Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Неће више нико да копа... И да трпи траву... Удари тотал и готово...
 
Више сам мислио на окућницу. За њиве и интензивну пољопривреду нисам написао ништа јер ту мора да раде препарати.

Код мене сви ударају тотал око куће и око ограда. Нико да покоси траву или да окопа.
А после та прашина улази у кућу а кроз земљу улази у бунаре.
 
Lako je bilo kopati 2-3 hektara sa 3 generacije i 8-10 duša u kući. Aj sad ti sam okopaj 20-30-100 hektara.
Нас 5 дневно 1 кј смо копали. Али темељно без јурњаве и прескакања или затрпавање корова. Некад су биле неке жене код нас ишле копале њих четири1кј на дан. Данас једва можеш наћи неког ко уме да барата мотиком.
 
Ljudi ako vi gore Vojvodina, Sumadija ne možete da nađete ljude da kopaju šta mi da kažemo na jugu gde nam prazna sela

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Више сам мислио на окућницу. За њиве и интензивну пољопривреду нисам написао ништа јер ту мора да раде препарати.

Код мене сви ударају тотал око куће и око ограда. Нико да покоси траву или да окопа.
А после та прашина улази у кућу а кроз земљу улази у бунаре.
To da, ja kod mene kada kosim pored ograde pokosim celu ulicu zato što ima par njih starijih koji hoće da prskaju i onda sam ja preuzeo da kosim skoro svima.
 
Ljudi ako vi gore Vojvodina, Sumadija ne možete da nađete ljude da kopaju šta mi da kažemo na jugu gde nam prazna sela

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Realnost je da nece ljudi da rade takve poslove vise. Pre ce otici u firmu da motaju kablove. Kada im dosadi, odu na bolovanje. Pio i zdravstveno idu. Imaju sigurno primanje mesecno. A zasto bi i radili? Da radi za mizeriju, nece. Cene otisle u nebesa a plaćanje ostalo na istom nivou. Treba misliti dalje od stomaka i kore hleba. Ista prica i kod gazda. Sve otislo gore, cene proizvoda pale dole. Nemaju ni oni da plate. Na stranu sto neki i ne bi ali dosta njih i bi platilo jer dobrog radnika nikad nije tesko platiti kada se ima. Uglavnom se nema. Proslo je vreme jednog televizora i 5-8kanala. Sve i na svakom koraku se placa i to nesrazmerno zaradama. Plati struju, plati telefon jer bez njega si kao izolovan. Plati internet, realnost je da je u danasnje vreme potreba skoro kao i struja. Bez crvene ti se ranije niko nece ni javiti se a sada bez dve crvene nista.
 
Знате како је једна млада дама рекла када је ишла да бере малине?! Боље пола сата на к.... него цео, дан на сунцу за 2500дин. Код нас само пензионери још иду на њиву и то има њих две три жене што воде групе по 50 - 100људи и само фирме приватно неће. Или код великих газда и лова соларно само на блатобрану.
 
Realnost je da nece ljudi da rade takve poslove vise. Pre ce otici u firmu da motaju kablove. Kada im dosadi, odu na bolovanje. Pio i zdravstveno idu. Imaju sigurno primanje mesecno. A zasto bi i radili? Da radi za mizeriju, nece. Cene otisle u nebesa a plaćanje ostalo na istom nivou. Treba misliti dalje od stomaka i kore hleba. Ista prica i kod gazda. Sve otislo gore, cene proizvoda pale dole. Nemaju ni oni da plate. Na stranu sto neki i ne bi ali dosta njih i bi platilo jer dobrog radnika nikad nije tesko platiti kada se ima. Uglavnom se nema. Proslo je vreme jednog televizora i 5-8kanala. Sve i na svakom koraku se placa i to nesrazmerno zaradama. Plati struju, plati telefon jer bez njega si kao izolovan. Plati internet, realnost je da je u danasnje vreme potreba skoro kao i struja. Bez crvene ti se ranije niko nece ni javiti se a sada bez dve crvene nista.
Kod nas je dnevnica 30 - 40 eura i za te pare biraju poslove, dosta njih od podne rade pijani. Nekada se kopalo za mizeriju, za malo hrane, pre 20 godina rumuni kopali za 10evra (600dinara). Sada kada bi moralo da se kopa a dnevnice ovolike, odoše sve njive u parlog a mi u pm.
 
За њиве и интензивну пољопривреду нисам написао ништа јер ту мора да раде препарати.
Не мора. Писали смо већ пре 5-6 година. У Бразилу п а л е. Личи на ратарску прскалицу а на дизнама бије пламен; напајање гасне боце.
Данас једва можеш наћи неког ко уме да барата мотиком.
Е да наиђе једна гладана година (у ствари две; за једну има резерве) како би научили. А коме не лежи мотика има да плеви ал' из корена.
 
Ух види имао сам малине скупимо жене да оплеве корова три дана без престанка налива да земља скроз омекне. Оне почупале пар метара и оплеле косирима оним кинеским на склапање. Дошло ми да их побијем преко 100 спојки на 40 ари малина. Нова црева те године метнуо, следеће пљевљење супруга и ја сваки дан по 2-3 сата и за седам дана оплевили целе малине. Јесте да други дан нисам могао ходати али већ 5 дан сам почео да пузим, а седми сам могао и на столици да седим. 🤣
 
Знате како је једна млада дама рекла када је ишла да бере малине?! Боље пола сата на к.... него цео, дан на сунцу за 2500дин. Код нас само пензионери још иду на њиву и то има њих две три жене што воде групе по 50 - 100људи и само фирме приватно неће. Или код великих газда и лова соларно само на блатобрану.
Ima i ova rečenica Svi bi da j..u a niko neće da plati. Plati pa onda j..i.
 
Realnost je da nece ljudi da rade takve poslove vise. Pre ce otici u firmu da motaju kablove. Kada im dosadi, odu na bolovanje. Pio i zdravstveno idu. Imaju sigurno primanje mesecno. A zasto bi i radili? Da radi za mizeriju, nece. Cene otisle u nebesa a plaćanje ostalo na istom nivou. Treba misliti dalje od stomaka i kore hleba. Ista prica i kod gazda. Sve otislo gore, cene proizvoda pale dole. Nemaju ni oni da plate. Na stranu sto neki i ne bi ali dosta njih i bi platilo jer dobrog radnika nikad nije tesko platiti kada se ima. Uglavnom se nema. Proslo je vreme jednog televizora i 5-8kanala. Sve i na svakom koraku se placa i to nesrazmerno zaradama. Plati struju, plati telefon jer bez njega si kao izolovan. Plati internet, realnost je da je u danasnje vreme potreba skoro kao i struja. Bez crvene ti se ranije niko nece ni javiti se a sada bez dve crvene nista.
U fabrici Bosch u Šimanovcima iz jednog susednog sela radi njih 80. Neka su plate i doprinosi 100 hiljada, ima li to selo da izdvoji 8 miliona svaki mesec da bi ti ljudi radili u poljoprivredi? Radom u firmi ljudi ulaze u sistem i mogu nešto da planiraju a ne da čekaju da ih neki seljak pozove u dnevnicu.
 
Realnost je da nece ljudi da rade takve poslove vise. Pre ce otici u firmu da motaju kablove. Kada im dosadi, odu na bolovanje. Pio i zdravstveno idu. Imaju sigurno primanje mesecno. A zasto bi i radili? Da radi za mizeriju, nece. Cene otisle u nebesa a plaćanje ostalo na istom nivou. Treba misliti dalje od stomaka i kore hleba. Ista prica i kod gazda. Sve otislo gore, cene proizvoda pale dole. Nemaju ni oni da plate. Na stranu sto neki i ne bi ali dosta njih i bi platilo jer dobrog radnika nikad nije tesko platiti kada se ima. Uglavnom se nema. Proslo je vreme jednog televizora i 5-8kanala. Sve i na svakom koraku se placa i to nesrazmerno zaradama. Plati struju, plati telefon jer bez njega si kao izolovan. Plati internet, realnost je da je u danasnje vreme potreba skoro kao i struja. Bez crvene ti se ranije niko nece ni javiti se a sada bez dve crvene nista.
U selu pored mog čovek ima sada već 70 godina, vratio se u zavičaj, počeo oko svoje kuće da kupuje od komšija i rođaka zemlju da si ima za sebe. Napravio kuću, finu okućnicu, ogradio se jer mi divlje svinje pravile lom.
Međutim,godinama ima problem da nađe ljude da mu pomažu, daje dnevnice,daje hranu pa čak i piće i ono što je sposobno da radi kaže ko te ebe ja li ću te bogatim.
Čovek je majstor bravar i ima posla kolko oćeš, poljoprivredom se bavi da si ima za sebe,rodbinu i prijatelje. Jedno vreme je pravio sira kozji,fenomenalan sira ali morao da smanji broj koza jer nije mogao sam da im obezbedi hranu i da stigne oko njih.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
U selu pored mog čovek ima sada već 70 godina, vratio se u zavičaj, počeo oko svoje kuće da kupuje od komšija i rođaka zemlju da si ima za sebe. Napravio kuću, finu okućnicu, ogradio se jer mi divlje svinje pravile lom.
Međutim,godinama ima problem da nađe ljude da mu pomažu, daje dnevnice,daje hranu pa čak i piće i ono što je sposobno da radi kaže ko te ebe ja li ću te bogatim.
Čovek je majstor bravar i ima posla kolko oćeš, poljoprivredom se bavi da si ima za sebe,rodbinu i prijatelje. Jedno vreme je pravio sira kozji,fenomenalan sira ali morao da smanji broj koza jer nije mogao sam da im obezbedi hranu i da stigne oko njih.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
A koliku dnevnicu daje?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh