Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Taj što radi velike količine zakupa a istovremeno je u velikim kreditima za mehanizaciju, ako ne uzme ponovo zakup po bilo kojoj ceni propao je omah, a ako uzme ima neku nadu da će se provući. Nama koji to gledamo sa strane deluje da oni to rade i podižu cene što to vole. A izgleda da oni to moraju.
Nikad nije bilo niti ce biti da svima bude isto. Uzmi samo godinu 21/22 i cenu suncokreta. 73 dinara. Ekstra, ekstra cena, ali sta vredi kad je nekom rodio 2t po ha, a nekom 4t a radili su isto, ali je priroda ucinila da bude tolika razlika. Opet neko nije hteo da seje suncokret jer crpi zemlju i to treba postovati, ali nemoj kukukati. Treci opet nece da seje strano seme ili mu je neko seme skupo i to treba postovati, ali onda nemoj kukati.

Ti nisi u njegovom novcaniku pa da znas da li je on bankrotirao ili ne. Mozda je na ivici bankrota, ali je podigao kredit da izadje iz bule, ali cuti i nejde po selu da se hvali.
 
Kako se gubim u računici, ulog za 1 hektar x 100 je ulog za 100 hektara, jel dobra racunica?

Svi vi spominjete ulog, veliki je ulog na 100 hektara a što ne kaže neko koliki je prihod. Sa prihodom onaj sa 5 hektara ne može ništa da uradi ali sa 100 hektara može itekako. 2020. bila dobra godina za kukuruz i dobra cena, covek u okolini samo od čistog prihoda (oko 200 000, mozda malo vise) sa 200 hektara kukuruza seo sa torbom novca u auto i za dan kupio 2 nova auta, 2 nova traktora i novi kombajn. Sledeće godine poskupelo djubrivo troduplo i onda se hvata za glavu odakle ce, mora kredit, subvencije male, sve poskupelo a 1 hektar zemlje nije vratio nego jos se osilio pa nudi evro vise. Pa rođače zaradu ne trošiš za jedan dan nego veći deo čuvaš za ne daj bože, da ne moraš posle da zajmiš ili da kukaš na državu.
Tu je on kriv, koji ce mu djavoo 2 auta i 2 nova traktora ako mu su stari traktori odradili posao.Umesto da je ulozio pare negde pametno on je uzeo ono sto mu nije potrebno.
 
Da je tesko i sranje, JESTE, da smo delom sami krivi za nesto, JESMO, da li ce biti gore, HOCE.. Da se ne lazemo ovih 36000 AKO BUDE bice lepa pomoc samo sto ce to podici cenu zakupa kao i onih 12000 u svoje vreme umesto da ti sluze za razvoj i unapređenje.. Naravno posle par godina to ce opet biti smanjeno a cena zakupa i vecito ce ostati ista.. Bice plati ili odustani,ako neces ti ima ko hoce.. I ko je za to kriv... MI
 
Ne znam za sva mesta (razlikuje se sigurno), cena 5-10 hiljada po hektaru a zakup 200-400 po hektaru. Prinosi 6-7t pšenice, 9-10t kukuruza po hektaru u ekstra godinama, prosek je manji.

Naravno da smo nesložni i zavisni. Evo npr ja sa 5-10-15 hektara hocu da povecam povrsine kojih nema slobodnih, čujem onog sa 90-100-130 hektara da se žali kako radi u minusu , ne zna kako da preživi, mora da se zadužuje, male su mu subvencije itd...odem da ga pitam (znamo se, druzimo se) da mi ustupi neki hektar da radim dok se on ne izvuče iz krize i on mi kaže "A PA NE MOZE, KAKO CU DA PREHRANIM PORODICU", zahvalim se, okrenem i odem, nije nikakav problem, nisam ni mislio da ce mi ustupiti ali druzimo pa reko da mu pomognem da se ne zaduzuje. I u svoj toj krizi taj neki posle slika novu tanjiracu, sejalicu, kupio noviji džip, uzeo nove njive u zakup po većoj ceni.

Evo i u ovoj poslednjoj, mozda najtezoj godini niko nije odustao ni od jednog parceta zemlje, jos se krče parlozi, grade nova skladista, kupljeno nekoliko novih traktora u selu a svima je loše i rade u minusu.
Kolega a da ti što se šire i kupuju svašta imaju nekog donora iz inostranstva pošto je vaš kraj poznat po tome, ja ovde zadnje dve godine opstajem samo zahvaljujući uslugama, kombaj izljubim na kraju sezone ko rođenog brata, zadnje dve godine svu zaradu od usluga sam podelio arendašima a za treću će vidimo dal ću se zajebem, nažalost nisam jedini, niti se širim niti smanjivam (zasad) niti me interesuje da budem velik ali ni ovako više neide, već sam napisao , ima mesta za sve samo se moraju smanjiti apetiti (alavost), mnogi misle puno hektara puno novaca ali nije to baš tako, mora malo da se usijane glave ohlade ali kod nas to teško ide, to dok ga onaj odozgo ne ohladi niko ne popušta, kao pitbul, izgleda da treba još da nas hladi da se dozovu pojedinci pameti ali no.
 
Poslednja izmena:
Ja samo ne razumem kako ste vi ranije registrovali zemlju u zakupu? Ili niste imali zakup pa tek sada kad ste culi za toliko para po ha, hop. da i mi registrujemo.
Sta je tu nejasno kad oduvek ako si imao zakup i hteo subvencije moralo se napraviti ugovor o zakupu i overiti, ranije u sudu ili kod maticara a sada kod notara.
Nista novo!


Taj seljak kako ga ti nazivas, sa 5 ha (ako ce se ostvariti jos uvek nedovrsena prica) ce imati pravo na maksimalno 200.000 din (a ne 300 e), a onaj sa 100 ha 4 milona din. pa ce sad onaj sa 5 ha da ulozi u djubrivo dok ovaj drugi sa 100 ha kupice traktor jer navodno on nema investicije u djubrivo i u ostalom repromaterijalu. To su ti price za malu decu i sto rece Coci ti pojma nemas koja je ta investicija u onih 100 ili 200 ha.
Druga stvar pisano vise puta, ili imati 5 ha ili 50 ili 100 ili 1000 ha ili ostvariti subvencije od te manje povrsine ili ti od one vece, sve ti je to procentualno isto i svako ima svoj ulog, s tim sto jedan mnogo manji a drugi mnogo veci.
Ali tebi na uvo zvuci mnogo para ta svota sa 100 ha pa se tu malo gubis u racunicu!
Znas kako ja sam imao neke parcele placao 250 e po kj bez subvencija jer nisu ni bile zanimljive (4 hilj po h), pa sad traze gazde zemlje 300 e po kj reko ok ali da registrujem na sebe zemlju meni subvencije onda nije problem 300 evra. I tu onda nastaje problem i razilazenje....
 
Jutros ustao, čistim sneg sa auta, smrzao se, molim boga da upali, čekam šta će mi gazda od jutros novo reći, jel ustao raspoložen... a moj komša ratar gleda kroz prozor i kaže da ide u toalet pa ponovo u krevet i ne ustaje do 10 sati, dok malo ne popusti vreme. Tako da ima svega, svačija je muka i briga najveća.
I za to ima leka kolega, lepo napustiš posao pa ćeš imati vremena natenane da se posvetiš tih 5,1ha ratarstva, da ustaješ kad hoćeš i da lelemudaš kod komšinice, da kukaš na forumu kao profi ratar i nećeš morati biti zavidan na komšiju.
 
Prijatelju ti mozda pricas za sela poput Sagubine,Slatine,Cikota,Starog sela,Sabante,Ratkovica... pa da ne nabrajam vise ta mesta koja su po 20-25 km od Jagodine i Kragujevca..
Nemoj da uporedjujes Trnavu i Dragocvet sa tomm vukojebinom i tim brdima ...
Kvadrat stana je istoo nekretnina kao i ar zemlje ili mozda nije ???
U mom slucaju ima veze cena kvadrata jer ako si citao u mom proslom postu mogao sam za 5 hektara zemlje koju sam pre 4-5-6 god kupio da kupim 2 jednosobna stana u Jagodini ,aa sada ne mogu ni jedan ako uzmemo da je i dalje ista cena zemlje...a stanovi otisli sa cenom duplo...
A vlasnika zemlje briga itekakoo dal ti uzimas subvencije,idii mu kazi da idete da overite ugovor o zakupu da vidis kako ce da ispituje odmah kolike su subvencije i trazi odmah pola para .Mene bre mnogi ispituju koliko zaradjujem i koliki mi je prinos i da mu polazem racune a izdao mi zemlju u zakup,sveee ga strahh da neogazdim i ne zaradim mnogo na njegovu zemlju...
Imam 3,8km do centra Kragujevca,odavno postalo prigradsko naselje, pa opet niko ne gleda koliko je kvadrat stana :D a porediti kvadrat stambenog prostora i ar njive je smešno :D imaš nekretninu koja je ne vredi ništa i jbg tako je nisi jedini.Može kvadrat da bude 10k € moja njiva opet neće da vredi ni 1% jer nikoga ne zanima.Neće više niko da radi zemlju bira lakši i sigurniji put po njemu.

Opet ko ti kriv što imaš radoznao komšiluk i opet šta komšiluk zabole dal ćeš da uzmeš subvenciju ili ne,niko im ne brani da krenu da obradjuju i eto im subvencije,nego lepše kad se da u zakup pa se uzmu pare bez muke.
 
Imam 3,8km do centra Kragujevca,odavno postalo prigradsko naselje, pa opet niko ne gleda koliko je kvadrat stana :D a porediti kvadrat stambenog prostora i ar njive je smešno :D imaš nekretninu koja je ne vredi ništa i jbg tako je nisi jedini.Može kvadrat da bude 10k € moja njiva opet neće da vredi ni 1% jer nikoga ne zanima.Neće više niko da radi zemlju bira lakši i sigurniji put po njemu.

Opet ko ti kriv što imaš radoznao komšiluk i opet šta komšiluk zabole dal ćeš da uzmeš subvenciju ili ne,niko im ne brani da krenu da obradjuju i eto im subvencije,nego lepše kad se da u zakup pa se uzmu pare bez muke.
Prijatelju ne bi ja bas to tako rekao da imam zemlju koja ne vredi nista i koja nikog ne zanima,bar sto se mog mesta tice...Primera radi Ja platioo zakup 2 evra po aru , sutra otrcali neki nudili 3 evra...
Pitaj ove u vojvodini ,macvi itd kod njih kako citam ide i preko 20 hiljade evra da se kupi hektar zemlje...i OTIMAJUU se ko ce pre da kupi...
A ja znam zasto poredim ar zemlje i kvadrat stana , opet kazem imao sam opciju da kupim stanove kada sam kupovao zemlju i znam sta sam i koliko kvadrata mogao da kupim pre 5-6 god ...
A sto se subvencija tice on je vlasnik zemlje i on treba da ti potpise kod notara,i eto moze mu se da trazi pola para , necee dzabe da gubi vreme i da ide da potpisuje...,a ja da ga jurim i molim i kumim da potpise i da mu dajem pola para da bi ga odobrovoljio da pristane EE PA NECUU NI JA ,NEKA SVE PROPADNE.
 
seca se neko kako su rusi tripovali da ce se europa smrzavati?
Having failed to "freeze Europe", Russian authorities started freezing Russians instead. They are quite successful in that:

◾Residents of Selyatino near Moscow, Russia, recorded a video message complaining that they are freezing.

◾Also, residents of Klimovsk near Moscow remain without heat for the fifth day in 20-degree frost. Residents of six buildings remain without heat for the fifth day in a row.

◾In Volgograd, Russia, a large part of the city is left without heating and hot water. Tens of thousands of people are freezing. The city authorities claim a "technological failure in the grids".

Utility problems regularly occur in Volgograd. In 2022, 200,000 citizens were left without water and heating due to a large-scale sewage breakdown. The city was literally flooded with feces. Now the situation is being worsened by freezing temperatures, which make the prospect of communal collapse in the city quite real.
Moscow-Freeze-2024-2.jpg
 
Каже, немачки пољопривредници су се оградили од екстремиста и њихових испада као и покушаја преузимања и убацивања на протесте. Ту се не рачуна посипање стајњака по путу, блокаде пута и још што шта од стране пољопривредника. Ал' су замутили...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh