U kvalitetu uglavnom ima razlike ipak svi se vataju za jeftinije. Retki su ti koji su spremni da plate kvalitet pogotovo u tom nižem cenovnom rangu, a tu se uglavno vata za jeftinije.
E doktore pričaš nešto o zakonu slobodnog tržišta, konkurentnosti itd. Sve je to OK i lepo samo ako možeš da mi pojasniš kako da budeš konkurentan nekome ko za kg iste npr. neke žitarice dobije 3X veće subvencije nego ti? Da budeš konkurentan nekome kome se isplati da ne zaradi ništa na samom rodu i opet će biti u plusu?
Kako da budeš konkurentan mesu koje se uvezi iz EU (i ostalih egzotičnih destinacija) koje je pri isteku (ili isteklo) svog zakonskog roka držanja u zamrzivaču u tim zemljama i koje naravno ide po neupredivo nižoj ceni nego sveže meso. Tagodje u većini slučajeva ne bi ni smelo da se prodaje u zemlji porekla.
Naravno razni kumovi i ortci imaju monpol na uvoz i narvno da za njih zakoni ne važe. Onomad zabrane izvoz žita, obore je do te mere da je većina poljprivrednika ostala u kreditima do guše (mnogi ne mogu ni da se izčupaju), ali se pre toga rasprodaju sve zakonom propisane robne rezrve po tim dobrim cenama da bi se iste zatim popunile sa robom duplo manje cene. Kakvi majstori, kakvi velikani ekonomoje, jednom rečiju pravi biznismeni. Ko je meni kriv što se nisam seti toga. Odvostručili ljudi novac, bez rizika, bez ulaganja. Kako to opisati nego "genijalno".