Centralno i etazno grejanje.

Ja upalio vatru, unutra temperatura samo 18 stepeni. Ujedno i proba novog dimnjaka....
7c91ea0757c5b0f71c78cbc6af30d15a.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ihaj ja jos u subotu pustio grejanje...namestio na 22,5 i nek dogreva kad je potrebno..

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 
Ja upalio vatru, unutra temperatura samo 18 stepeni. Ujedno i proba novog dimnjaka....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Sad se setih kad sam video dimnjak kod tebe..
Kupili smo nov kotao, Kotlogradnja msm da se zove firma iz Kostolca. Kad ga je doterao majstor kaze obavezno da se skine kapa sa dimnjaka, kaze ona sprecava da vuce kako treba.. A nama tako vec 21 godinu i nije bilo problema..
 
Sta ako pogresis pa zamenis mesta ventilima na radijatoru,jel to smeta?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Kad sam radio grejanje majstor mi stavio ivar ventile na radijatore i termo glave i kad radi pumpa čuje se neki iritantan zvuk. Kad se zavrne glava naravno ne čuje se ništa. U električnom bojleru sam stavio izmenjivač i kad pustim samo kroz njega da kruži voda ne čuje se ama baš ništa. Zašto se to događa s tim ventilima? Pumpa je stavljena na najmanju brzinu.
 
Ako je zvuk nalik šuštanju onda je loš odlivak u ventilu pa zbog uticaja mehanike fluida dolazi do tog zvuka.

Isto je i kad majstor ne obradi lepo cev pre spajanja,to zna da izludi čoveka.
 
Kad sam radio grejanje majstor mi stavio ivar ventile na radijatore i termo glave i kad radi pumpa čuje se neki iritantan zvuk. Kad se zavrne glava naravno ne čuje se ništa. U električnom bojleru sam stavio izmenjivač i kad pustim samo kroz njega da kruži voda ne čuje se ama baš ništa. Zašto se to događa s tim ventilima? Pumpa je stavljena na najmanju brzinu.
Samo se na jednoj termo glavi čuje ili na svim ili u instalaciji.
 
Pa to ti se cuje pumpa.
Da je pumpa čulo bi se i kroz izmenjivač kad ide voda. Kroz izmenjivač se ne čuje. Dal zbog ventila ili nečeg drugog ne znam. Paljenje gašenje pumpe svaku noć smara u pm. Jebali ih ivar ventili što nije stavio herc imam na poslu ništa se ne čuje. Kum ima bergen isto ništa se ne čuje. Samo glupavi ivar ko ih napravi
 
Ni kod mene se ne cuje u bojleru. Samo u radijatorima. Mozes i da ukopas kotlarnicu ispod nivoa kuce i onda ti pumpa nije ni potrebna.;)
 
Ja mislim da je do ventila.na proleće prelazim na gas, stavljam 2 radijatora u dnevnom boravku herc ili bergen ventile pa ću videti.
 
Potreban mi je savet, i to prilično hitno, ako neko ima iskustva ili poznaje ovu oblast... Jeste da nije reč o centralnom grejanju ali ima veze sa grejanjem. Evo o čemu se radi:

Moram kod sestre da u što skorijem roku namestim peć na drva u jednu sobu, ali bi grejala i susedne sobe (naravno koliko može). Peć nemamo i danas smo obilazili prodavnice da vidimo šta se nudi. Trgovci su nam preporučili dva modela, jedna peć je Magic Stove proizvođača Tim Sistem iz Nove Pazove ( https://www.timsistem.rs/proizvodi/magic-stove/ ), a druga je Magion proizvođača Spin plam iz, kako mi rekoše, Leskovca ( https://tehnoprometst.rs/proizvod/pec-tucana-spin-plam-magion-crna/ ). Prva peć ima ložište od šamota, a druga tučano ložište. Nisam zagledao da vidim da li je to tučano ložište izliveno iz jednog dela ili je sastavljeno iz više delova ni kako su ti delovi spajani. Ali sudeći po težini sigurno se ne radi o nekim debelim odlivcima, pre bih rekao malo deblje od lima...

Šta je po vama bolje, ložište obloženo šamotom ili tučano ložište? Koju biste peć od ove dve izabrali?
 
Za drva - bez dileme šamotno ložište. Kad se peć zagreje šamot vraća deo toplote i drva jako lepo gore. Dok kod livenih peći čim se peć malo ohladi odmah počinju problemi, neće da ponovo krene itd. Liveno je dobro za ugalj
 
@dukej
Mi smo skoro kupili peć "Dora" Požega (Hrvatska) Tučana je. U komšiluku imaju istu takvu,i baš su zadovoljni. Inače više njih mi je reklo da kupim tučanu. Nije ovih dana velika hladnoća,ložimo ujutru i uveče,i za sad smo baš zadovoljni.
A ako ima sestra više prostorija,jeste li razmišljali o alfa kaminu? On odlično greje.
 
Nazad
Vrh