Centralno i etazno grejanje.

Evo i ja nešto da napišem. Imam radijatorsko grijanje u kući na pelet i dvije inverter klime koje mogu da ugriju cijelu kuću od 120m2. Imam i pomoćnu zgradu 40m2 sa podnim grijanjem. Za klime odmah da kažem da stvarno malo troše ali podhlađuju noge, dakle nije kao radijatorsko grijanje. Podno grijanje grije dobro ali traži jako dobru izolaciju kuće da nebi pregrijavalo nogama. Zaboravio sam reći da imam izolaciju stiropol 8 cm i pvc stolariju. Razmišljao sam i o toplotnoj pumpi i radio eksperimente sa obaranjem temperature u radijatorima ali mi tu nešto škripi. Toplotna pumpa da bi bila isplativa treba da radi na temperaturi vode od 35 do 40 spepeni preko 40 ° se gubi rentabilnost. Ta temperatura prolazi samo u podnom grijanju, na radijatorima je to niska temperatura, jedino ako neko ima volju da opaše sve zidove radijatorima. Fen koili kod mene ne prolaze zbog duvanja ventilatora. I zaključak je za TP zakon podno grijanje a sve ostalo je krpljenje nažalost.
Neko je pitao koja snaga kotla treba za kuću ful izolovanu pa da odgovorim veoma približno. Moja kuća 120 m2 8cm stiropol pvc stolarija, kotao na pelet 25 kw i mnogo je prejak za ovu kvadraturu. Pošto kotao ima dostupan 5 snaga došao sam do zaključka da je mogao olako biti 12 kw i ništa više. Prejak kotao na čvrsto gorivo nije nikako dobra opcija.
 
Nisi u pravu za toplotnu pumpu.Ako te interesuje možeš slobodno da svratiš.Sa snagom kompresora od 3,7 kw grejem kvadraturu koju sam napisao u postu iznad.Toplotna pumpa se vodi kao 17kw i bez problema greje 230m2.
 
Neznam na koju stavku misliš da nisam u pravu vezano za TP, uredu je to što sa 17 kw griješ 230 m2.
 
Toplotna pumpa da bi bila isplativa treba da radi na temperaturi vode od 35 do 40 spepeni preko 40 ° se gubi rentabilnost. Ta temperatura prolazi samo u podnom grijanju, na radijatorima je to niska temperatura, jedino ako neko ima volju da opaše sve zidove radijatorima. Fen koili kod mene ne prolaze zbog duvanja ventilatora. I zaključak je za TP zakon podno grijanje a sve ostalo je krpljenje nažalost.

Ovo se ne slažem s tobom.Kod mene toplotna pumpa gura 55 stepeni u potisu.
 
Nisam rekao da TP nemože gurati 55°, već da preko 40° gubi rentabilnost isplativost. Ako je KOP na 35° 1:5 onda je na 55° recimo 1:3, automatski dolazi do skupljeg grijanja na 55°.
 
Misliš na COP.Ako pričaš o pumpi vazduh-voda možda si u pravu.Kod mene je voda-voda.COP je isti zato što je temperatura vode konstantna.
 
Jesu pumpe voda-voda sa nešto boljim iskorištenjem, ali sve one padaju sa iskorištenjem sa podizanjem izlazne temperature. Prije 3g sam pitao majstora koji mi je radio grijanje dali bi mogao ugraditi TP Voda voda na postojeće radijatore, odgovor je bio, ako se možeš grijati sa izlaznom temperaturom 42° onda može, ako pumpa prelazi 42° imaćeš povećanje potrošnje struje koja neće opravdati ulog u TP. Ko ima viška para a hoće da bude gospodin on i ne gleda koliki je KOP pumpe i kad će se ona isplatiti. Ja da imam podno i u kući kao što mi je u pomoćnoj, TP bi već bila ugrađena a ovako sa radijatorima još digitron nemože da mi izračuna isplativost.
 
Znam za jednog forumasa(nije ovaj forum) koji sa radijatorskim grejanjem na 40C stepeni greje vazduh/voda bez problema.
Izlacija je valjda 10cm sa pvc prozorima. Ako sa 40C nije u stanju objekat da se greje onda je najbolje pojacati izloaciju na tavanu.
Verujem da moze ipak to radi 24h non stop dok traje sezona, nema pothladjivanje zidova i prostorija.
 
TP ima smisla sa podnim plus zidnim grejanjem.
Medjutim, to je najbolje uraditi kada se gradi kuća.
Čini mi se da je na ovoj temi neko pisao o takvom načinu grejanja i d aje samomproblem dok se ugreju zidovi.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
TP na radijatorima mogu grijati na 40° voda na vanjsku preko nule, za srednju izolaciju kuće. Već malo ispod nule teže, jedino može sa 50% više rebara radijatora i bolja izolacija. Kolega mi se grije sa vodom 43 do 47°, sa više radijatora od mene i izolacija 10 cm.
 
Al prvo zavisi kome je koja temperatura dovoljna nekome na 22 vrucina a neko drzi 25-26 a na tu razliku je 40% veca potrosnja

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
@Miladin
Opet nisi u pravu,nemoj pisati nešto ako ne znaš.Kažem ti da se grejem 3 g.sa TP i radijatorima.Pre toga sam bio priključen na toplovod a pre toga sam se grejao na čvrsto gorivo.Ništa nije povećavan broj rebara na radijatorima otkad sam prešao na TP.Temperatura na termostat u je zadata na 22,5 stepeni 24h.Potrošnja za celu zimu 500-600evra.Greje se 230m2.
 
Prvo, zahvaljujem svima koji su se uključili u diskusiju. (y):ppozdrav:

Sjećam se da je bilo u ovoj temi pisano o toplinskim pumpama, ali godine čine svoje pa se više ne sjećam prije koliko vremena, a preko 200 stranica mi je puno za čitati. Moja isprika.

Ovo je i meni interesantno, s tim što bi sistem bio gasni kotao plus kotao na baliranu sojinu slamu. Dok su napolju mekane temperature gasni kotao odrađuje grejanje sam, a kad zazimi zapravo da mu se pomogne po kojom balom iz kotla na baliranu slamu. Ili slučaj da se preko dana loži balirana slama, a uveče da se pređe na gas. Ali da sistem radi zajedno, tj. da ne treba ventilima preusmeravati radijatore na izvor toplote.

Ja povremeno koristim istovremeno centralno na drva i na plin. Kad se uključe oba, možda minutu se pumpe malo "tuku" dok se ne uspostavi uredna cirkulacija, a dalje radi najnormalnije. Kod mene je udaljenost između pumpi oko 10-12 m po cjevovodu.

@ dukej

Stvarno nisam siguran, nisam nikada koritio niti istrazivao nije mi trebalo. Sad verovatno ima ali je pitanje koliko su precizne.

@ iwanho

Toplotne pumpe imaju grejace na struju za vece minuse. Znam da mitubishi zubadan vazduh/voda nema opadanje efikasnosti do -15C.

Posle opada efikasnost odnosno odnos kw utrosene / kw isporucene energije. Ona moze do -25 da greje u to sam siguran. Kod ostalih japanaca mislim da im neopada efikasnost (COP) je valjda skracenica ako se dobro secam do nekih -7 do -10 C . Za ovaj podatak nisam 100% siguran.

Za vaduh/voda sistem moze ostati instalacija i koto da li na cvrsto gorivo, plin, pelet pa mozes kada su veliki minusi da aktiviras dodatno grejanje ili da iskljucis TP ili da joj pripomognes.

Za zemlja/voda sistem nisam bas informisan pravo da ti kazem.

Kada budem radio dodatno grejanje ili cu stavljati invertere klime japance ili tp vazduh/voda.

Klime imaju isto dobru efikasnost 1kw/3.8kw za japanca od 65-75k. Ima i veca 1kw/6kw ali takve su klime preko 100k.

Hvala na odgovoru. Koliko sam se do sada upoznao, u principu djelovanja nema bitne razlike između sistema voda-voda i zemlja-voda. Jedan i drugi sistem ima dva izmjenjivača. Prvi izmjenjivač između vode iz bunara, ili iz cijevi zakopanih u zemlju i plina u samoj pumpi, a drugi između plina i vode u centralnom. Ako se cijevi polože dovoljno duboko u zemlju (barem 1 m) temperatura vode koja ulazi u TP je oko 12°C . Oba sistema su skuplja od zrak-voda ali oba imaju bolju iskoristivost zimi jer ulazna temperatura ne varira za razliku od sistema zrak-voda.

Ne bi to što već imate napravili da funkcionira kako treba?
Kotlu na bale dodaš spremnik topline, pa imaš sav konfort uz mali trošak.

I nemojmo o trošku, jer sigurno jedan dodatni sistem (gas, TC...) đabe padne sa neba?

Plin imam, nema dodatne investicije u taj dio. Investicija je TP. Može se raspravljati, isplati li se ona u odnosu na plin, ali rezultat te rasprave bude različit, ovisno o situaciji na tržištu energenata. Kad ne bih imao plin, ne bih niti pomislio na takvu kombinaciju.

@iwanho
Grejem se na toplotnu pumpu treću godinu.Kuća je izolovana sa 8cm stiropora i PVC stolarija.Temperatura u potisu 55 stepeni,termostat namešten na 22,5 +,-, 0,3 stepena,24h.Greje se 230m2,račun za celu sezonu oko 600 evra.Imaš u ranijim postovima sam pisao malo o tome.

Nisi u pravu za toplotnu pumpu.Ako te interesuje možeš slobodno da svratiš.Sa snagom kompresora od 3,7 kw grejem kvadraturu koju sam napisao u postu iznad.Toplotna pumpa se vodi kao 17kw i bez problema greje 230m2.
Ne znam kolika je kod Vas cijena kWh struje (za izračun utrošenih kWh). Ako nije problem koliko cca kWh godišnje potroši TP? Taj podatak bi mi dobro došao kod dimenzioniranja solerne elektrane. Iz snage bih možda mogao nešto zaključiti, ali mi je problem odrediti koliko vremena radi kompresor. Radi li stalno, ili povremeno kao npr. kod hladnjaka?
 
@Miladin
Opet nisi u pravu,nemoj pisati nešto ako ne znaš.Kažem ti da se grejem 3 g.sa TP i radijatorima.Pre toga sam bio priključen na toplovod a pre toga sam se grejao na čvrsto gorivo.Ništa nije povećavan broj rebara na radijatorima otkad sam prešao na TP.Temperatura na termostat u je zadata na 22,5 stepeni 24h.Potrošnja za celu zimu 500-600evra.Greje se 230m2.
Slažem se ja sa tvojom situacijom ali kod mene sa trenutnim radijatorima na vanjskoj minus temperaturi ne može da ugrije dovoljno ako je potis vode 55°. Ako je potis 55° u povratu je oko oko 48°. Ja bih morao ugraditi 50% više radijatora da bi se grijao na minus 10° i na potis 55°. Zato trenutno odustajem od TP, kada neko napravi TP sa izlazom 60° a da pri tome COP bude 5 i ja ću preći na taj vid grijanja.
 
Slažem se ja sa tvojom situacijom ali kod mene sa trenutnim radijatorima na vanjskoj minus temperaturi ne može da ugrije dovoljno ako je potis vode 55°. Ako je potis 55° u povratu je oko oko 48°. Ja bih morao ugraditi 50% više radijatora da bi se grijao na minus 10° i na potis 55°. Zato trenutno odustajem od TP, kada neko napravi TP sa izlazom 60° a da pri tome COP bude 5 i ja ću preći na taj vid grijanja.
Temperatura od 55 je dovoljna do -10.Kod nas je u poslednje vreme malo takvih dana.Od 2014 se grejemo sa centralnim grejanjem na gas i nikad nismo grejali na većoj temperaturi.Izolacije nema.Ko ima izolaciju dobru taj nema mnogo da razmišlja o TP ako ima finansijskih sredstava.
 
Tu se nemože više biti pametan, ovaj distributer što meni dovozi kaže od prvog maja ide gore cijena.
 
Slažem se ja sa tvojom situacijom ali kod mene sa trenutnim radijatorima na vanjskoj minus temperaturi ne može da ugrije dovoljno ako je potis vode 55°. Ako je potis 55° u povratu je oko oko 48°. Ja bih morao ugraditi 50% više radijatora da bi se grijao na minus 10° i na potis 55°. Zato trenutno odustajem od TP, kada neko napravi TP sa izlazom 60° a da pri tome COP bude 5 i ja ću preći na taj vid grijanja.
Miladine tebi je slaba izolacija cim zahteva tu temperaturu u sistemu.
Ako voda kod TP bude 60c gubi se smisao iste. Poenta jeste u niskotemperaturnom rezimu grejanja.
Za 60c je potrebna dosta veca energija od 40c, tu se gubi cop i tp tu gubi smisao.
 
Ja sam se tri-cetiri godine grejao na mlevene sapurike sa kojima sam 24 h odrzavao izlaznu temperaturu iz kotla na 46 c. Kuca neizolovana sa starom drvenom stolarijom. Kada su temperature isle preko -10 dovoljno mi je bilo 49c na izlazu. U kuci je bila takva temperatura da smo svi ukucani bili cele zime komotni u kratkim rukavima. Sa 5 cm stiropora i pvc stolarijom ta izlazna temperatura je postala previsoka i u kuci je bilo pretoplo i morao sam preci na odrzavanje konstantne temperature vazduha u u kući. Onaj ko nije probao 24 h da odrzava istu temperaturu u sistemu nije svestan na koliko niskoj temperaturi moze da se greje neki objekat.
 
Nazad
Vrh