Chat u Živinarstvu 4

Potrefi mene Dule,posred mene u dubinu duse.:haha:Rukometasice nam bas podigle raspolozenje.Svaka im cast,pa da nam se desi i nesto lepo u ovoj tmurnoj stvarnosti.:ppozdrav:
 
734520608753255827591101.jpg


- - - - - - - - - -

Neka nam je Bog u pomoci.
http://novosti.rs/vesti/naslovna/ek...ko-stize-nam-bez-carine#.UriruCY3rJ8.facebook

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -

 
Svaka cast ovom novinaru sto je uopste smeo da napise istinu o ovim otrovima
 
Idemo na nesto mirisljavije od Matijeviceve piletine.:haha:
http://marketingitd.com/2013/novogodisnje-svece-sa-mirisom-piletine/

- - - - - - - - - -

[h=2]Kakvu hranu kupujemo?[/h]
DetaljiKategorija: Blog Objavljeno ponedeljak, 07 oktobar 2013 19:25 Autor Del Pogodaka: 295
meso.jpg
Kvalitet i ispravnost hrane u Srbiji za tri godine nije sistematski istraživanjem kontrolisana. Kontrolom ispravnosti i kvaliteta hrane utiču na proizvođače da proizvodi budu po propisanim standardima.
Pokret potrošača Beograda, je vršio kontrolu hrane pa su se proizvođači trudili da pruže potrošačima što bolji kvalitet svojih proizvoda u odnosu na konkurenciju. Svako ko bi prodavao hranu lošeg kvaliteta bi bio obeležen i imao bi smanjen promet do 50 odsto.
Za vreme adekvatnog ispitivanja ukupna ispravnost ispitanih i ocenjenih uzoraka je bila 82 odsto. 18 Odsto proizvođača nije zadovoljilo propise i kriterijume pa je sada strahovanje prosečnog potrošača o tome kakva je ispravnost i kvalitet namirnica opravdana.Predsednik Pokreta potrošača Beograda Petar Bogosavljević tvrdi da se proizvodi iz uvoza nedovoljno kontrolišu, kao i domaćih proizvođača što povećava rizik da se kupe nebezbedne namirnice. Meso iz uvoza je sumnjivog kvaliteta a namirnice animalnog porekla u Srbiji su pune aditiva i raznih konzervanasa štetnih po zdravlje. U nekim mesnim prerađevinama i svežem mesu otkriveni su hormoni, antibiotici i sedativi, ali i soja, loj, kao i polifosfati, čija je upotreba zabranjena u svetu.Pica-šunke, viršle, šunke u crevu, salame spadaju u vrlo „opasne“ prerađevine. Šunka je duplo jeftinija od svoje osnovne sirovine - svinjskog buta što je u startu sumnjivo. Na 100 kilograma buta se doda 100 do 150 kilograma leđa, a da bi se ta masa ujedinila, dodaje se soja, plus polifosfati, kao i poboljšivači ukusa, glutaminati, emulgator „karagenan“, koji spada u hidrokoloide, materije koje vezuju vodu.

U Srbiju se uvozi zamrznuto, mašinski okoštano meso, od koga se prave paštete, viršle, razne salame. Uvozi se meso iz Robnih rezervi zemalja u Evropskoj uniji na samom kraju isticanja roka upotrebe. Sve se više uvozi meso iz Brazila, Čilea i SAD, gde se dodaju veće količine hormona rasta u uzgoju stoke, pre svega kod piletine i govedine. Stručnjaci tvrde da najmanje trećina uvoznog mesa završi u našim mesnim prerađevinama, jedan deo u ugostiteljskim objektima, a ostalo u prodavnicama. Srbija bi trebala imati sistem laboratorija i sredstva za kontrolu tih proizvoda koja su potrebna da bi potrošači bili apsolutno zaštićeni.

Privredna komora Beograda, ministarstvo poljoprivrede i trgovine, su stali na stranu loših proizvođača. Program uporedne kontrole je grubo presečen kada su otkrveni ozbiljni propusti kod jednog broja proizvoda od mesa i mleka. Pod izgovorom da nema novca, projekat, koji su sufinansirali, je prekinut.

Detaljnom kontrolom i analizom proizvođači više vode računa o kvalitetu spornih proizvoda te se on popravljao što je najbitnije za bezbednost i sigurnost prosečnog potrošača.

Problem nepouzdanog kvaliteta proizvoda od mesa iz uvoza , kažu u Pokretu potrošača, je pre svega uslovljen pohlepom za profitom po svaku cenu. Na takvoj pohlepi se uspostavlja zajednički interes uvoznika, prerađivača, trgovine, delova državnog aparata, laboratorija i pojedinih udruženja potrošača i njihovih saveza.

Ohrabrujuće vesti su te da se ovaj problem mora u skorijoj budućnosti rešiti u interesu svih nas potrošača. Do tada nam ostaju sajtovi za grupnu kupovinu koji reklamiraju proverene i pouzdane namirnice bezbedne za kupca. Takođe, dobar savet prilikom svakodnevne kupovine jeste da se raspitate kod Vašeg prodavca odakle meso nabavlja ili još bolje ukoliko se poznajete duži niz godina i imate poverenja u njega da se držite samo pouzdanog proizvođača.


- - - - - - - - - -

Procitajte i ovo,ne budite lenji.:osmeh: Sta su skloni da rade zarad profita.
[h=1]Smrznuta piletina sadrži konjske, svinjske i goveđe proteine?[/h]Testovi koji bi trebali utvrditi da li su kravlji, svinjski i konjski proteini korišteni u jeftinoj smrznutoj piletini biće gotovi tek u aprilu 2014. godine. To je čak godinu dana nakon što su britanske vlasti započele istragu oko peradarske industrije, piše "The Guardian".
Veličina slova:
font_decrease.gif
font_enlarge.gif



thumbnail.php
Piletina (Foto: Arhiva)
U martu ove godine, nakon skandala s konjskim mesom, Agencija za prehrembene standarde (FSA) od lokalnih je vlasti zatražila prikupljanje uzoraka sirove smrznute piletine, te ih dala na testiranje u specijalizirane laboratorije kako bi otkrila sadrže li nedeklarirane proteine drugih vrsta životinja.

Do sad su otkrili kako je u pileća prsa ubrizgavana voda, ali i hidrolizirane bjelančevine kako bi prsa nabubrila i dobila na težini. Takva smrznuta piletina prodavala se po nižoj cijeni od uobičajene.
"Moramo se pobrinuti da naše sugrađane, koji su pod uticajem ove ekonomske krize i koji se okreću jeftinijoj hrani, ne potkradaju", oštro je rekao ministar za hranu Huw Irranca-Davies.
Naglasio je kako nakon skandala sa mesom žele biti sigurni da je piletina piletina, govedina govedina, te da ostali proizvodi nisu razrjeđivani sa velikom količinom vode ili bjelančevina drugih životinjskih vrsta.
"Godinu dana je jako puno vremena. To je predugo kako bismo dozvolili da građani slabijeg imovinskog stanja riskiraju kupujući takvo meso", istakao je Irranca-Davies.
"The Guardian" je prošle sedmice otkrio kako je inudstrijska praksa da se sirovi filei piletine "napune" vodom, te se potom zamrzavaju. Smatraju kako su takvi filei preplavili supermarkete, a većina ih sadrži jednu petinu vode od ukupne težine.
Strožu kontrolu piletine podstaklo je otkriće nedeklarisanih konjskih i svinjskih DNK-a u jeftinim goveđim burgerima. Još 2008. otkriveno je kako se u piletinu prilikom proizvodnje ubrizgavaju goveđi i svinjski proteini, ali niti jedan proizvođač zbog toga nije bio kažnjen.
 
Probana piletina iz DISa na rostilju kod druga danas. Nema cudan smek i neke cudne pojave, cak za divno cudo nije se ni smanjilo puno prilikom termicke obrade. Proizvodjac AgroMil Pojate pisalo na kutiji. On je uzeo 14kg te piletine da bi dobio tepsiju Metalac za 333din (puna cena 1000din):haha:
 
Onda odustajem.Nekako vise imam poverenja u moje pilice iz zamrzivaca.:osmeh: Samo i Metalac je pao najnize,ako zavisi od akcijske prodaje piletine.:haha:
 
Ta djuvecara ne vredi ni tih 333din...:haha: Lim je 0.5mm i ukupna mase je mozda 200-300grama::sramota::
 
Jos ce ispasti da u tom celom paketu najvise vredi ona kutija u koju je sva ta piletina zapakovana.:haha:

- - - - - - - - - -

Malo smo se nasalili,al velika muka je naterala Agro Mil da te pilice da po toj ceni.Tu se nesto stvarno cudno desava.To je velika firma,koja ima proizvodnju koncentrata,inkubatorsku stanicu i farmu.Bez obzira cena je mizerna,makar im Dis prodavao bez provizije i drzava odobrila prodaju bez poreza,opet su u minusu.
 
Nazad
Vrh