezone, pokazuju i najnoviji rezultati. Od početka godine na farmi je već sakupljeno dva miliona jaja!
eko-kokoske-U-TEKST.jpg

HRANE CEO PKB

OSIM za brigu o kokama nosiljama, u "Inshri" su zaduženi i za proizvodnju hrane za svu stoku u Poljoprivrednoj korporaciji "Beograd". A u PKB gaje i 9.000 krava muzara i oko 20.000 grla ovaca i svinja.
- Hrana se pravi od sirovina koje su proizvedene na našim poljima - objašnjava Radiša Nikolić, direktor "Inshre". - Ovde se one suše, skladište i ugrađuju u potpune krmne smeše kojima se životinje hrane. Zatvoren je lanac od njive do gotovog proizvoda.



 
Supeeeer.Oce rekordi da padaju kad se zdravo hrani i bez dopinga.U tu pricu vise ne veruje ni malo dete,al reklama je cudooo.Hristos Voskrese svim postenim kokosarima,pilicarima i ostalim peradarima.:ppozdrav:
 
22.500 kokosaka i nije nesto za giganta kakav je PKB. Lokalni proizvodjac ima 4.000 komada. Elem slazem se sa @SAMA hoce to na prirodnoj bazi da nose 18 meseci i da imaju 80% nosivosti u proseku:haha:
 
Nazad
Vrh