Chat 12

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na nasim M-84 su bile neke ale od po 700-800ks??
Ciji su to motori zapravo?
Žestoki off topic, ali ajde kad smo krenuli

Motor je V12 ruskog dizajna. Inace osnova je iz doba drugog svetskog rata. Ali je vremenom nadogradjivan. Mislim da su se nasi proizvodili u Srbiji ali nisam siguran, mozda su komplet motor dovozili iz SSSR. Kod nas mu je povecana snaga igranjem sa turbinama, ruska verzija u T72 je imala 800ks, mehanicki kompresor, M84 ima turbo, u najnovijim verzijama ima 1200ks valjda.

Za to vreme (1941.) izuzetno napredan motor, po 2 bregaste u obe glave, 4 ventila po cilindru, direktno ubrizgavanje (komora u klipu).
Zivotni vek u toku rata im je bio 50-ak radnih sati. Sto je sasvim ok jer je duze od životnog veka tenka na frontu.
 
Evo Famosovih tehničkih listova za ove motore:
Inače, nije ovo ni ruski izum od nule, već je za osnovu uzet tada poznati (danas več zaboravljeni) Hispano Suiza..

ab7cdbe23e64cd7e32181aa9316a9957.jpg


99e3905da56a74593faca40cb5c3da9c.jpg
 
Poslednja izmena:
Baš odosmo u off ali šta sad kad nemamo temu o tenkovima(a i bolje što je nemamo). Vozio sam T55 i gutao prašinu na poligonu iza M84. T 55 je imao mogućnost paljenja komprimovanim vazduhom što je bila ekstra stvar. Male dugačke boce (7-10 kg) se napune na oko 120-150 bar pritiskom i povezu na sistem paljenja. Razvod od gore u cilindre pušta sabijeni vazduh po redosledu paljenja. Taj sistem je tako okretao motore na - 20 °c u Vršcu da sam imao osećaj da će motor iskočiti iz tenka napolje. Ni novi akumulatori (namontirao sam ih oko 50 komada u T55) nisu ni približno tako jako mogli zavrteti motor da upali. Da li i motor u M84 ima takvu mogućnost startovanja, zna li neko i da li ste se možda negde sreli sa takvim sistemom paljenja (startovanja) motora?
 
Koliko mi je poznato rusi su dosta svojih vozila pogonili tim motorima. Oni njihovi vojni buldozeri BAT M, kojekakvi gusenični transporteri itd.. Svi ti motori su imali taj sistem standardno. Nisam siguran za M84, ali u osnovi to je isti motor i nema razloga da to nemože imati(ako nema)..
Ja sam u kabinetu za motoristiku u vojsci imao taj motor kompletno u preseku gde su svi sklopovi bili vidljivi, pa i taj sistem za start sabijenim vazduhom. Inače kompresor za taj vazduh je na T55 bio sastavni deo motora, i bio je dvocilindrični dvostepeni.
 
A ko je to mogao proveriti?:osmeh:
Znam da su menjači bili skarabudženi, ali mi nije poznato da su motori bili slaba tačka..
 
Baš odosmo u off ali šta sad kad nemamo temu o tenkovima(a i bolje što je nemamo). Vozio sam T55 i gutao prašinu na poligonu iza M84. T 55 je imao mogućnost paljenja komprimovanim vazduhom što je bila ekstra stvar. Male dugačke boce (7-10 kg) se napune na oko 120-150 bar pritiskom i povezu na sistem paljenja. Razvod od gore u cilindre pušta sabijeni vazduh po redosledu paljenja. Taj sistem je tako okretao motore na - 20 °c u Vršcu da sam imao osećaj da će motor iskočiti iz tenka napolje. Ni novi akumulatori (namontirao sam ih oko 50 komada u T55) nisu ni približno tako jako mogli zavrteti motor da upali. Da li i motor u M84 ima takvu mogućnost startovanja, zna li neko i da li ste se možda negde sreli sa takvim sistemom paljenja (startovanja) motora?
Morao bi da potrazim sveske i knjigu iz vojske. Davno je to bilo kad sam ucio o tome,ali koliko znam svi su imali paljenje sa kompresovanim vazduhom

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
A sto mu je tako kratak zivotni vijek?
U toku rata su sklepani na brzinu bez kontrole kvaliteta. Filteri vazduha su bili loseg kvaliteta i propustali prasinu, karike nisu bile dobre itd.

Opet zivotni vek mu je bio sasvim ok jer svakako vecina T34 tenkova bude unistena na frontu pre nego sto se motor pokvari. Cilj im je bio da naprave sto vise komada, pa makar i kvalitet bio jako los.
Al su zato nosili rezervne menjace na poklopcu motora.

Posle rata je kvalitet izrade poboljšan, samim tim produzen je i životni vek.

Inače glavnog konstruktora motora je Staljin streljao 1938. u toku onih velikih čistki, ironično s obzirom koliko im je taj motor pomogao da dobiju rat
 
Poslednja izmena:
Al su zato nosili rezervne menjace na poklopcu motora.
До негде '43, када су по "ленд лизу" добили од Амера потребне (и нове) одвалне глодалице, машински парк им је био тако лош, да су зупчанике у мењачу упасивали ручно.

А има интересантна епизода са филтерима за ваздух на првим серијама тенкова. Не могу да се сетим да ли је био у питању била 34-ка или КВ-1, али посали су Америма за испитивање примерак тенка. Испитивања су рађена на полигону у Абердину и Амери су дошли до закључка да је филтер за ваздух немачка диверзија. :)
 
Baš odosmo u off ali šta sad kad nemamo temu o tenkovima(a i bolje što je nemamo). Vozio sam T55 i gutao prašinu na poligonu iza M84. T 55 je imao mogućnost paljenja komprimovanim vazduhom što je bila ekstra stvar. Male dugačke boce (7-10 kg) se napune na oko 120-150 bar pritiskom i povezu na sistem paljenja. Razvod od gore u cilindre pušta sabijeni vazduh po redosledu paljenja. Taj sistem je tako okretao motore na - 20 °c u Vršcu da sam imao osećaj da će motor iskočiti iz tenka napolje. Ni novi akumulatori (namontirao sam ih oko 50 komada u T55) nisu ni približno tako jako mogli zavrteti motor da upali. Da li i motor u M84 ima takvu mogućnost startovanja, zna li neko i da li ste se možda negde sreli sa takvim sistemom paljenja (startovanja) motora?

Ima, palili smo ih i mi tako... Tri vrste startovanja: elektro, komprinovanim vazduhom i kombinovano! I start vucom, to sam zaboravio! Samo nama nisu davali da ih startujemo na minusu, prvo grejac da zagreje svu rashladnu tecnost i ulje, tek onda!
Mi smo ih vozili na naftu, ali trosi i benzin i kerozin, potrebno je samo gore na pumpi oznaciti trenutnu vrstu goriva, a sa mesta vozaca prebacujes iz kojih rezervoara ces da trosis, unutrasnjih ili spoljnih
 
Kod nas su ih u ratu oblagali gumenim trakama od rudnika ,navodno stiti dodatno a i crtali su na njima zube , plamenove i kojesta kao za psiholoski efekat dodatni
Mada vecinu rata su proveli ukopani na uzvisenju kao topovi i to sto dalje od rovova pjesadije jer privlace na sebe svu mogucu vatru ,a i zbog strasnog reskoh zvuka kad pucaju ,zubi ispadaju
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh