Centralno i etazno grejanje.

Što se tiče pećke na drva kupljena je ona sa šamotnim ložištem, i taj deo priče je rešen. Za sad lepo radi, ali zahteva da ugradim i štedišu na dimovodnu cev jer preterano greje zid gde je dimnjak (što je naravno i gubitak toplote kroz odžak).

E sad, treba mi drugi savet, plan je bio da kod mene kotao menjam na sledeće leto, al' situacija sa slamom je takva da ću možda morati zameniti kotao u toku ove grejne sezone. Dakle, može li predlog kotla za centralno grejanje na čvrsto gorivo (pretežno ugalj, a ići će i drva kad nestane uglja), mislim da mi je 25kW dovoljno. Ranije sam imao dva trajnožareća kotla (svaki je trajao oko 11-12 god.) i oba su bila od 40kW, ali se sad više ne greje toliko kvadrata pa mislim da će zadovoljiti i od 25kW. U narednih nekoliko godina neću biti u stanju da dodam akumulator toplote u sistem, pa zbog toga bolje da kotao bude manji nego veći. Preferiram čelične kotlove pre nego gusane, samo što odavno nisam u materiji pa ne znam ni ko sad radi kotlove ni čiji su dobri...
 
Ovo je gusani, imam takav slican samo viadrus.Za koto je bitno da je suvo ono cime se lozi, i da kota radi na radnoj temperaturi.
Stavljajte cetvorkraki mesani ventil i nema problema.
 
Ne znam šta bih rekao, prosto više volim čelične nego gusane kotlove. Veća iskoristivost i lakše čišćenje su prednosti čeličnih, a samo dugotrajnost je prednost gusanih.

Pre par godina sam slučajno naletio (i kupio) na limundu na četvorokraki mešni ventil sa pripadajućim motorom u kompletu, masivan, stari nemački kvalitet, nekorišćen, baš za cevi kakve imam 5/4". Računam, biće ugrađen pa makar stalno stajao potpuno otvoren (kao da ga i nema), a vremenom bih valda negde našao pogodnu elektroniku da ga preko motora sama reguliše, i mislim da bih kotlu tako povećao trajnost.

Do sad sam imao dva čelična trajnožareća kotla koji su trajali po 11-12 god. bez mešnog ventila, pa ako bi ovaj novi uz pomoć pomenutog ventila doživeo te godine rada ja bih bio više nego zadovoljan. Znam da više nije taj kvalitet kotlovskog lima (ako uopšte naša mala privreda koristi pravi kotlovski lim) kao nekad u osamdesetim i devedesetim, ali opet me više vuče nego liveni.

Jedine kotlove koje sam u poslednje vreme video uživo su kotlovi koji se prave u Rumenci (www.mdvkotlovi.rs) - dovoze ih na vašar u Temerinu pa sam ih tamo video, na oko izgledju solidno ali ne znam nikog ko ima njihov kotao da bih čuo iskustva. I drugi je trajnožareći kotao koji ima moj kolega, proizvođač je Terming Kula, kolega je zadovoljan, ali kotao je još relativno nov, ima manja vrata za loženje i uži box za ogrev od kotla iz Rumenke, ali sa druge strane ima, po mom mišljenju, bolje rešen dotur vazduha u ložište...

Trenutno nisam u situaciji da kupujem neke spejs šatlove od kotlova, pa mi cena igra priličnu ulogu...
 
Imam gusani kotao od 1979 g.,švedski Salamander,mislim da su po njemu rađeni kotlovi Radijator Zrenjanin.A sad kotlovi izdrže 5-6g.Pa vidite onda koji je to kvalitet.Loženo je u njemu sve što se stiglo jedno 18 g,od 1997-e g. smo bili priključeni na toplovod i onda se koristio samo u prelazima i eventualno kad je bio neki kvar na mreži.Pre dve godine prešao na grejanje toplotnom pumpom a on i dalje ostao za svaki slučaj.S obzirom na situaciju moguće da će ove godine baš zatrebati. :osmeh:Za čelične kotlove po meni je obavezan mešni ventil i da radni režim bude 60-80 stepeni Celzijusa.
 
Tona uglja je sad već 20.000 din (na jednoj drvari kod nas 21.000 drveni i 23.000 kameni), pa nije uopšte zanemariva potrošnja ogreva.
 
Ja se zezno kupio turski liveni.Sve on po specifikacijama dobar a kad kreneš u loženje vidiš da nije to to,a još taman prošla garancija pukla vrata..Nebi ga preporučio nikom..dok na drugoj kući je isto liveni simens solid italijanski vrh kotao..Imao sam i čelinči štadler i mislim da su po potrošnji štadler čelični i simens liveni tu negde ,mada kroz liveni vidiš odžak on upija toplotu samo da je dobar regulator promaje..a ovaj turski liveni je tropromajni nevidi se odžak al ne prima toplotu ko italian dal je greška u promeru ti šupljina gde ide voda il u nečem drugom nem pojma ,probo raznorazne vrste uglja i opet isto,,Valda ću preći na gas ove godine, danas su iskopali i stavili do kuće ,sad i tu u gasu stavili neke nove procedure,,i to postalo luda kuća mesto da ubrzaju oni usporavaju .A ovamo reklame na tv štedi struju,pa što više kuća brže spoje manja će potrošnja biti neće se uklučvati ta peći .grejalice, klime,,al nemisli niko o tom.
 
Stevo, nisu im u cilju novi potrosači jer pitanje je šta će biti sa gasom. Čuo sam da u jednom momentu nisu imali satove-brojila. Tetka i tečo čekaju već 10 meseci na ugradnju sata. Ne znam da li se nešto promenilo.
 
Стиже гас и у моје село и за моју кућу је потребно невероватних
4 200.00 € за све потребне дозволе и уградњу. И то је економична верзија. Значи од еколошког грејања нема ништа. Ако 10 кућа угради гас.
 
Sapatniče ajde obrazloži tu cenu od 4200 €. Da li su tu uključeni i radijatori sa kotlom ili gasne peći?
 
Радијатори, котао, разне дозволе, прикључак. И то је све да гледаш најмању цену. А где је још цена гаса током грејне сезоне.
Кад су ми рекли слушам, гледам и не верујем. А она госпођа као на лицитацији избацује цене.
 
180 000 meni rekli tarifu samo do kuce gas...reko hvala lepo.imam termomontov sporet za etazno i godisnje potrosim oko 5-7 metara drva.za sada zadovoljan.
 
Oko 400.000 je koštalo uvođenje gasa mog komšiju. Sve ukupno, od dozvole do kotla i ugradnje. Centralno grejanje je već imao, samo je na njega nadograđen gasni kotao.
 
Стиже гас и у моје село и за моју кућу је потребно невероватних
4 200.00 € за све потребне дозволе и уградњу. И то је економична верзија. Значи од еколошког грејања нема ништа. Ако 10 кућа угради гас.
Ne znam koliko ima kvadrata ali nije to toliko skupo ako ti je samo kondezacioni kotao oko 150 000 a radijatori i cevi (tu su cene otišle u nebesa u zadnjih godinu dana).Ventili,ozrake,creva i ostale sitnice-nakupi se.Centralno grejanje je uvek bilo skupo.
 
Stevo, nisu im u cilju novi potrosači jer pitanje je šta će biti sa gasom. Čuo sam da u jednom momentu nisu imali satove-brojila. Tetka i tečo čekaju već 10 meseci na ugradnju sata. Ne znam da li se nešto promenilo.
Teča neka čita ugovor, ako je sa Srbijagasom onda u ugovoru pišu rokovi, rok za brojilo je 15 dana nakon što kupac ili izvođać radova podnese zahtev sa pratećom dokumentacijom...kod mene u ulici prošle godine dve kuće uvodile gas, jedna dobije brojilo a druga ne skoro jedna napram druge...ima tu više opcija, sa podmazivanjem i bez, ako podmaze onda ni kuća ne mora biti legalna....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh