Chat 12

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da petre , a potrefilo se da je paralelno sa odstampanim novcem doslo do kasnjenja u isporuci robe , zbog zastoja od 2,3 mjeseca u proljece 2021 pa se desilo da mnogo novca juri malo robe a to je inflacija po definiciji
 
Uostalom pogledajte grafik, kolicina USD u opticaju povecana za 30% za manje od 2 godine.
https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL
Slicna situacija je i sa evropskom centralnom bankom
Ako je ovo tačno , koliko je tek dinara štampano za to isto vreme ?
To što Ameri štampaju novčanice pa to upije vascelo svetsko tržište i mogu da shvatim ali šta održava nas dinar sve ovo vreme na istom kursu ?
Neće baš biti da smo toliko podigli proizvodnju ?
 
Другари, 'ебала вас "ошишана" латиница -
Kad to pomenu , od kako sam nabavio nov te. on sam menja slova , i eto recimo i dalje pišem ošišanom latinicom ali on to ispravi kako treba . Šta znam valjda ima neki program koji pamti ?!?
Napr . kad kucam samo slovo s ono tako i ostane a kad ga koristim u rečenici šišanje automatski se menja ?
 
Automatsko ispravljanje teksta.Dobra stvar kada se pravilno podesi i koristi a nekima jednostavno ne može da pomogne.
 
Kad to pomenu , od kako sam nabavio nov te. on sam menja slova , i eto recimo i dalje pišem ošišanom latinicom ali on to ispravi kako treba . Šta znam valjda ima neki program koji pamti ?!?
Napr . kad kucam samo slovo s ono tako i ostane a kad ga koristim u rečenici šišanje automatski se menja ?
A ako oces da napises sisanje a ne sisanje ? :haha:
 
Sad ne mogu da pišem ošišanu latinicu ni ako hoću !
Čini mi se da komp. nema tu opciju , ispade mobilni pametniji ?
 
Ako je ovo tačno , koliko je tek dinara štampano za to isto vreme ?
To što Ameri štampaju novčanice pa to upije vascelo svetsko tržište i mogu da shvatim ali šta održava nas dinar sve ovo vreme na istom kursu ?
Neće baš biti da smo toliko podigli proizvodnju ?
Ovo je zvanična statistika Američke centralne banke tako da je tačno.
NBS prethodnih 6-7 godina održava dinar na de fakto fiksnom kursu. Kad devize udju u zemlju NBS naštampa potrebnu količinu dinara i obrnuto kad se devize povuku povlače dinare iz prometa. Funkcionišu kao menjačnica sa neograničenom količinom dinara.

Sto je bilo sasvim legitimno i zapravo imalo značajnih prednosti dok nije počelo ovo korona ludilo jer je evro bio relativno stabilan. Mi smo mala zemlja, mnogo privrede je vezano za izvoz i uvoz, ionako svi već razmišljamo u evrima i koristimo evro za veće transakcije. Sa valutom mogu da se igraju velike države poput SAD, Kine i slicnih gde je unutrašnje tržiste ogromno a spoljna trgovina relativno mala, kod nas to trziste jednostavno u potpunosti ignoriše i sve računa u eur svakako.

Medjutim sad kad je ceo svet poludeo mi smo kao mala auto prikolica zakacena za šleper koji nekontrolisano klizi niz Iriški venac...

Ni da sam vlast stvarno ne znam šta bi uradio da ovo rešim. Izbaciti fiksni kurs i pustiti dinar da ojača ? Verovatno najbolji potez ali mislim da bi to rešilo možda 20% problema, 80% bi ostalo.
 
Другари, 'ебала вас "ошишана" латиница - како сте кренули са дискусијом, помислио сам да сте постали европски људи о-хо-хо широких схватања. :ROFLMAO:
U akademskim krugovima u HR se raspravlja o pojednostavljivanju pravopisa i reviziji "Vukovog" pravopisa , izbacivanje Č , ionako pola Hrvata ne zna kad se koristi Č a kad Ć.
 
Истина! :ROFLMAO:

И ја сам приметио ту чудну тенденцију, али то примећујем не код свих - Славонци колико год да смекшавају, разлику, колико капирам, праве.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh