Centralno i etazno grejanje.

Pre par dana sam postavljao vunu na plocu u tavanu i u jednom delu tavana sam postavio 10cm, a u drugom delu 20cm. Plan je bio 10cm svuda, al sam se bio preracunao pa sam imao za drugi deo tavana 20 cm koji je iznad dnevnog boravka. Sad mi je u dnevnom boravku temp. bar 3 stepena veca.Moracu dokupiti jos vune da odradim ceo tavan sa 20cm.Evo malo slika kako sam odradio.
31abb2b1082fc8fcb41202b28f89a637.jpg
a1dd445998b5b6174f8db3fcb4f26eaa.jpg
b2d5827f0ee648b26d2e1b19d9f7107b.jpg
4fa78117c447079f3c916f9ef47484ed.jpg


Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
Cime je pokriveno?
 
Na prve dve slike izgleda kao da je pokriveno nekom folijom, ali pretpostavljam da je to zapravo ispod vune ?? Pretpostavljam da je to unelo zabunu
 
Da ispod je parna brana, a preko nisam nista stavio. Racunam krov je podascan i nemam problem sa vlagom na tavanu.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Više je problem, što se sve jako uprlja vremenom.
Verovatno nije 100% tesno, vetar malo po malo ulazi, unosi prašinu...
Neki pokrju onum paučinom što je za na baštu ili nekim starim tapisonima.
 
Ne bi,zoveš one za mašinsko malterisanje i oni dižu malter crevom gore tako da bi mogli preko krova.Skoro su mi radili nešto i cena je 3-3,5evra po kvadratu za ruke.Materijal je tvoj.Ali rade brzo i to bi uradili za par sati.
 
Kod sina u stanu u Novom Sadu,zgrada ima osam stanova različite kvadrature (od 30 m2 do 68 m2),ukupno ima oko 400 m2 grejnog prostora.Grejanje je na TP sistem vazduh-voda.Temperatura vode u sistemu je bila 48 stepeni a u stanovima temperatura prostora 27 stepeni. Potrošnja struje u novembru je bila oko 2500 KW a u decembru nesto preko 2900 KW.Pošto su se svi stanari žalili na temperaturu u stanovima ,smanjena je temperatura vode u sistemu na 45 stepeni i sada je u stanu temperatura 25 stepeni.Pošto je tu urađeno krajem decembra na januarskim računima će se videti potrošnja.Uglavnom za garsonjeru od 30 m2 izađe oko 1700 dinara mesečno a za stan od 68 m2 oko 3500 dinara.Za sada sve radi perfektno. Ovaj sistem mi se čini nekako bolji od sistema sa bunarima.
 
Poslednja izmena:
Izolacija je stiropor 12 cm. prozori i vrata PVC. Nije podno,panel radijatori.Ovo je prva godina grejanja,videćemo kad dođu veći minusi.
 
Kakva je izolacija i koji je tip grejanja.Jel podno?Videće se na nekim većim minusima kako radi ta pumpa vazduh-voda.
Meni je interesanto taj sistem samo me brine nisak temperatura u radijatorima da li ce 45 stepeni biti dovoljno i koliko ce biti trosak za sezonu.

Posto vec imam radijatore, to ili klime.Mada mi klime su mi potrebne dosta 7 komada za 2 kuce koje su spojene.
 
Za sada pri ovim spoljnim temperaturama je dovoljno. Temperatura u stanu je 25 stepeni.Nisam napomenuo da je konstantno 24 sata temperatura u sistemu 45 stepeni.Preko dana kada je napolju toplije pumpa manje radi a noću radi duže.
 
Kod sina u stanu u Novom Sadu,zgrada ima osam stanova različite kvadrature (od 30 m2 do 68 m2),ukupno ima oko 400 m2 grejnog prostora.Grejanje je na TP sistem vazduh-voda.Temperatura vode u sistemu je bila 48 stepeni a u stanovima temperatura prostora 27 stepeni. Potrošnja struje u novembru je bila oko 2500 KW a u decembru nesto preko 2900 KW.Pošto su se svi stanari žalili na temperaturu u stanovima ,smanjena je temperatura vode u sistemu na 45 stepeni i sada je u stanu temperatura 25 stepeni.Pošto je tu urađeno krajem decembra na januarskim računima će se videti potrošnja.Uglavnom za garsonjeru od 30 m2 izađe oko 1700 dinara mesečno a za stan od 68 m2 oko 3500 dinara.Za sada sve radi perfektno. Ovaj sistem mi se čini nekako bolji od sistema sa bunarima.
Nije los sistem, ali potrosnja struje je 20-30% veca od TP voda-voda, plus sto kada temp. spusti ispod 0 stepeni drasticno skace potrosnja, a kada je temp -10 onda pali dodatni elektricni grejac i onda dupla potrosnja. TP vazduh-voda kosta duplo vise nego TP voda voda. A kao najveca mana je sto gotovo sigurno na povrsinama preko 150m2 ulazis u crvenu zonu i tu je tarifa paprena.

Sa 3000KW potrosnje ukupan racun za struju je preko 300e, kod domacinstava je uglavnom jedno brojilo, pa kada saberes utrosenu struju + potrosnju TP vazduh-voda ode ti debelo u crvenu zonu...
 
Ovo prva sezona grejanja na taj sistem.Greje se oko 400 m2, potrošnja za decembar je 2905 KW i košta 26442 dinara. Otprilke 1040 KW je u crvenoj zoni.
 
@ mcbaycow

Koliko kosta sistem voda - voda, posto najjeftinija vazduh-voda je fujitsu?

Za koju povrsinu bi moglo da pokrije ova TP sa linka recimo 10cm izlolacije i pvc stolarija?

Ili neko drugi ako zna neka odgovori.
 
Nazad
Vrh