Chat 9

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada sam isao kod starca po slamu, kaze ima oko 3 jutra, na to moj stric kaze, sta ces ici za tri jutra bar da ima za mesec dana. Nesmeta nikom jutro vec mnoge mrzi da preracunavaju, meni svejedno vec sam se navikao.
 
Izvinjavam se ali ne mogu da dozvolim da me neko u moih 50 godina želi prešaltati da pišem kako njemu odgovara a ne kako se kod mene vekovima govori Vidiš da se pravilno kaže čutka ili okomina a ne šapurina, čokanj, oklasak.
 
Grabik hvala ouno na ovom linku mape . Sve sam nasao u mom kraju , stare nazive , presusile rjecice i stare nazive . Nije katastarski ucrtano ni u dijelu Slavonije do mene kolko vidim u Posavini , ali karta je jaoo zanimlj8va

Ono sto si vidio su sume u slavoniji , ako su njive onda su pravilnog oblika, kod mene te crte na tim kvadratima su sada putevi. Nazivi su jos i dan danas isti i sa puno starijih k.mapa od ove sa linka.
 
Izvinjavam se ali ne mogu da dozvolim da me neko u moih 50 godina želi prešaltati da pišem kako njemu odgovara a ne kako se kod mene vekovima govori Vidiš da se pravilno kaže čutka ili okomina a ne šapurina, čokanj, oklasak.
Ne vidim da je bilo ko nametao svoju jedinicu mere tebi niti bilo kome, komentarisali smo..

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
I kod nas hektari i ari, jako jednostavno za racunanje...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока

Pa zato sto je ostali deo u SHS ili kraljevini Jugoslaviji mapiran ne sa austrougarskim kj vec arima i hektarima. I pravilnije bi bilo da svi pocnu upotrebljavat hektare i are jer je to i standard i nema greske kod nekog tko to procita. Ali ostaci austrougarske ostavstine jos zive kao kj i lanci.
 
Није баш добро по принос. Може бити добро за причу о приносу испред продавнице када се цуга пиво. Увек има неко ко „води рачуна“ о приносу и нађе начин да се мало угради.



Или ако се врши нека анкета, пријави се принос по ланцу (који неко сматра јутром) и добије се „већи“ принос по хектару. Не мора бити анкета већ је довољно да вас на откупном месту питају колико и са колике површине.



Онда они који откупљују виде да је солидно родило и гледају да одеру земљорадника да се овај не би случајно обогатио. 'Оће и „држава“ - мислим на оне који у том подручју паразитирају, да отме од сељака (што да не узму када је родило).



Ali naše semenske kuće pakuju 25000


Ово не говори о некој навици при паковању семена него очигледно показује да на светском тржишту влада монопол (монопол држе увек они који се највише боре за слободно тржиште). То семе се увози из САД преко фирме која је регистрована у Европској унији, а преко нпр. Панаме (роба директно у Европу, а папири преко Панаме). Тако се избегну порези, а монопол наравно остаје и све је јачи.
 
  1. 1hvat = 1,896484m
  2. Kvadratni hvat (hv) = 3,59665 = 3,6 m2[1]
  3. Katastarsko jutro (kj) ili ral = 5754,64 m2 = 1600 hv2[2]
  4. 1 hektar = 2780 hv2 = 1,7377 rali[1]
  5. 1 lanac = 7193,3 m2[1]
  6. 1 dunum (dulum) = 1000 m2[1]
  7. 1 dan oranja = 4000 m2[1]
  8. 1 motika zemlje = 800 m2[1]
  9. 1 ralo = 1600 m2[1]
 
Pa ako mene nekoiz Loznice,Bogatića,i Petrovac na Mlavi ispravlja kako se kod mene govori i da mi nameće da je samo hektar ispravno onda moram da reagujem. Kod mene je lanac površine 5755m2 njiva od jednog lanca je dugačka 400 metara i ima 20 vrsta kukuruza a gde je njiva dužine 380 metara tamo lanac ima 22 vrste kukuruza. A njive dužine 380 metara su one gde nije bilo komesacije.
 
Pa ako mene nekoiz Loznice,Bogatića,i Petrovac na Mlavi ispravlja kako se kod mene govori i da mi nameće da je samo hektar ispravno onda moram da reagujem. Kod mene je lanac površine 5755m2 njiva od jednog lanca je dugačka 400 metara i ima 20 vrsta kukuruza a gde je njiva dužine 380 metara tamo lanac ima 22 vrste kukuruza. A njive dužine 380 metara su one gde nije bilo komesacije.

Lanac je 7193m2 , a tvrdnja da je 1 lanac = 1kj je kao da ja kazem kod mene je 1metar je 130cm, pa da li je:)
 
Jeste li vi čuli za onu izreku, metar santimetr, ja sve vreme govorim kako se u mom kraju govori o površinama njive.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh