Chat 9

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I onda na svu tu zabunu dođe sremac i kaže "imao sam 55 meteri na jutro i frtalj..."
Ovakve mere su maltene u celoj vojvodini i mi se dobro razumemo. Ako nekom nije jasno, slobodno neka pita. Ako ne zna da prebaci na hektare mi ćemo...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Kod nas je mera jutro, 57,55 ari ali koliko se vidi i primeti iz priloženog u pitanju su ždrebna jutra ili ti lanci pa i malo više od tog frtalja.Meni nije problem da prebacim u ha ili k.j, lako se izračuna na pasulj. 😂
 
Kod nas je lanac jutro i frtalj,tj. 1,25jutari.
Što neko reče ne može metar biti 1,30m
 
E taj meter, metar mi nikad nije bio jasan. Znači to je 100kg ?
Ajd jutro je ok, 57.55 ari, ali eto zabune - negde je lanac = jutro, negde je lanac = 1.25 x jutro
Ako su sve njive 1, 2 , 3 jutra onda ima smisla što se to održalo. Kod nas u Šumadiji nema dve slične njive, a kamo li jednake dužine. Jedino tamo gde je vraćeno od Godomina su niive pravilnog oblika i jednake dužine
 
A zamisli koliko se i mi sami zbunimo , jer sve doze semena ili hemije na primer su iskazane za hektar, pa preračinavaj u jutro, jer su nam njive u jutrima... Ajao, a kad dođe naplata usluga, pa tu je tek konfuzija totalna... Ili ti "ždrebna" jutra što bi baća kazao... 😊😊
 
Sve se to izračuna a zamisli našu apotekarku kada je pre par godina hektarske doze hemije preporučivala za jutarske. 😂 Sada je već uhodana i ima napisane doze za ha ili k.j kako ko hoće ali onda je bilo veselo pa ko ne gleda uprska stvar. 😂
 
Kod nas kad se kaže lanac, isto se misli na katastarsko jutro, i svi se dobro razumemo, kako oko prinosa, tako i oko usluga. Tako je od pamtiveka. Niko ni ne pomisli na "pravi" lanac od 72 ara. Pretežno su njive od 5755m2, te se tako i prodaju, kao lanac, ili 2 lanca itd. Ako je nesto vece površine od celine lanca, onda se govori, lanac i frtlja, lanac i po, ili lanac i tri frtlja. I to je to.
Da, a količina prinosa se isto izražava u metrima. 1metar=100kg
 
Ja garantujem da kod nas vise od 70% ljudi koji se bave poljoprivredom su ubedjeni da kj i lanac su iste povrsine😁 Takodje prica se u lancima i svi tretiraju taj lanac velicine 0,5755 m2 😁
 
Koliko je jedna maza kukuruza? Isto stari izraz za meru. Z kao zaba. Kod nas stari ljudi jos uvek hoce da kazu daj mi mazu kukuruza.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh