Chat 6

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I opet nema pravde...
Bar da se oteto i vratilo potomcima, nego još gore, "pokupovali" novokomponovani "tajfuni", za 3 eura...
 
Kako su slavno nastali ovi novi kombinati, videćemo kako će oni završiti. Još slavnije su nastali oni, pre nego što je zemlja oduzimana. Samo se to zaboravilo.
 
Kako me oduševljavaju članovi koji od 10 komentara u 9 imaju pitanje.To kod nas nazivaju prost spekulant.Sve da sazna a ništa da ne kaže.
 
PKB je verovatno bio naj veci kombinat u SFRJ, ali bilo je i drugih koji su ekstra poslovali. U Hrvatskoj Pik Belje, u Zrenjaninu Servo Mihalj, kod nas u Kikindi IPP Banat. Kod svih je bio zaokruzen ciklus od njive do trpeze. Konkretno Ipp Banat imao je hiljade ha zemlje sa OURima tj Jedinstvo ratarstvo i farme svinja,29 novembar farme krava, PIK klanica, mlekara Kikinda, Prima fabrika za preradu voca i povrca, Galad ratarstvo i stocarstvo, Ugljesa terzin mlin, Standard fabrika stocne hrane, Kozara ratarstvo i stocarstvo, Kindja ratarstvo stocarstvo i verovatno jos neki OUR koji sam zaboravio. Svi su poslovali medjusobno imali direktora, ali odgovarali generalnom. Zemlje su imali nesto u vlasnistvu, a glavnica je bila drzavna koju su koristili bez nadoknade. Kada se taj IPP Banat po politickoj odluci raspao onda su svi postali samostalne celine i tada je poceo raspad sistema. Jedna po jedna je pocela da radi sa minusom, pocelo da se kraducka, krade, a i sklanjaju silne pare. Kasnije stecaji, prodaje i ostalo vec poznato. Onu drzavnu zemlju koju su imali na koriscenje sa prodajom dobile nove gazde, preveli u privatno vlasnistvo i eto ti gazdurina. Svuda isti scenario samo razliciti reziseri, a mi nemi posmatraci.
 
Да се не лажемо крало се итекако и кад су комбинати били у пуној снази,па Бог те човече од радника до највеће дистанце,комбајнерима сваки задњи бункер њихов,делови и остало крало се масовно,па бем ти комунизам и комунисте вијали народ за канте масти и вуну а директор задруге има шофера и вози се у руској волги која троши 35л до 1500 обртаја а људи се возе на бонове.И после чудно нешто.

Али ПКБ као задњи мохиканац и нешто што је од државне и националне вредности неби смео бити ПРОДАТ.
 
Да се не лажемо крало се итекако и кад су комбинати били у пуној снази,па Бог те човече од радника до највеће дистанце,комбајнерима сваки задњи бункер њихов,делови и остало крало се масовно,па бем ти комунизам и комунисте вијали народ за канте масти и вуну а директор задруге има шофера и вози се у руској волги која троши 35л до 1500 обртаја а људи се возе на бонове.И после чудно нешто.

Istina je da se kralo i da nije bilo kontrole, ne svi ali bilo je svašta. Da je bilo odlično, ne bi ni propalo. Ali kao što ti kažeš, bem ti Kraljevinu gde je sirotinja na sve strane umirala od gladi a veleposednici prodavali kantu masti za dukat. Gde su roditelji podvodili svoju žensku decu za malo hleba i prodavali ih za parče zemlje. Pa im je nakon pobede revolucije svima oduzeta zemlja. I posle nešto čudno.
 
Ne znam kako si ti zakljucio da ja pisem gluposti.
Ja sam nekoliko godina radio u 250. raketnoj brigadi. P 12 je radar sa Dvine ne sa Neve.

Nisi me razumeo. Nisam nigde napisao da ti pišeš gluposti već mi je priča da je F-117 oboren zbog domišljatosti Srba koji su eto uz pomoć štapa i kanapa uspeli da nadmudre i pobede tehnološki (i u većini drugih aspekata ) superioran NATO jako malo verovatna. Toliko mala verovatna da mugo slobodno reći da je glupost. Mislim, nisi ti prvi pustio tu priču. Sećam se da su nas za vreme bobardovanja pa i kasnije (pa i dan danas) zamlaćivali raznim sličnim pričama ne bili na neki način podigli moral.

Ne bih da komaterišem nešto u šta se apsolutno ne razumem, al aj moram malo (ne zameri, ponekad volim da se pravim pametan i svestan sam te mane :osmeh: ).

Kažeš da je korišćen radar sa drugog sistema (ili šta već). Možda grešim ipak malo mi je teško da poverujem kako je ta modifikacija uradjenja isključivo kako bi se ulovio "nevidljivi" iz prostog razloga što je to bio tek 3. dan bombardovanja i koliko mi je poznato niko od naših nije zano da se radi o F-117 dok nije pao dole. Takodje traba dodati da se (barem na osnovu onoga što sam video svojim očima) većina naše PVO odbrane 99. zasnivala na Boforsima (ili nečemu sličnom) koji su prevazidjeni ubrzo nakon drugog svetskog rata. Stekao sam utisak da rakatnih sistema (pa i tih zastarelih) nije bilo dovoljno za bilo kakav ozbiljnji otpor.

Kažem, ne znam mnogo o tome i otvoren sam za nove ideje i eventualnu promenu mišljenja. Samo pre nego što se upustimo u diskusiju zamolio bih te da mi odgovoriš na pitanje "Da li misliš da je Jugoslavija 99. pobedila NATO?"
 
Poslednja izmena:
Jedna epoha koje ce mo se svi secati...To mu sad dodje duplo oteta zemlja :haha:
Sto znaci da mora opet da se otme-vrati narodu, nicije nije gorelo do zore pa nece ni koletu ni matijevicu. Voleo bi da oni to dozive al kako sad stoje stvari izgleda da nece skoro.
 
Moji roditlji su radili po 30 godina u Subotičkom agrokombinatu ja u Subotičkoj mlekaro 1997-1999 isto uspešne društvene firme,ni Milošević ih nije uništio ali zato Đinđić i krizni štabovi su ih za čas raskupusali posle 5 oktobra.

Da li nije? Imam utisak da je naš narod ušao u neku koliktivnu amneziju. Jel se vi sećate kako su te firme funkionisale za vreme Slobe? Takodje pljačkašaka privatizacije je počela uveliko za vreme njegove vladavine. Dobro , DOS-ovci su je podigli na jedan viši nivo i uključili turbo mod ipak nisu ni ovi Slobini tako bezgrešni. Takodje treba uzeti u obzira da je većina uticajnih ljudi iz Slobing vremena na neki način ostala na vlaste pa možda i do današnjih dana.

Krvo mi je kad čujem da se ljudi sa nostalgijom sećaju Slobing vremena kao nekog dobrog perioda za Srbiju. Pa jel bi se taj 5. oktobar desio da je sve bilo tako dobro. Ne mogu strane službe toliko narod da izvedu na ulice ako je sve OK u državi.

Mnoge greške je Slobodan pravio. Uveo nas u ratove koji su uz takvu politiku bili osudjeni na propast. Ceo svet nas zamrzeo. Priverda je uništena za njegovo vreme, ovi posle su samo pokrali šta je ostalo. Tako da praviti srpskog heroja od Slobodana Miloševića nikako nije na mestu.
 
Nemojte onda da mu pisete ime i prezime velikim slovima :osmeh:
slobino nevreme nas zamrzlo za vjeki vjekova, stvorio tajkune kojima je neverovatno pogodovalo demokratsko vreme gde su se udesetostrucili...Da se desio 6 oktobar sada sigurno nebi vladao vucic.
 
Ne pričaj svašta ,o kakvoj amneziji pričaš i osuđuješ me?Ko je spominjao Slobu u kontekstu nekog heroja? Jedina je činjenica da je očuvao društvenu imovinu koliko je bilo moguće u toku njegove vladavine. Ja sam prvi bio da maknu Slobu i da se okonča agonija i nas kao porodice i celog naroda.Isključivo pišem na temu kombinata i drštvenog dobra,znam ja da nisu bili cvećke i da se i tada kralo i otimalo ali hteo ti da priznaš ili ne 5 oktobar je bio inicijalna kapisla za prebacivanje društvene imovine u tajkunsk džepove.
U životu je najore biti navijač nekog kluba,kako god da tvoj klub igra za tebe će samo oni postojati isto ti je u politici ,malo realnosti nije na odmet.
 
Ne pričaj svašta ,o kakvoj amneziji pričaš i osuđuješ me?Ko je spominjao Slobu u kontekstu nekog heroja? Jedina je činjenica da je očuvao društvenu imovinu koliko je bilo moguće u toku njegove vladavine. Ja sam prvi bio da maknu Slobu i da se okonča agonija i nas kao porodice i celog naroda.Isključivo pišem na temu kombinata i drštvenog dobra,znam ja da nisu bili cvećke i da se i tada kralo i otimalo ali hteo ti da priznaš ili ne 5 oktobar je bio inicijalna kapisla za prebacivanje društvene imovine u tajkunsk džepove.
U životu je najore biti navijač nekog kluba,kako god da tvoj klub igra za tebe će samo oni postojati isto ti je u politici ,malo realnosti nije na odmet.

Ne osudjujem te uopšte, i ne odnosi se ceo moj post na tebe već na ljude koji situaciju vide na način koji sam opisao gore.

Samo kažem da većina firma nije funkcionsala tako dobro kako mnogi ljudi danas to žele da prikažu. Sigrno ti je poznat Agro Banat. Sećam se kako se radilo u to vreme. Zlatne godine su do tad uveliko prošle, a one su bile negde krajem 80ih. Ljudima su kasnile i ovako mizerne plate po nekad i godinu dana. Mnogima su i dan danas ostali neuplaćeni razni doprinosi baš iz tog Slobinog vremena.

Dobra (ili loša) stvar je da se stvarno nije mnogo radilio i da su se radnici snalazili na razne načine, a na račun kombinata. Takodje tada je istu površinu zemljišta obradjivalo i imalo stalni posao sigurnio 10 puta više ljudi nego što danas kod tajkuna radi i to većina ne prijavljeni i po potrebi. To jeste bila pozitivna stvar samo takav način proizvodnje nije bio održiv i dalko od konkurntnog sa okolnim zemljama. Naravno ovo dnas isto ne valja. Mi tek učimo da živimo u kapitalističkom uredjenju. I nešto mi ne deluje da stvari idu ka boljem al aj da vidimo šta će biti.
 
Nemojte onda da mu pisete ime i prezime velikim slovima :osmeh:
slobino nevreme nas zamrzlo za vjeki vjekova, stvorio tajkune kojima je neverovatno pogodovalo demokratsko vreme gde su se udesetostrucili...Da se desio 6 oktobar sada sigurno nebi vladao vucic.
Napisao si skoro pa definiciju problema ove drzave.
Svi koji tvrde drugacije, ili imaju amneziju, ili su jako mladi, ili su imali direktne koristi od tog sistema.
Postoji i cetvrta varijanta, da vrlo slabo rasudjuju i da su u problemu sa elementarnom logikom, ali ne zelim da verujem da je to u pitanju.
 
slobino vreme je bilo daleko od dobrog, puno nepravde, kradje i arcenja, ali ovo posle njega je grabljenje i otimacina drzavne imovine, prirodnih bogastava i izdaja nacionalnih interesa
Sto se tice vremena stare Jugoslavije, kradja u ovom obliku nije bilo, mnogi direktori su zavrsavali na robiji, ljudi na visokim funkcijama mahom su se zadovljavali dobrim stanom, dobar auto i vikendica na nekoj atraktivnoj destinaciji, tj. dobrim zivotom iznosenja novca na strane racune nije bilo u nekoj bitnoj meri.
a sto se tice tadasnjih kombinata da nisu bili odrzivi ni to nije tacno, bar za vecinu, znam za nas ovde da su poslovali odlicno, obnavljali mehanizaciju, radnici imali dobre plate sve do 90/ih kada su ostali bez zemlje
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh