Centralno i etazno grejanje.

У фирми треба да добијемо нешто слично пексалпексу за подно грејање. Лакше ослобађа топлоту. Није ново на тржишту. За цену још не знам.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
@miksan Nisam razmisljao o jednotarifnom sistemu, jer sam to jednom programirao i ne mislim... a prosecna cena mi je oko 5,5 do 6 din/kwh sto je jeftinije od cene jednotarifnog sistema. Oko 55-60% skupe struje trosimo, a ostalo jeftine tako da nam je OK. Iako je prva voda, poprilicno je cista, meni izlaz iz bunara 2" pvc cev i tu je odmah navuceno pvc koleno sa reducirom od 2" na 1" i direkt na pluri jet pedrolla, vuce na vakum, unutra mi grubi providni filter u staklu, ali nema tu nista, cisto sve... Evo radi mi druga sezona, plus letos hladjenje bez ikakvog ciscenja! A znao sam sve unapred, jer je komsija pored vec uradio isto pre 4 godine, tako da sam znao sve, i kakav bunar treba i kakva je voda i sta su problemi, on je imao sa bunarskom pumpom problema, pa smo mi odmah drugacije resili da ne bi isto fasovali.

@Sapatnik mnogo je bolji pex i on bi po pravilu i trebao da se koristi za podna grejanja, jer nema aluminijuma koji je izolator i sprecava sirenje toplote, nego samo plastika (pex), ali se on ne moze na 10cm razmaka napraviti, jako tesko, jer se tesko savija i hoce da puca u krivinama. Tesko se vezuje i zadzava zeljeni oblik, hoce na iskoci.... Zato uglavnom svi al-pex koriste, jer je neouporedivo laksi za postavku, a to malo sto zadrzava toplotu se zanemaruje...

@Zoran0230 pa kondenzacioni po proracunu za moj objekat u top brendu tipa vaillant set bi trebao da kosta oko 1500e i da bi zadrzao garanciju svake godine servis sto mu dodje odmah 100e, i godisnje skuplje za 250e za potrosnju gasa...
Jeste ovo duplo skuplje to ste upravu, i nema greske u gasu, ne bih pogresio i da sam njega stavio umesto TP.
Ja kada sam trazio kljuc u ruke za gas i za TP zajedno sa postavkom podnog grejanja razlika mi nesto vise od 1200e skuplje za TP.
Mozda sam imao los izbor majsora za gas ali je tako bilo.
 
Poslednja izmena:
Koliko izadje grejanje na gas po m2 ako je kuca solidno izolovana?
Iz mog iskustva bitnija je stolarija od izolacije. Posle promene stolarije potrošnja gasa mi je pala za tačno 30%, par godina kasnije uradim izolaciju stiropor 8cm a potrošnja gasa bez promene. Inače spoljni zidovi pre izolacije su bili "na punu ciglu" omalterisani spolja i iznutra. Potrošnja gasa kod mene po kvadratu ide od 50 pa do 120din u najhladnijim mesecima, novembar je bio oko 50din po kvadratu. Mada sama potrošnja ne raste linearno sa kvadraturom. Godinama sam grejao samo jedan sprat dok pre 6-7 god i roditelji nisu došli kod mene u kuću da žive, tada se grejna površina povećala za 100% a potrošnja gasa za nepunih 20% .
 
@miksan Nisam razmisljao o jednotarifnom sistemu, jer sam to jednom programirao i ne mislim... a prosecna cena mi je oko 5,5 do 6 din/kwh sto je jeftinije od cene jednotarifnog sistema. Oko 55-60% skupe struje trosimo, a ostalo jeftine tako da nam je OK. Iako je prva voda, poprilicno je cista, meni izlaz iz bunara 2" pvc cev i tu je odmah navuceno pvc koleno sa reducirom od 2" na 1" i direkt na pluri jet pedrolla, vuce na vakum, unutra mi grubi providni filter u staklu, ali nema tu nista, cisto sve... Evo radi mi druga sezona, plus letos hladjenje bez ikakvog ciscenja! A znao sam sve unapred, jer je komsija pored vec uradio isto pre 4 godine, tako da sam znao sve, i kakav bunar treba i kakva je voda i sta su problemi, on je imao sa bunarskom pumpom problema, pa smo mi odmah drugacije resili da ne bi isto fasovali.

@Sapatnik mnogo je bolji pex i on bi po pravilu i trebao da se koristi za podna grejanja, jer nema aluminijuma koji je izolator i sprecava sirenje toplote, nego samo plastika (pex), ali se on ne moze na 10cm razmaka napraviti, jako tesko, jer se tesko savija i hoce da puca u krivinama. Tesko se vezuje i zadzava zeljeni oblik, hoce na iskoci.... Zato uglavnom svi al-pex koriste, jer je neouporedivo laksi za postavku, a to malo sto zadrzava toplotu se zanemaruje...

@Zoran0230 pa kondenzacioni po proracunu za moj objekat u top brendu tipa vaillant set bi trebao da kosta oko 1500e i da bi zadrzao garanciju svake godine servis sto mu dodje odmah 100e, i godisnje skuplje za 250e za potrosnju gasa...
Jeste ovo duplo skuplje to ste upravu, i nema greske u gasu, ne bih pogresio i da sam njega stavio umesto TP.
Ja kada sam trazio kljuc u ruke za gas i za TP zajedno sa postavkom podnog grejanja razlika mi nesto vise od 1200e skuplje za TP.
Mozda sam imao los izbor majsora za gas ali je tako bilo.
Mi kod nas uglavnom svi imamo priključke.Samo ih mnogi ne koriste.
Najjeftinije je na bale ali ima posla.Nakon toga ide toplotna pumpa,gas pa čvrsto gorivo (ugalj drva,čokanje).Mislim na račune mesečne.
Svako se prilagodi situaciji u kući i naravno nigde nije isto.Nisu svima finansije iste,pa se svako dovija kako mu odgovara.
 
Eto jbga, kod mene ispala izolacija nepotreban trošak. Plus kada sam menjao stolariju stavio nove okapnice pa posle 2-3 godine zbog izolacije menjao opet prozorske okapnice na celoj kući... kuća je bila omalterisana sa urađenom fasadom tako da estetski nije bilo potrebe za bilo čim a nadao sam se smanjenoj potrošnji gasa, možda i potrošim koji kubik manje ali je bukvalno neprimetno.
 
@ mcbaycow

U svakom slucaju si izabrao pravo resenje TP je najbolja opcija.

@ marceta.b

Nije mi jasno kako nema efekta, kod mene je razlika ogromna.Ili je lose uradjena izolacija ili negde i dalje gubis dosta toplote.Da li imas neku izolaciju na tavanu?


 
@ marceta.b

Nije mi jasno kako nema efekta, kod mene je razlika ogromna.Ili je lose uradjena izolacija ili negde i dalje gubis dosta toplote.Da li imas neku izolaciju na tavanu?
Izolacija je perfektno urađena, a tavan je sređen kao podkrovlje deo na podu ima stiropor i "brodski pod" a deo stirodur i pločice...

@marceta.b., moja kuca sa spoljne strane nije bila omalterisana pa je mozda zbog toga razlika u potrosnji veca
Verovatno je zbog toga vidljivija razlika. Kao što sam gore pisao sa stolarijom sam odmah smanjio vidljivih 30% pa sam očekivao i sa izolacijom da bude bitnija razlika ali...
 
Kum ima kucu na sprat od 130m2,sendvič zid od dve pune cigle i u sredini 5cm staklene vune, na tavanu poređan stirodur 5cm nije lepljen i ove godine je postavio pvc stolariju.Ove godine jos nijednom nije nalozio drva(kasno sečena, mokra), greje se na otpadnu ivericu. Nalozi tri puta u toku dana. Potrosnja mu je smesna, zanemarljiva, a u kući po meni nezdravo toplo,25-26C. Ujutro kad ustane kaze ne lozi do 11-12.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Do 21 stenpen mozda se provuce i 22 sve preko pocinjem da se znojim, za uvece obavezno obaram temperaturu za spavanje bar za 4-5 stepena.
 
Pocinjem na prolece da gradim vikendicu na Tari,podno grejanje ce ici svakako. Mislio sam na strujni kotao,ali sam onda video ove trake,pa zato pitam.
 
Pre par dana sam postavljao vunu na plocu u tavanu i u jednom delu tavana sam postavio 10cm, a u drugom delu 20cm. Plan je bio 10cm svuda, al sam se bio preracunao pa sam imao za drugi deo tavana 20 cm koji je iznad dnevnog boravka. Sad mi je u dnevnom boravku temp. bar 3 stepena veca.Moracu dokupiti jos vune da odradim ceo tavan sa 20cm.Evo malo slika kako sam odradio.
31abb2b1082fc8fcb41202b28f89a637.jpg
a1dd445998b5b6174f8db3fcb4f26eaa.jpg
b2d5827f0ee648b26d2e1b19d9f7107b.jpg
4fa78117c447079f3c916f9ef47484ed.jpg


Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh