Centralno i etazno grejanje.

Čuješ žubor vode ili brboćanje? Kada su ventili tek tek otvoreni tada hoće da žubori.
 
Otvori sve te tvoje ventile da nne budu prigušeni pa onda slušaj. Pumpu stavi na srednju ili najsporiju brzinu.
 
Pumpa ima svoju vibraciju dok radi koja se prenosi preko cevi i vode do radijatora. I kod mene se čuje, na prvoj brzini manje a svaka sledeća više bruji. Tako je bilo sa starom pumpom Lovara a tako je i sa novim Grunfosom.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pumpa ima svoju vibraciju dok radi koja se prenosi preko cevi i vode do radijatora. I kod mene se čuje, na prvoj brzini manje a svaka sledeća više bruji. Tako je bilo sa starom pumpom Lovara a tako je i sa novim Grunfosom.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Kako se onda ne čuje kad pustim samo kroz bojler da ide, ostale sve zatvorim?bojler nema ventil što će reći da je problem u glupavim ventilima, šta drugo
 
Pa ako sve zatvoriš onda voda ne cirkuliše i ne prenosi zujanje....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nisam baš ispratio temu, odnosno tvoj problem, preslušao sam YT klip i meni deluje da je to šum koji nastaje u sistemu zbog malog prečnika cevi, tj. mora protok da ide većom brzinom pa se onda čuje. Kad ti zatvoriš sve radijatore a ostaviš samo bojler, onda je protok manji pa mu te cevi budu dovoljne i onda se ne čuje.
Kod mene je sistem pravljen osamdesetih sa čeličnim cevima i dimenzionisan je u skladu sa ondašnjim vremenom - bogato. Kod mene se ne čuje ama baš ništa, a kad hoću da čujem da li pumpa uopšte radi moram da naslonim uho preko šrafcigera na cev. Ali ima nešto što se čuje. U celoj kući postoje dva radijatora sa termoglavom, i u trenucima kada termoglava zatvara venil čuje se pištavi zvuk, zujanje. Ako tad samo malo mrdnem ventil zvuk se potpuno izgubi. Ventili su Hercovi.
 
Dukej nisu tad predimenzonisali nego mi sad zakidamo.Danas je na žalost svako majstor sa YT ,nema više za grejanje proračuna.Mi smo na faksu u sklopu mašina i opreme imali oblast dinamika fluida.To nije ni malo bezazlena oblast.
Kod Saleta može biti da se u nekim delovima sistema stvara turbulentno kretanje i dovodi do zvukova.
Turbulentno kretanje nastaje usled promene brzine a sa promenom brzine dolazi i do promene pritiska.
Brzina kretanja se menja usled nailaska na prepreke,krivine,suženje cevi...
Kod mene se čuje kretanje (šum)ako radi mali broj radiatora ali daleko od toga da smeta ako su svi ventili otvoreni ne čuje se, ko da ne radi.
 
I ja moju ne gasim celu sezonu. Ako u budućnosti i budem stavljao cevni termostat, to će biti bar dva paralelna.
 
Nisam baš ispratio temu, odnosno tvoj problem, preslušao sam YT klip i meni deluje da je to šum koji nastaje u sistemu zbog malog prečnika cevi, tj. mora protok da ide većom brzinom pa se onda čuje. Kad ti zatvoriš sve radijatore a ostaviš samo bojler, onda je protok manji pa mu te cevi budu dovoljne i onda se ne čuje.
Glavne cevi koje idu od peći i kroz zidove su 1/2 cola,one koje se spuštaju od plafona ka radijatorima su 3/4.
 
Ček....tebi je glavni vod tanji nego ostatak instalacije?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ne vidim razlog zašto ne bi radilo. Ako jedan zakaže kod uključivanja, tu je drugi da spase stvar.

IMG-20230313-201024.jpg
 
Ostavim u bojler da cirkuliše i tu se ne čuje.
Na yt se ništa ne čuje ovde je mnogo bolje
https://voca.ro/1oAGhx6nSMsr
Hajde jos i da razumem da stvojim grejanjem nesto nije u redu,ali samnom je jos gore.Pregledao sam snimke,i onda ukapirao da mi nesto fali jel nemam drugo objasnjenje za sebe 8-)
Nazovi tog tvog majstora i raspitaj se :ppozdrav:
 
Teško je preko tel kad bi čuo uživo bilo bi ti sve jasno. Sad je gotovo prošlo je 4 god. Trebao sam odma ili skidaj to ili nema para za ruke. U tim momentima bilo mi je bitno da to samo ferćera tj da ugreje prostor jer je do tada sve bilo samo ne grejanje
 
Nazad
Vrh