Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Znači ne isplati ti se, ali te to ne sprečava da pametuješ nama koji smo ostali na selu i nastavili da se borimo da opstane ono što su nam očevi i dede ostavili?
Volim Vas iz grada, osećam se kao da pričam sa decom iz vrtića, što se tiče poljoprivrede. Znate samo da postoji svinja, krava, koza, ovca, kokoška i ćurka. Ali ipak Vas to ne sprečava da diskutujete i nama govorite da se bavimo nisko kvalifikovanim poslom, koji bi čak i Vi nesposobni mogli da radite.
Kada gospoda ne bi mogla da uvezu meso, i kada bi morali samo od našeg stočnog fonda da se hranimo. Vrlo brzo bi Ti doktore došao kod mene, nisko kvalifikovanog radnika, kao što ti kažeš, da tražiš parče mesa ili svinju, ali tada ne bi pitao za cenu :)

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Covece sta dobijam od imleka? Obrano mleko sa 3.2% mm, ali sta mlekar dobije od imleka? 62 dinara i 20 od drzave? Pa zasto meni ne naplati 130 dinara, uzme 48 dinara vise? Zar mu to nije logicnije? Zasto meni trazi 150 dinara a imleku to isto mleko daje za 82 dinara? I posmatrano iz ugla laika, on kupi imlekovo mleko, odmah pije, ovo mora da prokuva, ja licno moram i da skinem i bacim kajmak jer ne volim mladi kajmak.
A za gospodina iznad, pa nisam nastavio jer vidim da se ne isplati da ti to bude jedino zanimanje, to shvatio i moj deda pre 50 godina zato je radio u fabrici. Ne kazem ja da je poljoprivrednik neobrazovan, zaboga, nego da proizvodnja hrane za sopstvene potrebe ne zahteva usku specijalizaciju i neko obrazovanje, moj prapradeda sa osam razreda ziveo od toga i dodatnog zanimanja, ja cenim rad seljaka ali cenim i sebe i ako ja izracunam da mi se vise isplati da sam proizvedem sta mi treba, i vecina ostalih, onda cete tek da vidite sta je ponuda a sta potraznja. Zato jabuka ne moze da bude 300 dinara a svinjetina 3000...
Meni je jedan mesar rekao, kad sam mu prodao svinje, dok god ti dolaziš kod mene i pitaš pošto ću ja platiti TVOJE svinje tebi neće biti dobro. A isto tako je za svaki poljoprivredni proizvod. Ja bih ti samo rekao da budeš srećan što se ne baviš ovim poslom i što ti tvoji pacijenti ne govore koliko tvoj pregled i dijagnoza i propisana terapija vrede... I ja kukuruz prodajem od kuće po 30 dinara, prodaja ide onako... Ali to je cena sa kojom ja imam neke zarade od par dinara. Sve ispod toga je podcenjivanje seljačkog rada. Inače, poljoprivreda se prvenstveno radi iz ljubavi pa onda sve ostalo...

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Lekaru nemas ni ti mnogo mozganja . Moras da pratis protokole koje je neko drugi napisao . Ne podcenjuj druga zanimanja jer ni jedno nije lako i prosto . Za koronu ste se pokazali da ste kukavice i da nemate kicmu . Cutali ste ( ogromna vecina ) kao zaliveni , slusali naredjenja , prosipali pamet . Toliko o vasoj bransi . Cutite i dan danas i jel se nekada zapitas kako je medicina napredna jer sto je naprednija sve vise je ljudi bolesno . Koja ti je specijalnost ?
Druze ne drvi o tome, kad te molim. Pogledaj koliki je zivotni vek danas a koliki je bio pre pojave savremene medicine, ja kad procitam ovu glupost odmah zakljucim da si neobrazovan, da nisi naucen da razmisljas. Taj protokol pratim jer je zasnovan na dokazima, evidence based medicine, jer je neko odradio ihaha studija da bi to standardizovao, ne mogu ja kao lekar da se posvetim samo jednoj bolesti, nemam vremena ali postoje ljudi koji zato dobijaju platu i koji kreiraju te protokole koje sam ja zakonski duzan da pratim inace ide tuzba za nesavesno lecenje i ja nikako ne mogu da opravdam to recima ja sam mislio to treba tako kad dokazi govore suprotno. Ovo za covid ne razumem, ako se odnosi na vakcinu, korist/steta je daleko veca kod vakcine ali nije ovaj forum mesto za takve rasprave. Sve je vise bolesnih jer ljudi zive u proseku oko 69 godina kod nas, u Italiji uveliko preko 80, to ti je kao kod traktora, mala sansa za kvar sa 1000h al kad nakrcas 30000h sve cesce i cesce ides kod majstora
 
Posto ce svakako ujutru sve ovo da leti u temu Chat, eto mogu da pomenem i moje poslednje iskustvo sa lekarom koji pregleda dete 2 minuta, pripisuje antibiotike i tako vise puta za 2 meseca a onda sa trece strane cujem da se upala uva ne leci tako i da mora da se uradi bris grla i nosa da se postavi tacna dijagnoza.. Ali ne, guzva je u cekaonici, 2 minuta unutra, pogled 3 sekunde u uvo i ispisan nalaz sa listom lekova je skroz ok..
 
Posto ce svakako ujutru sve ovo da leti u temu Chat, eto mogu da pomenem i moje poslednje iskustvo sa lekarom koji pregleda dete 2 minuta, pripisuje antibiotike i tako vise puta za 2 meseca a onda sa trece strane cujem da se upala uva ne leci tako i da mora da se uradi bris grla i nosa da se postavi tacna dijagnoza.. Ali ne, guzva je u cekaonici, 2 minuta unutra, pogled 3 sekunde u uvo i ispisan nalaz sa listom lekova je skroz ok..
Da. To se zove savesno lečenje i poštovanje protokola. Šta mi neobrazovani znamo o tome. Inače, dete od mog kuma završilo na hirurgiji zbog takvog lečenja upale uva.

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
 
Da. To se zove savesno lečenje i poštovanje protokola. Šta mi neobrazovani znamo o tome. Inače, dete od mog kuma završilo na hirurgiji zbog takvog lečenja upale uva.

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
Pa upravo, cast izuzecima ali ja sve cesce vidjam da se taj posao samo otaljava, taj posao koji je daleko ozbiljniji od ovoga sto mi neuki radimo..
 
Meni je jedan mesar rekao, kad sam mu prodao svinje, dok god ti dolaziš kod mene i pitaš pošto ću ja platiti TVOJE svinje tebi neće biti dobro. A isto tako je za svaki poljoprivredni proizvod. Ja bih ti samo rekao da budeš srećan što se ne baviš ovim poslom i što ti tvoji pacijenti ne govore koliko tvoj pregled i dijagnoza i propisana terapija vrede... I ja kukuruz prodajem od kuće po 30 dinara, prodaja ide onako... Ali to je cena sa kojom ja imam neke zarade od par dinara. Sve ispod toga je podcenjivanje seljačkog rada. Inače, poljoprivreda se prvenstveno radi iz ljubavi pa onda sve ostalo...

Послато са SM-A546E помоћу Тапатока
Od ljubavi se ne zivi, svi mi volimo svoje poslove ali postoji nesto sto se zove ekonomska isplativost, ja najvise volim da trcim, vozim bicikl i veslam i mogao bih da krenem da se bavim time ali ja od toga ne mogu da prehranim porodicu i zato se ne bavim time, kada se smanji broj seljaka i ljudi koji obradjuju zemlju, smanjice se i zasicenost trzista i imacete veci profit, ali tu se javlja i uvoz... Ali ni taj uvoz nije svojstven samo za poljoprivredu, sad imamo manjak zidara i uvozimo ih iz turske, manjak dostavljaca, dolaze iz bangladesa, sve je to ekonomija, sve je ponuda i potraznja
Posto ce svakako ujutru sve ovo da leti u temu Chat, eto mogu da pomenem i moje poslednje iskustvo sa lekarom koji pregleda dete 2 minuta, pripisuje antibiotike i tako vise puta za 2 meseca a onda sa trece strane cujem da se upala uva ne leci tako i da mora da se uradi bris grla i nosa da se postavi tacna dijagnoza.. Ali ne, guzva je u cekaonici, 2 minuta unutra, pogled 3 sekunde u uvo i ispisan nalaz sa listom lekova je skroz ok..
VIdis da lupas gluposti opet, upala uva je termin koji moze da se, najcesce odnosi na srednje uho ili spoljasnje uho, protokol se razlikuje u oba slucaja i ni u jednom se rutinski ne radi bris grla i nosa ili uha, posto pominjes bris grla i nosa verovatno si imao upalu srednjeg uha koja se leci empirijski, krece se sa vazokonstriktorima za nos kod odraslih, kod dece lavaza fizioloskim rastvorom i hipertoni rastvor za nos, ako simptomi perzistiraju 4 dana daje se amoksilin, 10 dana, ako ne odgovori na terapiju, onda u obzir dolazi bris i dodaje se klavulanska kiselina, itd. Taj lekar je tu postupio lose jer se kod dece 80% upala sanira samo od sebe, vecina su virusnog porekla i pravovremenom terapijom u vecini slucajeva nema potrebe za ab, neka deca imaju i genetsku predispoziciju ili faktore sredine kao i faktore organizma koji vode ka hronicitetu i potrebi za ugradnjom aeracionih cevcica ali kazem nije ovaj forum za to, taj lekar nema vremena ali niko od vas se ne buni, kad strajkuju niko ne podrzava i tako nam je kako nam je
 
Doktore, ako bi mogao samo da mi kažeš gde radiš, čisto da ne padnem u tvoje "stručne" ruke kada mi doktor bude trebao.
Ako pak budeš prolazio kroz Dobrince, javi se da ti pokažem kako izgleda svinja, kokoška i ostale životinje.
Na kraju krajeva, i taj kukuruz o kome je krenula polemika. Dođi da ti pokažem razliku između kukuruza od 16 dinara i od 26 dinara.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Doktore, ako bi mogao samo da mi kažeš gde radiš, čisto da ne padnem u tvoje "stručne" ruke kada mi doktor bude trebao.
Ako pak budeš prolazio kroz Dobrince, javi se da ti pokažem kako izgleda svinja, kokoška i ostale životinje.
Na kraju krajeva, i taj kukuruz o kome je krenula polemika. Dođi da ti pokažem razliku između kukuruza od 16 dinara i od 26 dinara.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
U Beogradu radim, tesko da ces zapasti kod mene, osim ako nije ne daj Boze nesto ozbiljno. Otac mi je drzao farmu kokosaka davno ali kao usputan posao, video da trud prevazilazi zaradu i odustao. Ako ce silos da napravi razliku izmedju ta dva kukuruza evo ja se izvinjavam.
Nemam nikakve veze sa Vojvodinom i znam itekako iz prica i iz detinjstva kako je baviti se poljoprivredom, deda sa oceve strane mi je obradjivao njive u koje traktor ni dan danas ne moze da udje tako da su te price malo suvisne, njiva 7 klasa, a drugi njive 1 i 2 klase, tako da mogu i to dvoje da ti uporedim pa da vidis sta je muka i oranje volovima u brdu.
 
Svi su obrađivali umesto tebe, znaš samo šta su ti pričali.
Bila je sestra u Beogradu, morao je mito da se da, da bi lekar dobro pregledao.
Ako kod tebe zapadnem, znaj da će mito biti vrlo tanak.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
@CattleM prilicno dobro objasnjen proces dijagnostike upale uha. Predlazem da se drzis toga a ovo oko poljoprivrede da ucis polako i postepeno ulazis u to ako vec zelis..

Laku noc vam zelim, ustajem rano jer mora neko da napravi one programe po racunarima lekara, i one aplikacije za banke i tako to.. To isto rade neki neuki, svasta sam vidjao ;)
 
Doktore, ako bi mogao samo da mi kažeš gde radiš, čisto da ne padnem u tvoje "stručne" ruke kada mi doktor bude trebao.
Ako pak budeš prolazio kroz Dobrince, javi se da ti pokažem kako izgleda svinja, kokoška i ostale životinje.
Na kraju krajeva, i taj kukuruz o kome je krenula polemika. Dođi da ti pokažem razliku između kukuruza od 16 dinara i od 26 dinara.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Izgleda ovaj psihijatar . Dasao malo na forum da se smiri i da dobije terapiju od nas seljaka 🤣
Dobro je lekar , zvuci lepo tvoje objasnjenje . Ali jel si nekada razmislio da su manje ratova , higijena i cista voda zasluzni za povecanje zivotnog veka ? I bez ljutnje , polazete tu Hipokrativu zakletvu a ljudima koji nemaju para ne pomazete . I jel si se pobunio zbog toga ili ti protokol nalaze da cutis ?
 
Ako me ista nervira a to je serendanje vas ,,skolovanih".Druze i sam imam zavrsenu srednju skolu a da sam hteo mogao sam i fakultet, no opredelio sam se da radim ono sto vise volim.Nikad to nisam potencirao u razgovoru sa nekim kolegom koji nema dana srednje skole,niti mislim da je to bitno da bi bio uspesan u zivotu.Znam dosta poljoprivednika kao i ljudi sa drugim zanimanjem koji su jako uspeni u svom poslu i zivotu nezavisno od obrazovanja.Ti ne svatas da ne moraju svi biti poljoprivednici jer su bili lenji da uce i nemaju pojma raditi nesto drugo ili su glupi za bilo sta drugo.Verujem da je polovina nas na forumu nastavila da radi ovaj posao jer to voli,jer su mu to radili ocevi i dedovi i zeli da nastavi porodicni posao.To ne znaci da treba da dopustimo da nas neko podcenjuje i ponizava a pogotovu vlast.Moras da se boris za svoja prava,a to ponekad ukljucuje i nepopularne mere.Vidi se da nisi ziveo od proizvodnje i prodaje proizvoda zato tako i reagujes.Gde si druze bio kad su prasici bili 120din da kazes evo izvoli 200din jer si ga proizveo ispod cene kostanja i radio si u minusu.Jest boli svakog patka kad je nase jeftino i ispod cene kostanja.Tad je parola bila zasto radis ako ti se neisplati.Ljudi koji istraju i opstaju u svakvim situacijama i nisu ugasili svoju proizvodnju imaju puno pravo da traze za svoju robu onoliko koliko misle da vredi u datom trenutku.Gospodo zivimo u kapitalizmu gde vladaju surovi zakoni.Da bi danas mogao da zivis od ciste poljoprivrede moras raditi minimum 20-30h zemlje (ratarstvo-stocarstvo) za koje ti je potrebno brdo mehanizacije koja se stice godinama te objekti za razne namene.Moras biti i ekonomista i agronom i veterinar i stalno uciti i usavrsavati se u raznim oblastima da bi mogao da opstanes i napredujes.Radis 24/7 i naravno da hoces da si adekvatno placen za taj posao.Kako bi bilo kad se sutra ti kao lekar pozalis da ne mozes ziveti od svoje plate, kazem druze nemoj to raditi ako ti se ne isplati?Uci sa recimo 50g drugi posao ili idi u zidare...Kad budemo naucili da vise cenimo jedne druge a manje ponizavamo bice nam svima bolje.
 
Svi su obrađivali umesto tebe, znaš samo šta su ti pričali.
Bila je sestra u Beogradu, morao je mito da se da, da bi lekar dobro pregledao.
Ako kod tebe zapadnem, znaj da će mito biti vrlo tanak.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Ne uzimam ja to, dokacilo je i mene malo kad je nastupila kriza 90ih, sve proizveli na selu, nismo je ni osetili, i dan danas se sve kosi i odrzava, sade se vocke, postuje se ta dedovina ali sam svestan da od toga nema lagodnog zivota, to je znao i moj deda kada je posao bio ihaha tezi
Izgleda ovaj psihijatar . Dasao malo na forum da se smiri i da dobije terapiju od nas seljaka 🤣
Dobro je lekar , zvuci lepo tvoje objasnjenje . Ali jel si nekada razmislio da su manje ratova , higijena i cista voda zasluzni za povecanje zivotnog veka ? I bez ljutnje , polazete tu Hipokrativu zakletvu a ljudima koji nemaju para ne pomazete . I jel si se pobunio zbog toga ili ti protokol nalaze da cutis ?
Higijeni je doprineo lekar, masovna upotreba sapuna je krenula iz jednog porodilista, i sapun je najzasluzniji, zatim ab, a potom razvoj svih ostalih grana medicine, pobunio se jesam, jos dok sam bio student ali nazalost oni koji treba da se najvise bune, obicni gradjani, oni cute.
@CattleM prilicno dobro objasnjen proces dijagnostike upale uha. Predlazem da se drzis toga a ovo oko poljoprivrede da ucis polako i postepeno ulazis u to ako vec zelis..

Laku noc vam zelim, ustajem rano jer mora neko da napravi one programe po racunarima lekara, i one aplikacije za banke i tako to.. To isto rade neki neuki, svasta sam vidjao ;)
Ja sam ozbiljan u poslu kojim se bavim ali hteo sam da napravim izlet, reko preselim se u rodni grad, posla ima, tu mi je porodica, sa strane mlecno govedarstvo, zahvaljujuci forumu sam shvatio da to ne moze da bude sporedni posao i odustao sam od toga, sad gledam anguse i razmisljam sta i kako, svidja mi se ideja da imam i da proizvodim svoje.
 
Ako me ista nervira a to je serendanje vas ,,skolovanih".Druze i sam imam zavrsenu srednju skolu a da sam hteo mogao sam i fakultet, no opredelio sam se da radim ono sto vise volim.Nikad to nisam potencirao u razgovoru sa nekim kolegom koji nema dana srednje skole,niti mislim da je to bitno da bi bio uspesan u zivotu.Znam dosta poljoprivednika kao i ljudi sa drugim zanimanjem koji su jako uspeni u svom poslu i zivotu nezavisno od obrazovanja.Ti ne svatas da ne moraju svi biti poljoprivednici jer su bili lenji da uce i nemaju pojma raditi nesto drugo ili su glupi za bilo sta drugo.Verujem da je polovina nas na forumu nastavila da radi ovaj posao jer to voli,jer su mu to radili ocevi i dedovi i zeli da nastavi porodicni posao.To ne znaci da treba da dopustimo da nas neko podcenjuje i ponizava a pogotovu vlast.Moras da se boris za svoja prava,a to ponekad ukljucuje i nepopularne mere.Vidi se da nisi ziveo od proizvodnje i prodaje proizvoda zato tako i reagujes.Gde si druze bio kad su prasici bili 120din da kazes evo izvoli 200din jer si ga proizveo ispod cene kostanja i radio si u minusu.Jest boli svakog patka kad je nase jeftino i ispod cene kostanja.Tad je parola bila zasto radis ako ti se neisplati.Ljudi koji istraju i opstaju u svakvim situacijama i nisu ugasili svoju proizvodnju imaju puno pravo da traze za svoju robu onoliko koliko misle da vredi u datom trenutku.Gospodo zivimo u kapitalizmu gde vladaju surovi zakoni.Da bi danas mogao da zivis od ciste poljoprivrede moras raditi minimum 20-30h zemlje (ratarstvo-stocarstvo) za koje ti je potrebno brdo mehanizacije koja se stice godinama te objekti za razne namene.Moras biti i ekonomista i agronom i veterinar i stalno uciti i usavrsavati se u raznim oblastima da bi mogao da opstanes i napredujes.Radis 24/7 i naravno da hoces da si adekvatno placen za taj posao.Kako bi bilo kad se sutra ti kao lekar pozalis da ne mozes ziveti od svoje plate, kazem druze nemoj to raditi ako ti se ne isplati?Uci sa recimo 50g drugi posao ili idi u zidare...Kad budemo naucili da vise cenimo jedne druge a manje ponizavamo bice nam svima bolje.
O covece kazem ti nemam ja nista protiv neskolovanih, niti vise vrednujem skolovane ,ali moras da shvatis da posao koji ne zahteva usku specijalizaciju ne moze biti dobro placen, posebno ako je trziste prezasiceno, shvati da nema ekonomske logike da ja nesto sto vredi 120 dinara platim 200 ali ima logike da ti platim malo vise nego ta klanica, dobro meni, tebi bolje nego da das posredniku a posrednik eliminisan. Shvati da moj deda pre 50 godina nije mogao da zivi lagodno od toga, pa se jos zaposlio u fabrici. Pa moja sestra nije mogla da zivi od plate lekara pa je otisla u Nemacku jer tamo moze da se zivi od lekarske plate. Imas ti pravo da trazis koliko god ti hoces, ali nemoj da se iznenadis kad ja odlucim da posadim svoju jabuku umesto da tebi dajem 300 dinara po kg, shvatas li da ja to mogu sam da proizvedem i da bude zdravije jer ne jurim maksimalan prinos, ne koristim pesticide i sl... Trziste diktira cene, vodoinstalater zaradi vise od mene ali ja se ne bunim, covek ima trazeno zanimanje, niko mi ne brani da krenem i ja time da se bavim. Zapusi odvod kaze cena 7000, kupicu sajlu za 800 i pokusacu sam, odvod otpusen ali on i dalje ima dovoljno posla da drzi tu cenu i da mu se isplati, isto je u poljoprivredi, udari suludu cenu i videces kako ces proci i koliko je "tesko" proizvesti hranu za naglasavam sopstvene potrebe a i dan danas moji imaju vocnjake i njive koje obradjuju i ne provedu u njima vise od 10 punih dana godisnje a proizvedu i dosta viska. Pa najbolje da svi daju cele plate na hranu, da svi radimo samo za hranu, jer ne znam sta bi covek sa platom od 60000 jeo kad bi imali cene koje su po vama okej
 
Ti druze ne svatas da seljak o kome ti pricas ne postoji vec 30god.Postoji ali su to ljudi preko 60g kojima su deca il otisla u gradove ili se vise ne bavi poljoprivedom,tj ne zivi od toga.Takvih gazdinstva je sve manje i za 10g potpuno nestace.Kao takav on ne zivi od 2-3 krave 10 ovaca i par svinjceta vec prezivljava,pa je prinudjen cesto da proda u bescenje jer mu mesto i trziste tako diktira ali to je vec druga tema.Ko hoce da zivi cisto od ovog posla on mora da bude profesionalac u svakom aspektu svog posla i da stalno uci i napreduje .Ulazu se i vrte ozbiljne pare i sebi ne moze da dopusti da ga ucenjuje drzava koje je u sprezi sa raznim kompanijama koji imaju svoje interese u agrobiznisu gde se vrte veliki novci.Uopste nisam veliki proizvodjac ali kao neko ko proizvodi par stotina tona robe svake godine apsolutno mi je svejedno dali ces ti i li neko drugi uzeti par desetina dzakova kukuruza ili ne.Slicno je i sa onim koji predaje 100-200-500l mleka svaki dan,najmanje mu je bitno dali ces mu ti ili neko kupiti 1l mleka ili ne.Dakle nama opstanak ne zavisi direktno od vas vec od onih velikih kompanija i drzave koja tu robu otkupljuje i preradjuje od nas.Sa njima se i borimo da da dobijemo zasluzeni deo profita,posto oni na nama visestruko zaradju.Dakle izbor imas i ne zavisis od mog proizvoda jer ga mozes uzeti od 10 razlicitih proizvodjaca u marketu ili gde vec.
 
U temi Cena maline bio je jedan član po imenu Poznavalac prilika sa skoro identičnim stavovima. Isto je vadio mast ostalim članovima kao CattleM.
 
Poslednja izmena:
Seljak ako nešto voli to je da podvali i uvali. To je seljačka priroda i to je tako. A nasladjivanje kad neko dođe na kuću da nešto kupi je posebna priča kao da se nekome svete. Kupio sam sir na pijaci od poštene seljanke kao svež a on ko zna koliko puta zamrzavan. Još je iz mog mesta,tu sreću kad sam uzeo sir samo da ste videli.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh