Chat 14

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izašla uredba o raspodeli podsticaja. Kad se potroše sredstva, ko nije dobio pare dobiće odbijenicu jer nema više para. Bagra...
Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Banditi teski
 
Kaze u uredbi.....Podsticaji za biljnu proizvodnju nula dinara. Zar se nisu tako nazivale subvencije po ha??
 
Јеси ти то неки стручњак за земљотресе и демографију и структуру зграда па знаш колико је људи изгинуло? Вероватно знаш боље и од самих Турака?https://bhsc.trtbalkan.com/turkey/u...s-magnitude-77-pogodio-juznu-turkiye-11954499
У принципу дегутантно уопште дискутовати о томе,па макар и о турцима,жао ми народа. Ал тако лако извалити такву цифру и то на отвореном простору је ван сваке памети.
Da mu se izvines ,nazalost nije cak ni blizu ni koliko je lule napiso. Strasno
 
Danas smo malo na poslu analizirali objekte u Turskoj u Gazijantepu. Otvorim google mapu, 3 d prikaz, odem u par ulica i ima šta i da se vidi. Ljudi moji, ovo je strašno kako se kod njih gradilo. Ogroman broj objekata je bez vertikalnih serklaža, mnogo ima erkera. Na poslednjoj slici se vidi kako je svaki sledeći sprat za širinu zida izvučen u polje. Pitanje je i u ovim AB pločama koliko i kakve ima armature.

Jasno je da je u ovim krajevima mnogo siromašnih i da su mnogi gradili eto tek tako samo da sazidaju nešto od svojih skromnih sredstava, da imaju neki krov nad glavom. Eto sad, nažalost, nakon ovog strašnog zemljotresa, mnogima je taj "krov" i došao glave.
Sa druge strane, ogroman krivac je i država koja je "dozvolila" (ili da kažem zažmurila) ovakvu gradnju, pri tom znajući da je to područje izuzetno trusno. Pri tom, s obzirom na velika prostranstva ovog dela Turske, a pri tom ogromnih površina neplodne zemlje, nije trebalo da grade ovako ušorena, zbijena naselja i objekte veće spratnosti. Imaju toliko prostora da se rašire sa objektima i da oni mahom budu prizemni, eventualno P+1. Ovakvi objekti se urušavaju i od zemljotresa nešto slabijeg inteziteta u odnosu na ovaj koji ih je zadesio.
Većina ovih objekata je apsolutno bez ukrućenja, i zato i vidimo slike gde su se medjuspratne tavanice u rušenju složile jedna na drugu kao kore od torte, nažalost i na nesreću ogromnog broja ljudi.

Q4mxyzD.jpg

P431LpK.jpg

bVN5VbS.jpg

ir25un5.jpg
 
@Darko Dren, kako ti se čini nova gradnja zgrada gde se prvo stubovi i ploče urade od betona a posle se zidovi uzidaju giter blokovima? Mislim da je povezanost zidova sa stubovima nikakva i da bi kod nas samo zidovi poispadali sa zgrade pri jačem zemljotresu.
 
Nije to nova gradnja, odavno je to rasprostranjeno po svetu, medjutim kod nas nije bilo toliko zastupljeno. To je tzv skeletni sistem izgradnje (skeletni konstruktivni sklop) dok je klasičan sistem izgradnje tzv masivni konstruktivni sklop.
Skeletni sistem podrazumeva izradu kostura zgrade (stubovi i medjuspratne tavanice) koji predstavljaju noseće elemente. Zidovi su tu samo ispuna, dakle nisu nosivi. Dok je kod masivnog sklopa zapravo zid noseći element.
Pogledajte kad prodjete pored nekog gradilišta gde se objekat izvodi kao skeletni sklop, videćete da uvek negde u nekom delu imate neki zid betonski, kao i ona mesta gde se nalazi stepenište i okno za lift. Ti elementi dodatno ukrućuju objekat, tako da nisu to samo stubovi i ploče.

Na ovom primeru objekata sa slika iz Turske je masivni sklop, ali bez vertikalnih serklaža (ukrućenja). To je ono što je opasno. Pitanje je i kakvog su kvaliteta ovi blokovi. Video sam i neke objekte gde su giter blokovi okretani kontra u zidanju, a ne onako kao su napravljeni za zidanje i prenos opterećenja. Pod znakom pitanja je i kvalitet maltera koji je korišćen za zidanje.

Evo jedan primer:

Napravite tortu od 10 kora a izmedju nih da bude neki fil i šlag. Zaljuljajte plato na kojem je torta i videćete kako se ljulja levo desno. Uzmite nekoliko čačkalica i pozabadajte kroz tortu vertikalno i zaljuljajte opet i pratite šta se dešava.

U ovom nesrećnom slučaju došlo je do ljuljanja da su zidovi počeli da popuštaju pod težinom konstrukcije iznad, izmicali su u stranu, obrušavali se, a ploče su padale jedna na drugu i slagale se kao oblande.

Kod kvalitetno uradjenog skeletnog sklopa zid pri zemljotresu ne trpi ono što trpi zid kod masivnog sklopa.
 
Majstori su zidali nama 4 objekta a da sam ja bio prisutan. 2 kuće (bratu i meni) i 2 pomoćne zgrade (letnja kuhinja i stančić, garaže). Od 1978. do 1995.
Uvek su, posle ploče zidali (cigla, giter blok) pa nakon toga nalivali te vertikale. Vertikala od betona i armature (obično 12) ide iz jakog temelja do krova, na njih se postavljaju grede za krov.
 
Da mu se izvines ,nazalost nije cak ni blizu ni koliko je lule napiso. Strasno
Zasto da mu se izvinem. On nije procenio nego izjavio da je poginulo preko 10 000 ljudi u momentu kada su cak o turski zvaničnici izlazili sa cifrom od 1000 ljudi u Turskoj. Budala bi videla po snimcima da je katastrofa neverovatnih razmera. Vise mi smeta sto davi non stop sa nekim glupostima sa tvitera i instagrama koje vecinom nisu tacne. Davanje takvih izjava je vec degutantno.
 
Darko Dren kakvo je tvoje misljenje o objektima zidanim 50-ih god. od pune cigle bez serklaza ( ima ih samo iznad otvora,prozora,vrata) ? Da li bi tu pomogao serklaz na zadnjoj ploci da se sve poveze i ojaca malo ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh