Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kaze jedan komsija....... Nisu dobro radili. Trebali su prvo traziti racune za gorivo i seme pa ako si ispunio taj uslov onda mozes dobiti i tih 18000, ako nema racuna nema nista od subvencija..... Jest da bi se mozda otegla isplata, ali mozda nije losa ideja.
 
@Mustang80 i @dzrndzar
Mogu ja sa lakocom da vas shvatim i dobro razumem. Znam da nije lako dovuci do notara svakakve zakupodovce i znam da vam je krivo, sto necete moci ostvariti subvencije i ne samo vama vec svima koji nisu u mogucnosti da odrade ugovore, ali morate da shvatite da su ti overeni ugovori bili i bice jedan od primarnih uslova za ostvarivanje subvencija!
Nije jednostavno ni kod nas u Vojvodini juriti zakupodavce, konkretno ja treba da resim ugovore bar sa desetoricom a radim na skoro 80 mesta razlicite velicine parcela.
 
Coci, uložili roditelji u moje školovanje lepe pare + muka+vreme+trud. To bi, revalorizovano na sadašnje novce, bio jedan novi JD sa sve navigacijom ili onaj komplet kod Radoslava (Puma, četvorobrazni obrtač kome je jedna strana kraća 1 cm plus dron koji snima i po magli).
 
Konkretno u mom selu ima mnogo doseljenih sa Kosova i tesko je uopste da nadjes zemlju da neko prodaje ,do pre korone cena zemlje pored reke je bila 100 evra po ARU,(tada su novogradnja stanovi u Jagodini bili 600-700 evra ko kvadratu)a sada su stanovi skocili na 1400 evra po kvadratu tako da ne verujem da ce neko da prodaje zemlju po 100 evra po aru...Licno ja sam kupio 5 hektara zemlje pre korone pa sada vidi koliko bi izgubio da prodam sada po istoj ceni od 100 evra a stanovi vise nisu 700 nego 1400...
Cena zakupa zemlje u mom selu je 2 evra po aru (toliko i ja placam unapred ljudima za godinu) i toliko je bilo bez spominjanja da ih vodis da ti daju zemlju u zakup da uzimas subvencije,a verujem kada bi im too spomenuo ili bi trazili pola para od subvencija ili bi ti digli cenu zakupa pa ti se isto hvata...
Pricam za moje selo,e sada ima sela gde kako cujem ljudi daju zemlju dzabe da radis da im se ne parlozi,i ima kako sam cuo gde je cena zemlje da prodas 30-40-50 evra po aru,ali too nije slucaj u mom selu...ovde kod mene nema 1 ar zemlje da nadjes neobradjen.
A kakve veze ima cena kvadrata sa cenom njive :D kod nas zemlju za sitne pare možeš da nadješ za 20min lagane šetnje kroz naselje.Mnogi su digli ruke sebi ostavili bašte, a ostatak ili dat nekom za prase i gajbu piva ili zarastao u korov.

Šta njega briga dal ja uzimam subvencije,on je meni izdao, ako mu je do subvencija lepo sedne u traktor pa krene da obradjuje :D Obradjujem samo 2ha koji su u komadu (parcela do parcele) ostalih 4ha koji su rasparčani stoje i neću ih ni ja, a tek neko ko se ozbiljnije bavi :D
 
Za 5ha nov traktor?
Jesam li rekao da je potreban novi traktor za 5 hektara?

Ne bih da crtam ali mislim da ako se nekome sa 100 hektara ne isplati da radi i trebaju mu subvencije za opstanak neka prosledi polovinu onom sa 5 hektara, preziveće i on a i taj sa 5 hektara ce napredovati i moci da kupi novi traktor kroz par godina. Najlakse je da kukam da mi se ne isplati i da propadam a i dalje radim 100-200 hektara i podizem cenu arende i otimam zemlju a ne mogu da preživim ako mi država ne plati subvencije na 100 hektara.
 
A kakve veze ima cena kvadrata sa cenom njive :D kod nas zemlju za sitne pare možeš da nadješ za 20min lagane šetnje kroz naselje.Mnogi su digli ruke sebi ostavili bašte, a ostatak ili dat nekom za prase i gajbu piva ili zarastao u korov.

Šta njega briga dal ja uzimam subvencije,on je meni izdao, ako mu je do subvencija lepo sedne u traktor pa krene da obradjuje :D Obradjujem samo 2ha koji su u komadu (parcela do parcele) ostalih 4ha koji su rasparčani stoje i neću ih ni ja, a tek neko ko se ozbiljnije bavi :D
Prijatelju ti mozda pricas za sela poput Sagubine,Slatine,Cikota,Starog sela,Sabante,Ratkovica... pa da ne nabrajam vise ta mesta koja su po 20-25 km od Jagodine i Kragujevca..
Nemoj da uporedjujes Trnavu i Dragocvet sa tomm vukojebinom i tim brdima ...
Kvadrat stana je istoo nekretnina kao i ar zemlje ili mozda nije ???
U mom slucaju ima veze cena kvadrata jer ako si citao u mom proslom postu mogao sam za 5 hektara zemlje koju sam pre 4-5-6 god kupio da kupim 2 jednosobna stana u Jagodini ,aa sada ne mogu ni jedan ako uzmemo da je i dalje ista cena zemlje...a stanovi otisli sa cenom duplo...
A vlasnika zemlje briga itekakoo dal ti uzimas subvencije,idii mu kazi da idete da overite ugovor o zakupu da vidis kako ce da ispituje odmah kolike su subvencije i trazi odmah pola para .Mene bre mnogi ispituju koliko zaradjujem i koliki mi je prinos i da mu polazem racune a izdao mi zemlju u zakup,sveee ga strahh da neogazdim i ne zaradim mnogo na njegovu zemlju...
 
Poslednja izmena:
Taj seljak kako ga ti nazivas, sa 5 ha (ako ce se ostvariti jos uvek nedovrsena prica) ce imati pravo na maksimalno 200.000 din (a ne 300 e), a onaj sa 100 ha 4 milona din. pa ce sad onaj sa 5 ha da ulozi u djubrivo dok ovaj drugi sa 100 ha kupice traktor jer navodno on nema investicije u djubrivo i u ostalom repromaterijalu. To su ti price za malu decu i sto rece Coci ti pojma nemas koja je ta investicija u onih 100 ili 200 ha.
Druga stvar pisano vise puta, ili imati 5 ha ili 50 ili 100 ili 1000 ha ili ostvariti subvencije od te manje povrsine ili ti od one vece, sve ti je to procentualno isto i svako ima svoj ulog, s tim sto jedan mnogo manji a drugi mnogo veci.
Ali tebi na uvo zvuci mnogo para ta svota sa 100 ha pa se tu malo gubis u racunicu!
Kako se gubim u računici, ulog za 1 hektar x 100 je ulog za 100 hektara, jel dobra racunica?

Svi vi spominjete ulog, veliki je ulog na 100 hektara a što ne kaže neko koliki je prihod. Sa prihodom onaj sa 5 hektara ne može ništa da uradi ali sa 100 hektara može itekako. 2020. bila dobra godina za kukuruz i dobra cena, covek u okolini samo od čistog prihoda (oko 200 000, mozda malo vise) sa 200 hektara kukuruza seo sa torbom novca u auto i za dan kupio 2 nova auta, 2 nova traktora i novi kombajn. Sledeće godine poskupelo djubrivo troduplo i onda se hvata za glavu odakle ce, mora kredit, subvencije male, sve poskupelo a 1 hektar zemlje nije vratio nego jos se osilio pa nudi evro vise. Pa rođače zaradu ne trošiš za jedan dan nego veći deo čuvaš za ne daj bože, da ne moraš posle da zajmiš ili da kukaš na državu.
 
Mnogi ovde ne žive samo od čiste poljoprivrede te otuda i nerazumevanje oko neuzimanja (nemoranja) subvencija ali no.Kolege južno od Dunava, cena zemlje ovde kod mene je +- 20000 hiljada evra hektar a zakup u proseku 550 evra hektar, koliko je kod vas ove dve stavke, obrađujem oko 115-116 jutara u 34 parcele od toga su mi 13 parcela od 0,5-2kj površine, da li mislite da je ovo prevelika ukrupnjenost parcela za najvalitetniju (Bačka) zemlju u Srbiji i realan odnos cene na večito ili zakupa sprem krajne ekonomske dobiti sa jedinice površine, razumem ja da je kod vas teža zemlja za obradu i nepravilnije parcele, lošiji kvalitet ali voleo bih da vas vidim kad treba svake jeseni dati samo za zakup 30000 evra a zadnje dve godine radim sa minusom, svi smo mi u istim govnima u globalu, ima tu mnogo prostora za polemiku samo smo mi Srbadija nesložni i zavisni i zato tako i prolazimo, nikad mi nećemo biti složni kao Nemački poljoprivrednici jer nas zanima uvek tuđe dvorište ali no.
Ne znam za sva mesta (razlikuje se sigurno), cena 5-10 hiljada po hektaru a zakup 200-400 po hektaru. Prinosi 6-7t pšenice, 9-10t kukuruza po hektaru u ekstra godinama, prosek je manji.

Naravno da smo nesložni i zavisni. Evo npr ja sa 5-10-15 hektara hocu da povecam povrsine kojih nema slobodnih, čujem onog sa 90-100-130 hektara da se žali kako radi u minusu , ne zna kako da preživi, mora da se zadužuje, male su mu subvencije itd...odem da ga pitam (znamo se, druzimo se) da mi ustupi neki hektar da radim dok se on ne izvuče iz krize i on mi kaže "A PA NE MOZE, KAKO CU DA PREHRANIM PORODICU", zahvalim se, okrenem i odem, nije nikakav problem, nisam ni mislio da ce mi ustupiti ali druzimo pa reko da mu pomognem da se ne zaduzuje. I u svoj toj krizi taj neki posle slika novu tanjiracu, sejalicu, kupio noviji džip, uzeo nove njive u zakup po većoj ceni.

Evo i u ovoj poslednjoj, mozda najtezoj godini niko nije odustao ni od jednog parceta zemlje, jos se krče parlozi, grade nova skladista, kupljeno nekoliko novih traktora u selu a svima je loše i rade u minusu.
 
@mirosti
Obrazlozi .
Screenshot-2024-01-09-12-54-44-825-com-android-chrome.jpg
 
Coci, uložili roditelji u moje školovanje lepe pare + muka+vreme+trud. To bi, revalorizovano na sadašnje novce, bio jedan novi JD sa sve navigacijom ili onaj komplet kod Radoslava (Puma, četvorobrazni obrtač kome je jedna strana kraća 1 cm plus dron koji snima i po magli).
A nasi roditelji nisu ulozili u skolovanje svoje dece??
A sem auta ni hemijsku nisi poneo na posao, a komsa ratar hiljade i hilhade evrica ulozio u svoja sredstva rada.
Ovo sto sam napisao je realnost, a tvoj post je zamena teza.
 
Ali je isto toliko veci i rizik.
Naravno da je veći rizik, toliko je veliki da moze za dve, mozda cak i za jednu godinu da se bankrotira. Samo sto kod mene u okolini (ne kazem da je svuda tako) niko u zadnjih 10 godina nije bankrotirao nego svi povecavaju povrsine i novu mehanizaciju kupuju a sve više se žale kako se ne isplati da rade a 1 ar zakupa ne vraćaju, samo uzimaju novi zakup i počinju međusobno da se svađaju zbog podizanja cene.
 
Nikad nije bilo niti ce biti da svima bude isto. Uzmi samo godinu 21/22 i cenu suncokreta. 73 dinara. Ekstra, ekstra cena, ali sta vredi kad je nekom rodio 2t po ha, a nekom 4t a radili su isto, ali je priroda ucinila da bude tolika razlika. Opet neko nije hteo da seje suncokret jer crpi zemlju i to treba postovati, ali nemoj kukukati. Treci opet nece da seje strano seme ili mu je neko seme skupo i to treba postovati, ali onda nemoj kukati.
Naravno da je veći rizik, toliko je veliki da moze za dve, mozda cak i za jednu godinu da se bankrotira. Samo sto kod mene u okolini (ne kazem da je svuda tako) niko u zadnjih 10 godina nije bankrotirao nego svi povecavaju povrsine i novu mehanizaciju kupuju a sve više se žale kako se ne isplati da rade a 1 ar zakupa ne vraćaju, samo uzimaju novi zakup i počinju međusobno da se svađaju zbog podizanja cene.
Ti nisi u njegovom novcaniku pa da znas da li je on bankrotirao ili ne. Mozda je na ivici bankrota, ali je podigao kredit da izadje iz bule, ali cuti i nejde po selu da se hvali.
 
Kako se gubim u računici, ulog za 1 hektar x 100 je ulog za 100 hektara, jel dobra racunica?

Svi vi spominjete ulog, veliki je ulog na 100 hektara a što ne kaže neko koliki je prihod. Sa prihodom onaj sa 5 hektara ne može ništa da uradi ali sa 100 hektara može itekako. 2020. bila dobra godina za kukuruz i dobra cena, covek u okolini samo od čistog prihoda (oko 200 000, mozda malo vise) sa 200 hektara kukuruza seo sa torbom novca u auto i za dan kupio 2 nova auta, 2 nova traktora i novi kombajn. Sledeće godine poskupelo djubrivo troduplo i onda se hvata za glavu odakle ce, mora kredit, subvencije male, sve poskupelo a 1 hektar zemlje nije vratio nego jos se osilio pa nudi evro vise. Pa rođače zaradu ne trošiš za jedan dan nego veći deo čuvaš za ne daj bože, da ne moraš posle da zajmiš ili da kukaš na državu.
To sto je taj potrosio zaradu za jedan dan je njegov posao i njegova glava.
Ne treba ti da se brines o tome kako mu je a ni o tome u kojem je sranju ako i jeste.
Svakako da mu neces ti podmiriti kredit kojeg ima.
Pokazujes samo zavist i nista drugo!
Sto se tice prihoda, kako ne mozes da shvatis da je procentualno isto kao i sa subvencijama? Ako imas prihod od 1 ha 100 e a od 100 ha 10000 e isti je slucaj ili isto sranje jer i u prvom i drugom slucaju neces imati dovoljno da pokrenes sledecu godinu a kamo li za zivot!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh