Centralno i etazno grejanje.

Meni se desilo par puta da sam zaboravio uključiti pumpu prilikom potpaljivanja kotla. Početkom sezone kada se ne loži nonstop. Sada se pumpa ne gasi do kraja sezone. Uglavnom svaki put su simptomi bili isti, voda u kotlu je proključala dok su radijatori bili hladni, eventualno oni na spratu mlaki....
@sale_vs pitaj ti ženu da nije nešto petljala oko struje/pumpe kad kažeš da ti nisi. ....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Slažem se ali on ima i inverter a koliko sam ja pročitao nije ni nestajalo napajanje električnom energijom
Pa baš o tome pričam, može biti greška u inverteru. Napajanje pumpe ide preko relea koji je prebacuje ili na mrežu ili na trafo, pa sad zamisli da je loš kontakt u releu, ili negde neki hladni lem na ploči, i sl., odnosno postoji napon gradske mreže ali on ne stigne do pumpe. A hladni lemovi su upravo najčešći na fizički većim komponentama... Zato kažem treba obavezno pregledati inverter (ja ga zovem pretvarač pa je možda zato došlo do zabune).
 
Što se tiče nalegajujćeg termostata ni to mi magarac nije stavio, šta reći. Povezuje bojler sa centralnim grejanjem, imam onaj bakarni izmenjivač sa grejačem i on stavi one vezice kao što idu za slavinu, debil debil.
Moguće da je do invertera problem Ovakav imam. Pitam ženu jel nestajala struja kaže nije. Evo celo popodne normalno ložim nikakvih problema nije bilo. Al se žena i klinac istraumirali zove na tel plače kaže brzo dolazi kući ja se uplašio da se nešto s klincem nije desilo srce mi stalo.
Još god, dve da se skupe novci i dolazi kondenzacioni kotao.
 
Lako se to može proveriti. Naloži kotao i isključi pumpu, pa ćeš nam preneti šta se dešava . 🫣

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sale,samo jedan radijator je bio "otvoren" na 5 tj imao slobodan protok ili je jos neki deo sistema mogao preuzeti tu temperaturu?Nisam protivnik termo ventila ali dosta ljudi ih ne koristi kako im uputstvo nalaže. Moje misljenje: ako je samo jedan radijator mogao preuzeti odredjenu toplotu od kotla a ostali su bili "zatvoreni" ,možda je i to dovelo do tog pregrevanja vode u kotlu. Imas li neki mešni ventil na izlazu iz kotla?
 
Najverovatnije da je tako. Nekoliko puta se desilo i kod mene da je u oba radijatora u kupatilima skroz otvore ostali su na TG i proključa.Kad je sistem topao,T spoljna visoka lako se desi da ode gore za čas iako sve funkcioniše besprekorno.Džabe se klapna zatvori i vatra se priguši ako ima mnogo žara nemonovno da na jedan slobodan radijator digne T na tačku ključanja.
 
U principu termostatski ventili na radijatorima nemaju šta da traže u sistemima grejanja na čvrsto gorivo. Eventualno jedan, dva komada u sobama gde se spava, više ne. Ako je vrućina onda treba višak topline negde smestiti (akumulator toplote), ili uzeti manji kotao...
 
Ako si siguran da nije nestajala onda ništa.
Nije nestajala, sat na mikrotalasnoj nije pokazivao 00.00 sati.
Sale,samo jedan radijator je bio "otvoren" na 5 tj imao slobodan protok ili je jos neki deo sistema mogao preuzeti tu temperaturu?Imas li neki mešni ventil na izlazu iz kotla?
Samo jedan je bio otvoren na 5.do sada sam celu zimu tako radio i nije bilo nikakvih problema. Kad je klinac išao popodne u školu svako jutro sam njegov radijator skroz otvorio, ostali bili zatvoreni i sve normalno ferćeralo. Nemam mešni ventil Ni to mi nije stavio kreten. On je gospodin razvukao cevi, postavio radijatore ekspanzionu posudu,odzračno lonče i to je to.
Najverovatnije da je tako. Nekoliko puta se desilo i kod mene da je u oba radijatora u kupatilima skroz otvore ostali su na TG i proključa.Kad je sistem topao,T spoljna visoka lako se desi da ode gore za čas iako sve funkcioniše besprekorno.Džabe se klapna zatvori i vatra se priguši ako ima mnogo žara nemonovno da na jedan slobodan radijator digne T na tačku ključanja.

Napominjem da ne ložim kao kad je minus onda narokam koliko stane i palim. Kad su temp plus 10 pola kotla stavim tako da ložim u skladu sa spoljnom temperaturom. Ovo pije vodu kad je napolju 20 i jako se nalozi unutra a za tim stvarno nema potrebe. Ovaj radijator što je kod njega je 1.6 ili 1.7m.
 
Ne znam koliko imaš iskustvo sa loženjem ali ti garantujem da je u nekim uslovima diovoljno i jako malo loženja da vi došlo do toga što ti pričaš.
Ne može bojler da ukumulira baš toliko toplote.
Moja linija ima 300 lit u dve kuće ,bojler,3 sušača i 16 radijatora raznih veličina i desi se takav uslov da je voda topla u sistemu,kuća topla ubaciš dva drveta više i za čas eto te situacije ,to se uvek desilo u nekim prelaznim periodima kad dnevna T skoči u podne na 15-20stepeni. Svi radijatori osim sušača i bojlera imaju termoglavu.
Po tvom pisanju samo je to moglo da se desi ništa drugo.
Ložim od 2004 prva sezona i desilo mi se to 5-6 puta sigurno.
Zadnjih par g u tim prelaznim periodima ni ne ložim ,samo okrenem na gas a ove prvi put da nisam upalio kotao iako sam spremio 25 m drva,rentabilnije na gas ove g.
 
Ako je neko doktorirao loženje onda sam to ja 🤣 kotao je mali 7 kw predaje prostoru 7 kw vodi. Kad je unutra 19~20 tačno znam koliko drva da ubacim da podigne na 22. Kad pogledam drvo i vidim koliko je debelo tačno znam dal da ubacujem ili ne tj da ne bude pakao pošto ne podnosim temp preko 23. Kad je napolju toplije 15~20 ubacujem upola tanje nego kad je oko 10 stepeni. Unutra se trudim da mi uvek bude 21~22.žao mi samo što nisam bio kući u tom momentu da ispratim celu situaciju. Kako god za sada sve normalno radi.
 
Isti kotao tj.kamin imam kao sale.
Grejem bojler 80l, sušač 104x60, 2 radijatora 40x60, jedan 160x40 i kedan 100x60. Bojler nema termoglavu, sušač takođe, jedan radijator 40x60 uvek na 5.
Ovaj od 100x60 je u spavaćoj i sad aje na 3. Ostali na 4.
Za 3 godine loženja nikakav problem.
Pumpa je na nalegajućem termostatu od početka i vezana za pretvarač sa akumulatorom koji se isključije juna a uključuje krajem avgusta.
Nema zajebavanja sa paljenjem i gašenjem pumpe to smo pre 20 godina videli da ne funkcioniše dok smo ložili Central 20 kod mojih.
Desilo se prošle zime, naložio, ubacio dal beše briket ili suv gabar ne sećam se, izašo napolje da pomažem majstorima, ostao cug otvoren ispod stakla žena ga nije zatvorila otišla temp u 80. Gledam pritisak stoji na 1.2 samo sam otvorio sve radijatore na 5.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Nazad
Vrh